هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 2 خرداد 1401 ساعت 10:18
دوشنبه 2 خرداد 1401 10:16 ساعت
2022-5-23 10:18:14
شناسه خبر : 357842

بهترین مدرک مدیریت پروژه بین المللی

شرکت در دوره، آزمون و دریافت مدرک مدیریت پروژه فرایندی برای ارتقای دانش فرد درباره جوانب مختلف مدیریت پروژه است. موضوعات آزمون‌های مدیریت پروژه شامل حوزه‌های متعددی از جمله مهارت‌های منابع انسانی، فرایندها، خط و مشی‌ها و رویه‌ها هستند. در وهله اول، بدل شدن به یک متخصص مدیریت پروژه دارای گواهینامه به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می‌کند. دوما، شما با داشتن مدرک حرفه ای مدیریت پروژه به یک مدیر پروژه بین الملل مبدل خواهید شد. سوم، گواهینامه مدیریت پروژه امکان استفاده از تکنیک‌های کارآمد برای اجرای پروژه‌های سازماندهی شده تحت کمترین فرصت‌های زمانی را بهبود می‌بخشد. هرچند، دریافت این گواهینامه‌ها آسان نیست و متقاضی باید فرایند سختگیرانه درخواست و ارزشیابی را پشت سر بگذارد.

اگرچه مدارک مدیریت پروژه اجباری نیستند و بیشتر اوقات دریافت آنها اختیاری است؛ داشتن این گواهینامه یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. زیرا وجود یک فرد متخصص، آموزش دیده و با گواهینامه مناسب در پروژه به کل گروه کمک می‌کند تا فرایند را به‌آسانی در راستای نتیجه مطلوب پیش ببرند. بنابراین شرکت‌ها مدیران پروژه آموزش دیده و ترجیحا دارای مدرک معتبر مدیریت پروژه را راحت‌تر استخدام می‌کنند. افزون بر این، این متخصصان مدیریت پروژه آموزش می‌بینند تا آنچه جریان مداوم پروژه می‌طلبد، خواه توسعه نرم‌افزار یا مرز‌های فیزیکی را مدیریت کنند.

 اهمیت مدرک مدیریت پروژه

 گواهینامه‌های مدیریت پروژه حائز اهمیت هستند زیرا به توسعه هر مدیر پروژه کمک می‌کنند. قطعاً، دریافت مدرک مدیریت پروژه دشوار است اما با برنامه‌ریزی و آمادگی دقیق قطعاً می‌تواند به نردبان ترقی هر مدیر پروژه مشتاقی تبدیل شود.

 برای مثال، چه به دنبال تصدی شغل مدیریت پروژه باشید یا صرفاً بخواهید تا تغییری در تقاضای شغلی کنونی خود ایجاد کنید، گواهینامه مدیریت پروژه در تحقق دستاورد‌هایی به شما کمک می‌کند که همیشه خواستار آنها برای محیط کاری خود بوده‌اید.

 مدرک (PMP) مدیریت حرفه‌ای پروژه

PMP معتبرترین مدرک مدیریت پروژه است که توسط مؤسسه مدیریت پروژه  PMI ارائه می‌شود. بعضی از متخصصان آن را بهترین مدرک مدیریت پروژه می دانند. سوالات آزمون PMP هر چیزی که شما برای اثبات دانش و مهارت‌هایتان در مدیریت محدودیت‌های سه‌گانه یعنی زمان، هزینه و قلمرو به آن نیاز دارید را شامل می‌شود. این گواهینامه تجربه و تخصص رهبری پروژه شما را تصدیق می‌کند و نشان‌دهنده قابلیت‌های شما برای کار اثربخش‌تر و عملکرد بهتر در سازمان‌ها است. این آزمون موضوعاتی از قبیل مدیریت تعارض، رهبری تیم‌ها، ایجاد تیم‌های اثربخش، آموزش و توانمندسازی اعضای تیم و ذی‌نفعان، اجرای پروژه‌ها برای ارائه ارزش کسب‌وکار، ارزیابی و مدیریت ریسک‌ها، مشارکت ذی‌نفعان، برنامه‌ریزی و مدیریت بودجه و منابع را پوشش می‌دهد.

