هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 تير 1401
ساعت 01:11
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 23 خرداد 1401 ساعت 13:07
دوشنبه 23 خرداد 1401 12:56 ساعت
2022-6-13 13:07:16
شناسه خبر : 358302
سپاه پاسداران غیور ایران کابوس یاغیان، متجاوزان، تروریست‌ها، قانون گریزان، برهم زنندگان نظم منطقه‌ای، آغاز کنندگان جنگ در منطقه و متجاوزان به کشورهای منطقه باشد، باعث افتخار ایران است.
سپاه پاسداران غیور ایران کابوس یاغیان، متجاوزان، تروریست‌ها، قانون گریزان، برهم زنندگان نظم منطقه‌ای، آغاز کنندگان جنگ در منطقه و متجاوزان به کشورهای منطقه باشد، باعث افتخار ایران است.
گروه سیاسی-رجانیوز: سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.
خطیب زاده در ابتدا درخصوص اظهارات یکی از مقامات ترکیه پیرامون منشاء ریزگردها و عدم حضور ایران در کنوانسیونی درباره ریزگردها در ساحل عاج؛ گفت: ایران یکی از بنیانگذاران کارگروه مبارزه با پدیده ریزگرد هاست. چه در جلساتی که طی سال‌های گذشته برگزار و  چه در جلساتی که در فائو در کمیته مرتبط برگزار شده ایران حاضر بوده است.
 
جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده با رویکرد منطقه‌ای این موضوع را حل  کند.
 
پیوستگی محیط زیست در کل منطقه وجود دارد. مدیریت اشتباه آب‌ها و سدسازی‌ها در رودهای بالادستی وجود داشته است.
 
قطعا جواب مشترک لازم دارد و باید در فضای غیرسیاسی آن را دنبال کرد.
 
دیدارهای دیپلماتیک اخیر جمهوری اسلامی ایران
وی درخصوص تحرکات و رفت و آمدهای دیپلماتیک اخیر به ایران؛ گفت: هفته گذشته سفر دکتر امیرعبداللهیان را به هند داشتیم. در این سفر علاوه بر ملاقات با نخست‌وزیر، با وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی هند دیدار داشت با ایرانیان و تجار در حیدرآباد، بمبئی و دهلی نو دیدار داشت.
 
در ابعاد مختلف موضوعات به صورت جدی پیگیری شد، سه توافقنامه و یادداشت تفاهم در این سفر امضا شد که برای این است که آنچه به عنوان دیپلماسی منطقه‌ای گفته می‌شود پیگیری شود.
 
آقای مادرو و هیئت بلندپایه همراه به ایران سفر داشته‌اند، با مقام معظم رهبری دیدار داشتند، فردا نیز وزیر خارجه پاکستان در تهران خواهد بود.
 
رئیس جمهور ترکمنستان عازم ایران هستند و دستورکار مفصلی دارند. رئیس مجلس ارمنستان در این هفته عازم ایران است.
 
مردم ایران باید بدانند ما هیچ چیزی را معطل تحولات نکرده‌ایم و تلاشمان این است که این رفت و آمدها برای مردم هم تبدیل به یک دستاورد مناسبی شود.
 
اقدام متناقض گروسی در سفر به سرزمین‌های اشغالی
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در خصوص سفر گروسی به سرزمین‌های اشغالی؛ با یک کنشگر و رژیم یاغی در این منطقه روبرو هستیم که بیش از هفت دهه است تداوم دارترین رفتارهای یاغیگرایانه، تروریستی، جنگ طلبانه، قانون گریز را در نظام بین‌الملل به منصه ظهور گذاشته. این رژیم جعلی صهیونیستی از هیچ تلاشی فروگذار نکرده که ساختارهای حقوق بین‌الملل به سخره بگیرد و ابزار کند و همه را با چک سفید امضای برخی کشورهای مدعی انجام داده است.
 
جای تاسف است که مدیرکل آژانس به عنوان کارگزار آژانس این ساختار را در اختیار چنین رژیم قانون گریزی قرار داده است. یعنی توسط کارگزار، ساختار را به سخره گرفته و به چالش کشیده است. دستاوردها در حوزه پادمانی توسط خود مدیر کل بی اعتبار شده است.
 
فکر می‌کنم پیام این سفر مثل هر اقدام دپیلماتیک دیگر روشن است. مدیرکل باید نگران بی طرفی و استقلال باشد.
 
در زمان غلط و جای غلط افراد غلط را ملاقات کرده است. به اعتبار آژانس در چشم عموم ضربه بدی زده است.
 
 پاسخ ما داده شده و امیدواریم تصحیح رویه شود.
 
