هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 13 تير 1401
ساعت 14:35
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 2 خرداد 1401 ساعت 10:06
دوشنبه 2 خرداد 1401 10:04 ساعت
2022-5-23 10:06:11
شناسه خبر : 357834

جدول انتخاب موتور آسانسور + معرفی بهترین شرکت برای خرید

 حال که استفاده از انواع آسانسور در ساختمان های چند طبقه گریزناپذیر شده است، بنابراین به کارگیری قطعات با کیفیت در آسانسور اهمیت ویژه ای دارد. یکی از مهم ترین قطعات آسانسور و به عبارت دیگر، قلب آسانسور، موتور آسانسور است. انواع مختلفی از موتورهای آسانسور در بازار در دسترس هستند از جمله  موتورهای گیرلس، موتورهای گیربکسی و موتورهای مغناطیسی و ... ولی در ایران بیشتر از موتورهای گیربکسی و گیرلس استفاده می شود. 

شرکت های مختلفی در سطح جهان اقدام به تولید انواع موتورهای آسانسور می کنند که از نظر کیفیت و قیمت با هم متفاوت هستند ولی به طور کلی قیمت هر نوع موتور آسانسور با توجه به کیفیت و مرغوبیت آن و هم چنین توان کارکرد و قدرت موتور تعیین می شود. از آن جایی که کیفیت هر موتور آسانسور ضامن افزایش طول عمر مفید آن است، بنابراین موقع خرید به شدت مورد توجه قرار می گیرد. در واقع موتور آسانسور نیروی محرکه مورد نیاز برای حرکت عمودی کابین آسانسور را تأمین می کند. در هنگام انتخاب موتور آسانسور، باید به ظرفیت کابین آسانسور و طول مسیر حرکت آن دقت شود. از آن جایی که انتخاب و خرید موتور آسانسور به نسبت سایر قطعات آن با اهمیت تر است، در این مقاله سعی کرده ایم، جدول انتخاب موتور آسانسور را در اختیار شما قرار دهیم و با ارائه توضیحات تکمیلی فرایند خرید را برای شما تسهیل کنیم؛ پس با ما همراه باشید. 

بررسی انواع موتور آسانسور

وظیفه اصلی موتور آسانسور حمل مسافران و همین طور حمل بار در بین طبقات است. البته انواع آسانسور، گنجایش های مختلفی دارند که با توجه به گنجایش کابین آن ها، باید بر اساس جدول انتخاب موتور آسانسور، موتور باکیفیت و مناسبی انتخاب شود تا بتوان نیروی لازم برای جا به جایی کابین آسانسور را تأمین کرد. همان طور که گفتیم موتورهای آسانسور در انواع مختلفی در بازار وجود دارند که در ادامه در خصوص آن ها توضیحاتی را ارائه می دهیم: 

موتور گیربکسی آسانسور

موتور گیربکسی آسانسور

موتورهای گیربکسی یا گیربکس دار آسانسور بر دو نوع هستند:

·         موتور آسانسور تک سرعته گیربکسی

در موتور آسانسور تک سرعته گیربکسی، نیروی آسانسور از طریق گیربکس به کابین آن منتقل می شود و موتور آن تنها یک سرعت حرکت دارد به همین دلیل وقتی که کابین به نزدیکی طبقه مورد نظر می رسد، با استفاده از ترمز آسانسور، حرکت کابین کند شده تا کابین در نهایت در تراز طبقه متوقف شود.

·         موتور آسانسور دو سرعته گیربکسی

این نوع موتور آسانسور دارای دو سیم پیچ و دو سرعت برای حرکت آسانسور است؛ به گونه ای که در هنگام شروع حرکت، دور تند مورد استفاده قرار می گیرد و در حدود 30 سانتی متر پیش از رسیدن به تراز طبقات، دور کند استفاده می شود تا در محل تراز طبقه توقف کامل انجام شود.