هزینه آزمون PMP

هزینه آزمون آنلاین PMP: امتحانات مبتنی بر رایانه: ۴۵۰ دلار برای اعضای مؤسسه مدیریت پروژه PMI و ۵۵۵ دلار برای افراد غیرعضو.

 هزینه آزمون PMP کاغذی: ۲۵۰ دلار برای اعضای مؤسسه مدیریت پروژه و ۴۰۰ دلار برای افراد غیرعضو PMI.

 شرایط لازم برای آزمون PMP

در صورت داشتن مدرک لیسانس؛ سه سال تجربه مدیریت پروژه، ۴۵۰۰ ساعت تجربه در رهبری و مدیریت پروژه و گذراندن دوره آموزشی ۳۵ ساعته مدیریت پروژه یا برخورداری از گواهی‌نامه CAPM. برای افراد دارای دیپلم دبیرستان؛ پنج سال تجربه مدیریت پروژه، ۷۵۰۰ ساعت تجربه رهبری و مدیریت پروژه، گذراندن دوره آموزشی ۳۵ ساعته مدیریت پروژه.

 

مدرک PMI-RMP (متخصص مدیریت ریسک حرفه‌ای از مؤسسه مدیریت پروژه)

مدرک RMP بهترین مدرک مدیریت پروژه

 مدرک RMP نشان دهنده اهمیت مدیریت ریسک در پروژه است. مدیر پروژه دارای گواهینامه RMP پروژه، نسبت به یک متخصص مدیریت پروژه عادی در زمینه ارزیابی و شناسایی ریسک‌های پروژه و کاهش تهدیدها تخصص بیشتری دارد. کارفرمایان می‌توانند مطمئن باشند که دارندگان این گواهینامه از مهارت‌ها، دانش و تخصص لازم برای کمک مستقیم به پروژه‌های حیاتی و همچنین از مهارت‌های مدیریت ریسک و شایستگی اولیه در دیگر حوزه‌های مدیریت پروژه برخوردار هستند. آزمون RMP شامل پنج بخش است: برنامه‌ریزی و استراتژی ریسک، مشارکت ذی‌نفعان، تسهیل فرایند ریسک، نظارت و گزارش‌دهی ریسک و تحلیل تخصصی ریسک.

 هزینه آزمون PMI-RMP: اعضای مؤسسه مدیریت پروژه ۵۲۰ دلار و غیر اعضا ۶۷۰ دلار.

 

گواهینامه PMI-PBA (آزمون آماده‌سازی متخصص در تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار)

 یکی دیگر از گواهینامه‌های تحلیل کسب‌وکار، گواهی تخصص در تحلیل کسب‌وکار از مؤسسه مدیریت پروژه (PMI-PBA) است که مؤسسه مدیریت پروژه آن را اعطا می‌کند. برای مدیریت اثربخش پروژه شایستگی در تحلیل کسب‌وکار اهمیت بسزایی دارد و دریافت مدرک PBA از مؤسسه شناخته شده‌ای مانند مؤسسه مدیریت پروژه صلاحیت حرفه‌ای شما را نشان می‌دهد.

 پیش‌نیازهای آزمون PBA

 مؤسسه مدیریت پروژه برای پیش‌نیاز آزمون متخصص تحلیل کسب‌وکار دو گزینه ارائه می‌دهد:

 • اگر دارای مدرک دیپلم، فوق‌دیپلم یا معادل جهانی آن هستید، باید:
 • ظرف هشت سال اخیر از ۶۰ ماه تجربه کار به‌عنوان متخصص تحلیل کسب‌وکار برخوردار باشید.
 • گذراندن دوره آموزشی 35 ساعته تحلیل کسب‌وکار.
 • اگر دارای مدرک لیسانس یا معادل جهانیان هستید، باید:
 • به‌عنوان متخصص تحلیل کسب‌وکار ۳۶ ماه تجربه داشته باشید.
 • گذراندن دوره آموزشی 35 ساعته تحلیل کسب‌وکار.

