هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 12 اسفند 1402
ساعت 13:01
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 16 بهمن 1400 ساعت 07:41
شنبه 16 بهمن 1400 07:39 ساعت
2022-2-5 07:41:02
شناسه خبر : 355260
ریکاوری هارد می‌تواند دشوار باشد؛ اما اگر یک متخصص به ریکاوری اطلاعات آن بپردازد، بهترین نتیجه ممکن را می‌تواند داشته باشد. سالانه حدود 300 میلیون هارد دیسک در سراسر جهان تولید می‌شوند، اما همه آن‌ها به یک اندازه به کاربران خود خدمات نمی‌دهند. برخی از هارد دیسک‌ها تنها پس از چند ماه استفاده با مشکلات جدی مواجه می‌شوند؛ در حالی که برخی دیگر توسط بدافزارها و برنامه‌های نرم افزاری مخرب در عرض چند روز خراب می‌شوند.

برای اینکه عنوان  تخصصی تری داشته باشیم از آقای مهندس آرین آرمیون ، مدیریت شرکت تخصصی تعمیر و ریکاوری هارد  ایمن هارد خواستیم تا در بخش های فنی این مطلب ما را همراهی کنند. 

ریکاوری اطلاعات از هارد خراب

اهمیت ریکاوری هارد


هارد دیسک یکی از مهم‌ترین اجزای کامپیوتر شما است و دلیل آن این است که این هاردها انواع اطلاعات، فایل‌ها و داده‌هایی را که در طول زمان جمع آوری می‌کنید، ذخیره می‌کنند. در عصر حاضر، ذخیره سازی امن داده‌ها در محیط خانه و کسب و کار بسیار مهم است؛ بنابراین بسیار مهم است که مطمئن شوید هارد دیسک شما همیشه در شرایط کارکرد مناسب قرار داشته باشد.
اغلب اوقات، خرابی داده‌ها یا سیستم زمانی اتفاق می‌افتد که خطاهایی به سیستم شما وارد شده است. این خطاها می‌توانند ماهیت منطقی (Logical) یا فیزیکی (Physical) داشته باشند. در هر صورت، این خطاها می‌توانند تقریباً برای هر سیستمی منجر به خرابی شوند. دیسک‌های سخت، درایوهای نوار، CD-ROMS و سایر دستگاه‌های رسانه ذخیره‌سازی، زمانی که سیستم مملو از خطاهای منطقی و یا فیزیکی شود، از کار می‌افتند.
اکثر هارد دیسک‌های موجود قبل از خراب شدن کامل، برخی نشانه‌ها را از خود بروز می‌دهند. این نشانه‌ها شامل پیغام‌های خطای دیسک است که مکرراً رخ می‌دهد. این نشانه‌ها می‌توانند شامل شنیدن صداهای عجیب و غریب مانند صداهای چرخش یا کلیک باشد. این‌ها صداهایی هستند که برای گوش کاملاً جدید هستند. همچنین مواقعی وجود دارند که وقتی دیسک در حال تجزیه و تحلیل است، اطلاعات مخدوش ظاهر می‌شود. همچنین ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که سیستم شما بدون هیچ صدایی از کار بیفتد؛ بنابراین، بهتر است همیشه آماده باشید.
اگر هارد دیسک شما خراب شود، سریع‌ترین گزینه بازیابی اطلاعات به وسیله نسخه‌های پشتیبان است. با این حال ممکن است شما از داده‌های خود نسخه پشتیبان تهیه نکرده باشید، بنابراین در این صورت باید به یک مرکز ریکاوری هارد مراجعه نمایید. همچنین در حال حاضر نرم افزارهای زیادی موجود است که می‌توانند به طور مؤثر اطلاعات شما را برای‌تان بازیابی کنند. بسیاری از آن‌ها حتی با قابلیت استفاده مجدد از هارد دیسک شما همراه هستند. برخی از نرم‌افزارها همچنین می‌توانند داده‌هایی را که حذف شده یا خراب شده‌اند، بازیابی کنند.

 

ریکاوری هارد خراب


 انواع مشکلات هارد دیسک

به طور کلی، مشکلات هارد دیسک‌ها را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:


1. آسیب منطقی (Logical)


مسائل این دسته اغلب به نرم افزارها و نحوه ذخیره و بازیابی اطلاعات در سیستم مربوط می‌شود. این نوع مشکلات می‌تواند به دلیل مشکلات درایور، بدافزار، فرمت مجدد، قطع برق و غیره رخ دهد. هارد دیسکی که از نظر منطقی آسیب دیده است، می‌تواند به حالت طبیعی نیز کار کند؛ اما ممکن است داده‌های ذخیره شده روی آن قابل دسترسی نباشد. در بیشتر موارد، می‌توانید اطلاعات ذخیره‌ شده روی یک هارد دیسک آسیب‌دیده را با استفاده از نرم‌افزار بازیابی اطلاعات بازیابی کنید.


