هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 4 خرداد 1401 ساعت 21:14
چهارشنبه 4 خرداد 1401 21:10 ساعت
2022-5-25 21:14:11
شناسه خبر : 357941
ر حالی که تنها ۲۰هفته از سال میگذرد، شهروندان آمریکایی قربانی ۲۱۵ تیراندازی دسته جمعی شده اند. کارشناسان عبارت تیر اندازی دسته جمعی را در مواردی به کار میبرند  که در آن حادثه دست کم ۴ نفر یا بیشتر کشته یا مجروح شده باشند.
ر حالی که تنها ۲۰هفته از سال میگذرد، شهروندان آمریکایی قربانی ۲۱۵ تیراندازی دسته جمعی شده اند. کارشناسان عبارت تیر اندازی دسته جمعی را در مواردی به کار میبرند که در آن حادثه دست کم ۴ نفر یا بیشتر کشته یا مجروح شده باشند.
گروه بین الملل_رجانیوز: روز گذشته و در یک حادثه دردناک 21 نفر که 18تن از آنها را کودکان تشکیل می‌دادند در حمله مسلحانه یک جوان 19 ساله به دبستانی در تگزاس، کشته شدند.
 
ده سال قبل بود که كشتار تكان دهنده 22 دانش آموز دبستان «سندی‌هوک» افکار عمومی را تکان داد. اما از آن زمان تاکنون هر سال به تعداد این جنایت که در پرتو آزادی حمل اسلحه در آمریکا رخ داده افزوده می‌شود. 
 
تیراندازی روز گذشته بیست و هفتمین تیراندازی در سال کنونی میلادی بوده است. در حالی که تنها 20 هفته از سال میگذرد، شهروندان آمریکایی قربانی 215 تیراندازی دسته جمعی شده اند. کارشناسان عبارت تیر اندازی دسته جمعی را در مواردی به کار میبرند  که در آن حادثه دست کم 4 نفر یا بیشتر (غیر از فرد مسلح) کشته یا مجروح شده باشند.
 
افزایش روز افزون آمار تیراندازی های دسته جمعی
به گزارش رسانه آمریکایی NPR، این میزان از حملات خشونت آمیز که قربانیان زیادی برجای میگذارد به طور متوسط، حدود 10 حمله در هفته را شامل میشود که اکثر کشته شدگان و مجروحین  شامل زنان و کودکان می‌باشند. به طور کلی میتوان این تیراندازی های دسته جمعی را یک حادثه تکراری در ایالات متحده دانست. 
 
 طبق آرشیو سایت « Gun Violence Archive» که مرجع تخصصی جمع آوری اطلاعات حملات مسلحانه در ایالات متحده میباشد؛ آمریکایی ها سال 2021 را با 693 مورد تیر اندازی دسته جمعی و سال 2020 را با 611 و سال قبل از آن را با 417 مورد به پایان رسانده بودند که این اطلاعات حکایت از رشد 66درصدی این حملات خونبار دارد.
 
دولت آمریکا، ناتوان در محدودیت سلاح
با اینحال قوانین مرتبط با اسلحه در ایالات متحده حتی با وجود کمپین های متعدد برای محدودیت خرید، فروش و استفاده از سلاح تغییر چندانی نکرده است و شاهد این مسئله توانایی خرد چندین اسلحه بلافاصله بعد اتمام 18 سالگی قاتل در حادثه دبستان شهر اوالد میباشد. عمده دلیل این مساله نفوذ گسترده لابی های سلاح در دولت و کنگره آمریکا است. از همین رو هر بار بعد از اتفاقات هولناک این چنینی، سیاست مداران تنها به سخنرانی همراه با خشم ظاهری اکتفا میکنند. در خصوص این حادثه نیز جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده با ایراد سخنرانی خشمگینانه، این اتفاق تلخ را قتل عام تلقی کرد. وی تلاش داشت تا مخالفت خود با آزادی استفاده از سلاح در آمریکا را با این جمله نشان دهد: «ستون فقرات ما کجاست که شجاعت ایستادن در مقابل لابی اسلحه را داشته باشد؟» همچنین کریس مورفی سناتور نیوتاین ساعاتی پس از انتشار خبر تیراندازی به صحن مجلس سنا رفت و با ادبیاتی که رسانه‌های آمریکایی آن را التماس مورفی عنوان کردند گفت: «ما چه کار میتوانم بکنیم؟ چند روز پس از آنکه تیراندازی وارد یک خواربار فروشی شد تا مشتریان آفریقایی آمریکایی را به ضرب گلوله بکشد، ما «سندی هوک» دیگری در دست داریم.ماچه میکنیم.»
 
تلاس رسانه های آمریکایی در عادی جلوه دادن تیرادازی
کارشناسان تیراندازی جمعی معتقدند اعمال خشونت از این طریق در مکان هایی غیر از مدارس تقریبا هیچ گاه به درستی رسانه ای نمیشود؛ «رون آوی آستون» استاد و کارشناس تیراندازی جمعی میگوید: «رسانه های آمریکایی تقریبا هیچ پوششی برای حوادثی همچون حمله با چاقو ، قمه و حتی تیراندازی های خارج از مدارس انجام نمیدهند مگر اینکه تعداد زیادی کشته یا مجروح شده باشند. حتی نحوه پوشش خبری رسانه های آمریکایی از این حوادث چیزی جز تصاویری از ابراز همدلی، یکپارچگی و دلسوزی مردم، آن هم با ارائه نمایی دور از محل حادثه و بدون هیچ نشانی از کشتار خونین نیست.» این در حالی است که  دانشگاه بهداشت و درمان شهر سن آنتونیو در حساب توییتر خود نوشت: «اگربه دنبال راهی برای کمک هستید، خواهش میکنیم اهدای خون را در نظر بگیرید. اهدای خون میتواند به ما کمک کند تا امکانات مورد نیاز پس از این تیراندازی غم بار را در دسترس داشته باشیم.» کارشناسان معتقدند ناتوانی دولت در چاره اندیشی برای این مسئله موجب افزایش چشمگیر تیراندازی در ماه های اخیرشده است.