صدور قطعنامه، اقدامی  سیاسی و طراحی شده
خطیب زاده درخصوص قطعنامه صادره علیه ایران در شورای حکام آژانس؛ گفت: یک اقدام کاملا سیاسی و طراحی شده بود. در مسیری که بین ایران و آژانس تعریف شده بود، خلل ایجاد کرد و براساس بیانیه مشترک که 15 اسفند بین ایران و آژانس توافق شده بود؛ رفت و برگشت‌هایی انجام شد.
 
این اقدام، تغییر لحن و گفت‌وگو و بیان‌های گروسی نشان می‌دهد از یک دستورپذیری از یک مرکز انجام شده است.
 
قطعا نمی‌توانستیم این اقدام سیاسی غیرفنی آژانس را بدون پاسخ بگذاریم و اقدامات خود را انجام دادیم.
 
من فکر می‌کنم اقدامات قاطع و متناسب بود. هر چند اینها بگویند قطعنامه شکلی و توصیه‌ای بوده است. اگر ضرورتی بر انجام قطعنامه نبود، حتما باید مسیر دیگری را می‌رفتند.
 
تمام اقدامات ایران برگشت پذیر است
وی درخصوص آینده برجام؛ گفت: آنچه ایران در کاهش تعهدات برجامی خود انجام داده در پاسخ به اقدامات طرف مقابل بوده است. سال‌هاست که برجام برای ایران کار نکرده و توافق منافع اقتصادی برای مردم ایران نداشته است. یک مقدار طرف های مقابل این روزها را تحمل کنند که برخی ابعاد فنی آن کاهش یابد و آنها ببیند کاهش تعهدات یعنی چه. تمام اقدامات ایران برگشت پذیر است. اگر توافق فردا در وین نهایی شود تمام اقدامات ایران از لحاظ فنی برگشت پذیر است. آنچه برگشت ناپذیر است تروریسم اقتصادی آمریکا و آنهایی است که همراهی با آمریکا کردند. دردی که بر مردم ایران اعمال کردند برگشت ناپذیر است. باید برای به نتیجه رسیدن توافق تمرکز کنند.
 
توافق در دسترس و ممکن است اگر آمریکا دو کار کند؛ اول این‌که از این توهم اهرم سازی عبور کند. توهم اهرم سازی یک طرفه وجود ندارد، از آن عبور کنند و دوم این‌که بپذیرند به تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه 2231 برگردند، (در این صورت) همین فردا می‌توانیم به وین برویم و توافق را نهایی کنیم.
 
تعیین جایزه توسط آمریکا به منظور کسب اطلاعات از سپاه
خطیب زاده درخصوص اقدام صورت گرفته از سوی حساب توئیتری وزارت خارجه آمریکا برای تعیین جایزه به منظور کسب اطلاعات از سپاه پاسداران؛ گفت: اینکه سپاه پاسداران غیور ایران کابوس یاغیان، متجاوزان، تروریست‌ها، قانون گریزان، برهم زنندگان نظم منطقه‌ای، آغاز کنندگان جنگ در منطقه و متجاوزان به کشورهای منطقه باشد، باعث افتخار ایران است.
 
سپاه سرافراز ایران به عنوان تامین کننده ثبات و امنیت در منطقه مورد حقد و کینه و بدخواهی این گونه کشورها و کنشگران قانون گریز و یاغی قرار می‌گیرد؛ اینها سند افتخار است. این اقدامات بیش از اینکه معنای واقعی داشته باشد یک عملیات روانی است؛  اتفاقا عملیات روانی از جنس بسیار زرد آن که نشان می‌دهد آنها در حوزه واقعی چقدر ناتوان هستند و تا چه حد اقدامات آنها بی اساس است که چنین کارزارهای ضد اطلاعاتی را در فضای رسانه‌ای انجام می‌دهند.
 
برخی از موضوع حقوق بشر به عنوان ابزاری سیاسی استفاده می‌کنند
وی درخصوص سفر کمیسیونر عالی حقوق بشر به چین؛ گفت: ما از سفر کمیسیونر عالی حقوق بشر به چین استقبال می کنیم. تصور می کنیم که پاسخ این اقدام سازنده چین باید نگاه غیر سیاسی به موضوع حقوق بشر و مراودات کمیسیونر عالی حقوق بشر با این کشور باشد. متاسفانه بعضی طرف ها از موضوع حقوق بشر به عنوان ابزاری سیاسی استفاده می کنند.
 
ما این را نقطه آغازی می دانیم برای این که انشاءالله چنین مراوداتی جواب سازنده‌ای از مجموعه های بین‌المللی بگیرد.