هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 تير 1401
ساعت 08:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 27 ارديبهشت 1401 ساعت 11:11
سه شنبه 27 ارديبهشت 1401 10:34 ساعت
2022-5-17 11:11:51
شناسه خبر : 357689
مصرف برخی سبزیجات می‌تواند از بدن در برابر آلودگی هوا محافظت کند.
مصرف برخی سبزیجات می‌تواند از بدن در برابر آلودگی هوا محافظت کند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، مصرف مواد غذایی مانند هویج و کرفس می‌تواند از افراد در برابر سموم موجود در آلودگی هوا محافظت کند.
 
 اگر در یک منطقه‌ای آلوده زندگی می‌کنید، بهتر است هنگام خرید حتما برخی سبزیجات را در سبد خرید خود قرار دهید چرا که تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه "دلاوِر" (University of Delaware) نشان داده که مصرف بیشتر سبزیجات چَتریان مانند کرفس، هویج، شَقاقُل یا هویج قمی و جعفری می‌تواند به کاهش اثرات منفی ناشی از آلودگی هوا کمک کند.
 
به گزارش اس اف، محققان آمریکایی طی این مطالعه که به رهبری "جا کیوم کیم" (Jae Kyeom Kim) استادیار بهداشت رفتاری و تغذیه انجام شد به بررسی اینکه چگونه این خانواده از سبزیجات خاص از بدن در برابر تجمع آکرولئین (Acrolein) محافظت می‌کنند، پرداختند.
 
آکرولئین یک تحریک کننده ریه و پوست با بوی نامطبوع قوی است. آکرولئین در مقادیر زیادی هم در دود سیگار و هم در اگزوز خودرو وجود دارد.
 
آلودگی هوا یک مشکل عمده بهداشت جهانی است که سالانه عامل مرگ بیش از چهار میلیون نفر است.
 
در یک سری از آزمایش‌های آزمایشگاهی، محققان بررسی کردند که چگونه سبزی‌های گروه چتریان که سرشار از مواد مغذی گیاهی هستند، سمیت‌های ناشی از آکرولئین را کاهش می‌دهند. یافته‌ها نشان می‌دهند استرس اکسیداتیو که توسط آکرولئین ایجاد می‌شود، واقعا می‌تواند توسط سبزیجات کاهش یابد.
 
دکتر "جیلیان ترابولسی" (Jillian Trabulsi) در یک بیانیه دانشگاهی گفت: تحقیقات کیم نشان داد که سبزیجات از طریق افزایش فعالیت آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی سبب سم‌زدایی می‌شوند.
 
نتایج حاکی از آن است که این گونه سبزیجات ممکن است از آسیب‌ها و التهاب ناشی از آکرولئین محافظت کنند، زیرا در کبد، سبزیجات عملیات تبدیل آکرولئین به اسید محلول در آب برای دفع از بدن را افزایش می‌دهند.
 
پروفسور کیم گفت: مقدار کالری مصرفی روزانه این گونه سبزیجات برای انسان تقریبا ۱ و ۱/۳ فنجان در روز است. در نتیجه خوردن سبزیجات بیشتر به مبارزه با تجمع مواد سمی ناشی از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا کمک می‌کند.
 
یافته‌های این مطالعه در مجله "Nutritional Biochemistry" منتشر شد.