هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 تير 1401
ساعت 08:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401 ساعت 10:31
چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401 09:48 ساعت
2022-5-18 10:31:02
شناسه خبر : 357716
ارتش روسیه سرانجام پس‌از ۸۲ روز نبرد بی‌امان، مقاومت ارتش اوکراین در ماریوپل را شکست و این شهر و کارخانه فولاد آن که نظامیان اوکراینی در آن پناه گرفته بودند آن را تسخیر کرد.
ارتش روسیه سرانجام پس‌از ۸۲ روز نبرد بی‌امان، مقاومت ارتش اوکراین در ماریوپل را شکست و این شهر و کارخانه فولاد آن که نظامیان اوکراینی در آن پناه گرفته بودند آن را تسخیر کرد.
 
 به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین در پیامی ویدیویی برای مردم کشورش با تأیید خروج نظامیان اوکراینی از ماریوپل، گفت: «امیدواریم بتوانیم به مجروحانی که از نیروگاه کارخانه آزوفستال خارج شده‌اند کمک کنیم و آنها خیلی زود به خانه‌های خود بازگردند.» به گفته او، دولت اوکراین با روسیه در تماس است تا نظامیانی را که توسط ارتش روسیه تخلیه شده‌اند، به کشور بازگرداند. وی در حالی این وعده را به مردم اوکراین داد که پیشتر وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود، با کی‌یف به توافقی دست یافته که بر مبنای آن ارتش روسیه اقدام به تخلیه نظامیان زخمی اوکراین از  کارخانه آزوفستال  کرده و سپس با بازکردن کریدورهای انسانی آنها را به اوکراین تحویل می‌دهد. بر‌اساس بیانیه ارتش روسیه، در مناطقی که ارتش اوکراین سلاح بر زمین می‌گذارد، آتش‌بس کامل اجرا می‌شود.
 
به گفته ارتش اوکراین، ۵۳ نظامی زخمی این کشور در کارخانه یادشده حضور داشتند که با تسلیم شدن آنها ارتش روسیه موفق شد کنترل کامل ماریوپل را به دست بگیرد. به این ترتیب تعداد بیشتری از شهرهای شرق اوکراین که مسکو تأکید دارد، تحت نسل کشی کی یف هستند، در اختیار ارتش روسیه قرار گرفت.
 
 
اختلاف بین اعضای ناتو
شهرهای شرق اوکراین در حالی یکی پس از دیگری سقوط می‌کنند که غرب با استفاده از درخواست سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو، مدعی شکست دیپلماتیک روسیه در منطقه شده است. اما با وجود ادعای برخی ناظران درباره تأثیر برخی فشارها بر روسیه همچون تحریم‌های سنگین، هنوز برای طرح ادعای شکست مسکو در مواجهه با ناتو به خاطر درخواست سوئد و فنلاند، بسیار زود است. زیرا خبرها نشان می‌دهد، پیوستن این دو کشور به ناتو می‌تواند سخت‌تر از آنچه باشد که آنها می‌پندارند. بنابراین در حالی که پیوستن هر کشوری به ناتو، نیازمند نظر اجماعی تمامی اعضا است، ترکیه از چند روز پیش از درخواست رسمی سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو، اعلام کرده بود مخالف چنین رویدادی است و تأکید کرده بود، برای عضویت این دو کشور در ناتو باید رأی‌گیری شود و همچنین اعلام کرده بود، رأی آنکارا منفی خواهد بود.
 
به گزارش «نشنال ریویو» علت مخالفت ترکیه، خشم دیرینه این کشور از کشورهای شمال اروپا و به‌طور خاص سوئد است. زیرا سوئد و در مقیاسی کوچکتر فنلاند، همواره پذیرای اعضای حزب کارگران کردستان و سایر مخالفان دولت اردوغان بوده‌اند. «رجب طیب اردوغان» خود نیز روز دوشنبه به این مسأله اشاره کرد. به گزارش «یورونیوز»، وی با تروریست خواندن پ‌.ک‌.ک گفت: «ما نباید به کشورهایی که از تروریست‌ها دعوت می‌کنند، آری بگوییم. آنها حتی به حامیان پ‌.ک‌.ک در پارلمان خود کرسی داده‌اند. با این شرایط ما چگونه باید به آنان اعتماد کنیم.» این در حالی است که سوئد و فنلاند اعلام کرده‌اند، برای برطرف کردن این مشکل با ترکیه وارد مذاکره خواهند شد.
 
در همین ارتباط «اردوغان» نیز خبر داده، هیأت‌هایی از این دو کشور در حال سفر به آنکارا هستند. وی در عین حال تأکید کرد: «اگر هدف از این سفر مجاب کردن ترکیه برای پیوستن این دو کشور به ناتو است، در اساس نیازی به این سفر نیست.» او به این ترتیب آب پاکی را بر دستان سوئد و فنلاند ریخت. با این حال برخی تحلیلگران معتقدند، ترکیه در پی گرفتن امتیازهایی از غرب در ازای پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو است. از جمله این اهداف عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا می‌تواند باشد. ضمن اینکه «اردوغان» می‌تواند به این واسطه، دو کشور یاد شده را مجاب کند تا فعالیت‌های احزاب مخالف ترکیه در این کشورها را محدود کنند.
 
 
از سوی دیگر امریکا نیز درصدد جلب رضایت ترکیه است. به گزارش سایت رسمی وزارت دفاع امریکا، در همین ارتباط «جان کربی»، سخنگوی این وزارتخانه، در سخنانی اعلام کرد: «ترکیه عضو مهم ناتو است. بنابراین امریکا برای جلب موضع مثبت ترکیه درمورد پیوستن سوئد و فنلاند، با آنکارا وارد مذاکره شده است.»
 
منبع:روزنامه ایران