هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 29 ارديبهشت 1401 ساعت 11:18
پنجشنبه 29 ارديبهشت 1401 11:17 ساعت
2022-5-19 11:18:00
شناسه خبر : 357748

بیش فعالی یا ADHD یکی از جدی ترین اختلالاتی است که در کودکان بروز پیدا می کند. به همین دلیل والدین این کودکان به دنبال روشی درست و اصولی برای مراقبت و نگهداری از کودکان خود هستند. فراموش نکنید که عدم آگاهی نسبت به رفتار درست با این کودکان می تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. بیش فعالی در کودکان موجب می شود تا مشکلاتی مانند نافرمانی، اختلال در تمرکز، عزت نفس پایین و حساسیت های عاطفی در آن ها افزایش پیدا کند. به همین دلیل رفتار والدین با آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از موضوعاتی که والدین کودکان بیش فعال باید به آن توجه داشته باشند، رژیم غذایی در بیش فعالی است. رژیم غذایی در بروز بیش فعالی در کودکان، کنترل و درمان آن نقش بسیار موثری دارد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با تاثیرات رژیم غذایی در بیش فعالی به طور کامل آشنا کنیم.

تغذیه در کودکان بیش فعال

تعریف بیش فعالی و علائم بیش فعالی در کودکان

بیش فعالی در کودکان اختلالی است که در رشد عصبی کودکان رخ می دهد. البته در برخی از مواقع ممکن است بیش فعالی در بزرگسالی نیز بروز پیدا کند. معمولا این اختلال دلیل مشخصی ندارد و در بسیاری از پژوهش های پزشکی، عوامل ژنتیکی را در بروز آن موثر می دانند. از دیگر عواملی که در بروز و تشدید بیش فعالی در کودکان نقش دارد، تغذیه نامناسب مادر در دوران بارداری و رژیم غذایی کودکان در دوران نوزادی است. در بسیاری از مواقع پزشکان معتقدند که این اختلال درمان ندارد و تنها می توان علائم بیش فعالی را کاهش داد.

از مهم ترین علائم بیش فعالی در کودکان می توان به انرژی بالای آن ها اشاره نمود. معمولا کودکانی که به این اختلال دچار می باشند، خستگی ناپذیر هستند و دائما در حال تحرک و فعالیت های فیزیکی می باشند. به همین دلیل نمی توانند برای مدت طولانی یک جا بنشینند و این موضوع موجب عدم تمرکز و توجه آن ها نسبت به درس و مدرسه می شود. با توجه به سر و صدایی که در کلاس درس ایجاد می نمایند، در مدرسه با مشکل جدی روبرو می شوند و در یادگیری درس هایشان نیز ضعیف خواهند بود. از دیگر علائم بیش فعالی می توان به ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران اشاره نمود. از طرفی کودکان بیش فعال معمولا بسیار لجباز می باشند و دچار اختلال در روند خواب نیز می باشند.

تشخیص بیش فعالی در کودکان

یکی از سوالاتی که ممکن است برای اغلب والدین ایجاد شود، این است که چگونه متوجه بیش فعالی در کودک خود شویم. پرتحرکی و انرژی بالا از ویژگی های اصلی و ذاتی کودکان می باشند. به همین دلیل نمی توانیم به هر کودکی که پر انرژی است، بیش فعال بگوییم. یکی از اصلی ترین ویژگی های کودکان بیش فعال عدم تمرکز آن ها می باشد. به همین دلیل اگر به صورت دائمی و مکرر با این ویژگی در کودک خود مواجه شده اید، بهتر است برای بررسی های دقیق تر به روانشناس کودک با مراجعه به مرکز مشاوره در اراک ، تهران، اصفهان و ... مراجعه نمایید.

از آنجایی که برخی از علائم بیش فعالی در کودکان می توانند نشان از افسردگی و یا اضطراب بالای آن ها نیز باشند. نمی توان با مشاهده این علائم با قاطعیت کودک را بیش فعال دانست. بنابراین بهتر است در صورت مشاهده هر کدام از علائم بیش فعالی به صورت مکرر و بیش از اندازه به روانشناس کودک مراجعه نمایید. او می تواند با بررسی های دقیق تر و تخصصی تر بیش فعالی کودک را تشخیص داده و برای کنترل و مدیریت آن اقدام نماید.