اگر از این شرایط برخوردار هستید، واجد شرایط درخواست برای شرکت در آزمون متخصص تحلیل کسب‌وکار هستید.

 هزینه مدرک PBA

 هزینه گواهی‌نامه متخصص PBA برای اعضای مؤسسه مدیریت پروژه ۴۰۵ دلار و برای غیر اعضا ۵۵۵ دلار است.

آزمون ACP (متخصص حرفه‌ای چابک)

گواهینامه متخصص حرفه‌ای چابک (مدرک ACP) که توسط مؤسسه مدیریت پروژه اعطا می‌شود، گواهینامه‌ای برای تأیید دانش شما در زمینة اصول و مهارت‌های چابک و تکنیک‌های چابک است. این آزمون موضوعاتی از جمله اسکرام، کانبان، ناب، برنامه‌ریزی فوق سریع (XP) و توسعه آزمون محور (TDD) را پوشش می‌دهد. این گواهینامه برای افرادی است که در تیم‌های چابک و سازمان‌های چابک کار می‌کنند و این گواهینامه بر روی هفت حوزه مهم دانش از جمله اصول و طرز فکر چابک، تحویل ارزش محور، مشارکت ذی‌نفعان، عملکرد تیم، برنامه‌ریزی، شناسایی و حل مشکل و بهبود مستمر تمرکز دارد.

مدرک ACP

هزینه آزمون ACP

435 دلار برای اعضا و ۴۹۵ دلار برای افراد غیرعضو.

 الزامات: متقاضیان این آزمون باید حتماً دارای مدرک لیسانس، گذراندن دوره آموزشی ۲۱ ساعته در زمینه روش‌های چابک، برخورداری از 12 ماه تجربه پروژه ظرف پنج سال گذشته یا هشت ماه تجربه پروژه چابک ظرف سه سال گذشته باشند. گواهینامه PMP کنونی یا PgMP شرط لازم دوازده ماه تجربه را برآورده می‌سازند اما برای آزمون ضروری نیست.

آزمون آماده‌سازی متخصص برنامه‌ریزی از مؤسسه مدیریت پروژه (PMI-SP)

 برای مدیریت فعالیت‌ها، منابع، ضرب‌الاجل‌ها و اقلام تحویل دادنی پروژه، برنامه‌ریزی پروژه اهمیت بسزایی دارد. مدیر خبره برنامه‌ریزی پروژه باید از ابزار، فناوری و موارد دیگر برای تکمیل پروژه در موعد و بودجه مقرر استفاده کنند. گواهی متخصص برنامه‌ریزی از مؤسسه مدیریت پروژه شاهد توانمندی شما در مدیریت برنامه‌ریزی پروژه است.

 پیش‌نیازهای مدرک SP

 برای دریافت مدرک SP از مؤسسه مدیریت پروژه، باید از یکی از پیش‌نیازهای زیر برخوردار باشید:

 • اگر دارای دیپلم، کاردانی یا معادل جهانی آن هستید باید:
 • ظرف ۵ سال اخیر است ۴۰ ماه تجربه برنامه‌ریزی پروژه داشته باشید.
 • گذراندن دوره آموزشی ۴۰ ساعته برنامه‌ریزی پروژه.
 • اگر دارای مدرک لیسانس یا معادل جهانی آن هستید، باید:
 • ظرف ۵ سال اخیر از ۲۴ ماه تجربه برنامه‌ریزی پروژه برخوردار باشید.
 • گذراندن دوره ۳۰ ساعته آموزش برنامه‌ریزی پروژه.

 هزینه مدرک SP

هزینه آزمون SP از مؤسسه مدیریت پروژه برای اعضای مؤسسه مدیریت پروژه ۵۲۰ دلار و برای غیر اعضا ۶۷۰ دلار است.