در آسانسورهای دو سرعته گیربکسی، برای کم کردن ضربات ناشی از شتاب اولیه و یا توقف آسانسور، چرخ فلزی سنگین و بزرگی به نام فلایویل به موتور وصل می شود تا تکانه های موتور را جذب کند و باعث شود تا در این سیستم آسانسور، حرکت نرم تر ایجاد شود. 

از جمله معایب موتور آسانسور دو سرعته این است که در این نوع آسانسورها، مسافران تکانه های شدیدی را در استارت ها و استپ ها تجربه می کنند و همین تکانه ها باعث می شود که ماندگاری و طول عمر قطعات آسانسور کاهش پیدا کند.  هر چند که به دلیل وجود فلایول در این نوع از آسانسورها، از شدت این ضربات ناگهانی کم می شود ولی با این وجود این ضربات به طور کامل حذف نمی شوند. هم چنین استارت های ناگهانی باعث می شود که جریان برق مصرفی افزایش پیدا کند و به همین دلیل هزینه برق این سیستم ها بیشتر است. 

 موتور آسانسور گیرلس یا بدون گیربکس

 موتور آسانسور گیرلس یا بدون گیربکس

در آسانسورهای بدون گیربکس یا در اصطلاح گیرلس، نیروی محرکه از طریق اتصال مستقیم قرقره به موتور منتقل می شود. موتورهای گیرلس معمولاً از ولتاژ و فرکانس متغیری استفاده می کنند.  در آسانسورهای پر سرعت حتماً باید از موتورهای گیرلس استفاده شود. امروزه این نوع موتور برای استفاده در شرایط ترافیکی با کارآیی بالا،  بهترین انتخاب است.

به منظور شتاب گیری آرام موتورهای آسانسور گیرلس،  از رگلاتور تنظیم کننده ای در مدار میدان استاتور استفاده می شود که می تواند بازده خروجی استاتور را کنترل کند. هم چنین یک مقاومت متغیر در مدار میدان کم کم میزان مقاومت را کاهش داده و فرکانس دوران استاتور را افزایش می دهد تا کابین آسانسور با استفاده از شتاب گیری آرام به سرعت نهایی خود برسد. پس از ایجاد سرعت نهایی، فرکانس استاتور تا زمان کاهش سرعت کابین ثابت باقی می ماند. از یک مجموعه کلید القایی به منظور کم کردن سرعت و توقف کابین استفاده می شود و ترمزها تنها در زمانی که کابین ثابت است، عمل می کنند.

جدول انتخاب موتور آسانسور

در ادامه جدول انتخاب موتور آسانسور به همراه توضیحات مختصری راجع به هر یک در اختیار شما قرار می گیرد. برخی از شرکت هایی که در جدول زیر از آن ها نام می بریم، در تولید پله برقی هم فعالیت دارند: 

 

نام موتور 

نوع موتور 

ظرفیت موتور 

توان موتور 

ساسی 

وارداتی (ایتالیا) - گیربکسی

4 الی 6 نفر 

5.5، 6.1، 7.7، 9.2 و 11 کیلو وات

الکمپ 

وارداتی – گیربکسی 

4 الی 6 نفر 

5.5 و 7.7 کیلو وات

ایتال 

وارداتی (ایتالیا) – گیربکسی 

4 الی 6 نفر 

5.5، 6.1، 7.7 کیلو وات

بالابان ام پی 

داخلی – گیربکسی 

6 نفر 

6.1 کیلووات

بهران 

داخلی – گیربکسی

6 نفر 

5.5، 6.1، 7.7 کیلو وات

یاران 

داخلی – گیربکسی

6 نفر 

5.5، 6.1، 7.7 کیلو وات

الکو

داخلی – گیربکسی

6 نفر 

5.5، 6.1، 7.7 کیلو وات

 

موتور آسانسور ایرانی الکو

استفاده از موتور آسانسور ایرانی الکو در ایران بسیار رایج است. این موتور در طراحی و ساخت با دیگر موتورهای گیربکسی خارجی در رقابت تنگاتنگی به سر می برد و خوشبختانه توانسته است رضایت مصرف کنندگان را به دست آورد. تولید این موتور آسانسور در ابعاد مختلف و اندازه‌های متناسب با عملکرد و مقاومت بالا تولید می ‌شود و با آب ‌و هوای کشور ایران سنخیت دارد. بر اساس اطلاعات اخیر شرکت الکو، قدرت موتور این آسانسور ایرانی حدود  ۵.۵ کیلو وات تخمین زده می شود.