درمان بیش فعالی

آیا تغذیه مادر در دوران بارداری در بیش فعالی کودک تاثیر دارد؟

از سوالات رایج در رابطه با بیش فعالی در کودکان، نقش تغذیه مادر در دوران بارداری است. تغذیه مادر در طول این دوران نقش بسیار موثری در بیش فعال شدن کودکان دارد. به طور کلی پزشکان و کارشناسان بر این باورند که استرس، ژنتیک، روند زایمان، التهابات بارداری، تغذیه و ... در طول بارداری می تواند به طور مستقیم جنین را تحت تاثیر خود قرار دهد. به همین دلیل نوزاد پس از تولد با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد. تغذیه نامناسب می تواند از شایع ترین دلایل بیش فعالی کودکان پس از تولد باشد. زیرا می تواند مغز جنین را تحت تاثیر قرار داده و منجر به بروز مشکلات متعددی در سیستم مغزی و رشد عصبی آن ها شود. از مهم ترین توصیه های تغذیه ای در طول بارداری به منظور پیشگیری از بروز بیش فعالی در کودکان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • محدود نمودن مصرف قند، چربی و مواد غذایی فرآوری شده
 • مصرف به اندازه و کافی محصولات پروبیوتیک به منظور بهبود رشد مغزی و عصبی جنین
 • استفاده نمودن از آب تصفیه شده به دلیل اطمینان از عدم وجود آلودگی در آن
 • پرهیز نمودن از مصرف ماهی های جیوه دار، زیرا منجر به بروز اختلال در رشد جنین می شوند.
 • مصرف مواد غذایی حاوی امگا3 به منظور بهبود روند رشد مغزی و عصبی

رژیم غذایی در کودکان بیش فعال

با توجه به اهمیت تغذیه در بروز بیش فعالی در کودکان، استفاده از رژیم غذایی درست و اصولی می تواند در بهبود بیش فعالی نیز موثر باشد. زیرا تغذیه نقش بسیار موثری در رشد عصبی، جسمی و ذهنی کودکان دارد. در رژیم غذایی کودکان بیش فعال باید حجم قابل توجهی از سبزیجات، غلات، چربی های سالم، پروتئین ها و میوه وجود داشته باشد. تا به رشد مغزی و عصبی آن ها کمک نماید و از بروز علائم بیش فعالی جلوگیری نماید. به طور کلی از مواد غذایی مفید برای کودکان بیش فعال می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • میوه و سبزیجات
 • غلات کامل مانند دانه ها، نان کامل و ...
 • پروتئین مانند حبوبات، گوشت قرمز
 • چربی های سالم و اشباع نشده مانند آووکادو، زیتون، مغزها، ذرت، سویا، کنجد و ...
 • مواد غذایی حاوی کلسیم مانند لبنیات

برخی از مواد غذایی نیز می توانند منجر به تشدید بیش فعالی در کودکان شوند. به همین دلیل اجتناب از مصرف این مواد غذایی بسیار حائز اهمیت است. از جمله مواد غذایی مضر برای بیش فعالی در کودکان نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • مواد غذایی که حاوی رنگ های مصنوعی و افزودنی ها هستند.
 • استفاده از قند و شکر مصنوعی
 • غذاهای حاوی چربی های اشباع شده و چربی های ترانس مانند غذاهای فست فودی و روغن های قنادی
 • استفاده از تنقلات و مواد خوراکی حاوی کافئین

 

مشاوره آنلاین و تلفنی

درمان بیش فعالی در کودکان

همانطور که گفته شد درمان قطعی برای بیش فعالی در کودکان وجود ندارد. اما می توان با کمک روش های درمانی به کاهش، مدیریت و کنترل بیش فعالی کمک نمود. در بسیاری از مواقع در کنار رفتاردرمانی، مراقبت و نگهداری اصولی و تغذیه مناسب ممکن است از دارو درمانی نیز برای کنترل بیش فعالی در کودکان استفاده نمود. از معمول ترین داروهای مورد استفاده در درمان بیش فعالی می توان به فنیدیت و آمفتامین اشاره نمود. البته هیچ کدام از آن ها را نباید خودسرانه و بدون تجویز پزشک مورد استفاده قرار داد. رفتاردرمانی نیز شامل تمرینات رفتاری تجویز شده توسط روانشناس و نحوه برخورد والدین با کودک بیش فعال می شود. به همین دلیل برخورد درست با کودکان بیش فعال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین تغذیه درست می تواند از تشدید بیش فعالی جلوگیری نموده و به تسریع روند درمان بیش فعالی کمک نماید.

مرکز مشاوره و روانشناسی شاداب نو با شماره مجوز توامان از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و وزارت ورزش و جوانان با در اختیار داشتن تیم مشاوره و روانشناسی یکی از بزرگترین و تخصصی ترین مراکز مشاوره در شهر اراک می باشد. هدف ما در این مجموعه ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی در بالاترین سطح به مراجعه کنندگان می باشد.

مشاور و روانشناسان ما در مرکز مشاوره و کلینیک تخصصی روانشناسی شاداب نو در زمینه های مشاوره ازدواج، زوج درمانی، خانواده درمانی، مشاوره کودک، مشاوره نوجوان، مشاوره جنسی و سکستراپی ، مشاوره فردی، ارزیابی و تشخیص اختلالات شامل درمان وسواس، اضطراب، مشاوره طلاق و جدایی ، مشاوره تحصیلی در اراک، مشاوره شغلی، استعداد یابی، روان درمانی،مشاوره سالمندان، انجام تست روانشناسی و روان سنجی خدمات مشاوره را ارائه می نماید. جهت اطلاعات بیشتر می توانید به سایت مرکز مشاوره شاداب نو یه آدرس www.shadaab.ir مراجعه و یا با شماره 09364245996 تماس حاصل نمایید