موتور آسانسور ساسی

موتور آسانسور ساسی یک موتور آسانسور از نوع گیربکسی و وارداتی از کشور ایتالیا است. این موتور با استفاده از فناوری های نوین طراحی و تولید شده و به عنوان یک برند مطرح جهانی در بازار عرضه می‌شود. 

این نوع موتور آسانسور ظرفیت معین 6 نفره دارد و با سرعتی معادل یک متر بر ثانیه طراحی و تولید می شود. از ویژگی های منحصر به فرد این نوع موتور آسانسور می توان به اندازه های مناسب برای استفاده در ابعاد کوچک اشاره کرد.  

موتور آسانسور ام پی

موتور آسانسور ام پی تولید کشور ایران است و جنس بدنه آن از چدن ساخته شده. این موتور آسانسور به دلیل اینکه در ساختار خود دارای ماده‌ای مستحکم است، این ویژگی را دارد که شکل خود را حفظ کرده و به دقیق بودن موقعیت شفت آسانسور کمک کند. موتور آسانسور ام پی قدرتی معادل ۶.۱ کیلو وات دارد.

موتور آسانسور بهران

موتور آسانسور ایرانی بهران همانند موتور آسانسور ساسی ظرفیت معین ۶ نفره دارد و با سرعت یک متر بر ثانیه طراحی و تولید شده است. بر اساس نظر کارشناسان این حوزه، موتور آسانسور بهران یکی از بهترین موتورهای گیربکسی تولید شده در داخل کشور است که می تواند برترین کیفیت و عملکرد را ارائه دهد و این موتور آسانسور یکی از معروف‌ترین برندهای موتور آسانسور در سطح کشور محسوب می شود. 

موتور آسانسور یاران

یکی دیگر از موتورهای آسانسور گیربکسی تولید شده در ایران، موتور آسانسور یاران است که قدرت موتور آن معادل  ۵.۵ کیلو وات تخمین زده می شود. این موتور آسانسور هم ظرفیتی برابر ۶ نفر دارد و برای سرعت یک متر بر ثانیه طراحی و تولید شده است. یکی از مزایای موتور آسانسور گیربکسی یاران این است که با شرایط آب ‌و هوایی داخل کشور سازگاری دارد. موتور آسانسور یاران دارای گواهی‌نامه معتبر ملی است و گام مؤثری در صنعت آسانسورسازی ایران محسوب می شود.

موتور آسانسور ایتال

موتور آسانسور گیربکسی ایتال ساخت کشور ایتالیا است. این موتور آسانسور در میان موتورهای خارجی که در کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا تولید شده است، جایگاه ویژه‌ای دارد. از آن جایی که قیمت این موتورها  مناسب است و دارای گارانتی دو ساله هستند، یکی از پرفروش‌ ترین قطعات آسانسور در جهان محسوب می شوند. قدرت انواع موتور آسانسور ایتال ۵.۵، ۶.۱ و ۷.۷ کیلو وات است. این موتور آسانسور دارای صدای کم و به صورت یک سرعته و دو سرعته در بازار در دسترس است.

موتور آسانسور الکمپ

این موتورهای آسانسور با الهام از ساختار موتور آسانسور الکمپ ایتالیا، توسط یک تولید کننده‌ تبریزی ساخته شده است. عملکرد این موتور قابل قبول است و از خدمات پس از فروش معتبری برخوردار است. ظرفیت این موتور آسانسور،  ۶ نفر و سرعت آن یک متر بر ثانیه است.                                               

سخن پایانی 

جدول انتخاب موتور آسانسور به شما کمک می کند تا با توجه به اهمیت موتور در انواع آسانسورها، موفق به انتخاب موتوری با کیفیت و متناسب با نیاز خود شوید.