2. آسیب فیزیکی (Physical)


مشکلات هارد دیسک ناشی از آسیب‌های فیزیکی باعث می‌شود که هارد دیسک به درستی کار نکند یا حتی روشن نشود. چنین مسائلی شامل انواع آسیب‌ها، مانند گیرکردن هد و آسیب‌های محیطی است. این مشکلات اغلب با ایجاد شدن انواع صداها و نویزها خود را نشان می‌دهند و قبل از اینکه بتوان از نرم افزار بازیابی اطلاعات برای انجام بازیابی اطلاعات استفاده کرد، باید آنها را برطرف کرد.
در اینجا چند سؤال وجود دارد که می‌توانید با پاسخ دادن به آن‌ها متوجه شوید که مشکل هارد شما از نوع منطقی است یا فیزیکی.
آیا هارد روشن می‌شود؟
بله = آسیب منطقی
خیر = آسیب فیزیکی
آیا هارد صداهای عجیبی تولید می‌کند؟
بله = آسیب فیزیکی
خیر = آسیب منطقی

آیا می‌توانید حداقل به برخی از فایل‌های ذخیره شده روی هارد دسترسی داشته باشید؟
بله = آسیب منطقی - شاید فیزیکی
خیر = آسیب فیزیکی


 
نتیجه: آسیب فیزیکی (Physical)


اگر تشخیص داده‌اید که با آسیب فیزیکی روبه‌رو هستید، هارد دیسک خود را به یک مرکز حرفه‌ای ریکاروی هارد مثل ایمن هارد ارسال کنید. سعی نکنید مشکل را در خانه حل کنید، مگر اینکه تجهیزات و تخصص لازم را داشته باشید. این احتمال وجود دارد که شما فقط وضعیت بد را بدتر کنید.


نتیجه: آسیب منطقی (Logical)


اگر تشخیص داده‌اید که با آسیب منطقی روبه‌رو هستید، احتمال کمی وجود دارد که بتوانید داده‌های خود را با استفاده از برنامه‌های ریکاوری هارد بازیابی کنید.

 

ریکاوری هارد سخت افزاری

 

خدمات بازیابی اطلاعات


همان‌طور که قبلاً در این مقاله توضیح دادیم، هرگز نباید سعی کنید آسیب فیزیکی هارد دیسک را در خانه برطرف کنید؛ مگر اینکه واقعاً تخصص این کار را داشته باشید و بدانید که چه کاری انجام می‌دهید و ابزارهای مناسب برای این کار را نیز داشته باشید. تقریباً در همه موارد بهتر است هارد دیسک را به یک مرکز بازیابی اطلاعات ارسال کنید و از متخصصان مجربی که در این مراکز کار می‌کنند، بخواهید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.


ریکاوری هارد ضربه خورده


هارد دیسک یکی از مهم‌ترین قطعات سخت افزاری هر دستگاهی است و به دلیل حساسیت بالای آن باید نکات لازم را برای مراقبت از آن در نظر گرفت. در برخی موارد علی‌رغم هرگونه ضربه روی هارد دیسک، امکان تشخیص (شناسایی) هارد دیسک آسیب دیده توسط دستگاه و دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در آن وجود دارد؛ اما در نظر داشته باشید که در صورت آسیب دیدن هارد دیسک به مراکز معتبر تعمیر و بازیابی اطلاعات مراجعه کرده و حل مشکل خود را به مهندسان و متخصصان این حوزه بسپارید و نگران اطلاعات خود نباشید. زیرا این امر بسیار حساس و تخصصی است و فقط با ابزار و تجهیزات خاص قابل رفع است. همچنین توجه داشته باشید که امکان یا عدم امکان تعمیر هارد آسیب دیده بستگی به شدت ضربه و میزان آسیب وارده به آن دارد.


ریکاوری هارد فرمت شده


در بیشتر موارد، داده‌های فرمت شده را می‌توان از هسته یک هارد دیسک خارجی استخراج کرد. وقتی هارد دیسک شما فراخوانی می‌شود، پس یعنی هنوز امید وجود دارد. شاید از خود بپرسید که اگر هارد دیسک خود را فرمت کرده و تمام اطلاعات آن از بین رفته است، چگونه می‌توانید آن را بازیابی کنید? قبل از پاسخ به این سؤال، باید بدانیم که خصوصیات داده‌های باقیمانده هارد دیسک‌ها به چه معناست. هنگامی که داده‌ها را از هارد اکسترنال یا داخلی پاک می‌کنید، آثار آن تا زمانی که با اطلاعات جدید جایگزین شوند، باقی می‌مانند. این ویژگی به ما امکان می‌دهد که اطلاعات هارد فرمت شده را بازیابی کنیم. اگر نیاز به خدمات ریکاوری هارد فرمت شده دارید، پیشنهاد ما به شما مراجعه حضوری یا ارسال هارد خود به مرکز ایمن هارد است.

ریکاوری هارد فرمت شده

تعمیر و ریکاوری هارد اینترنال

هارد اینترنال به هارد داخلی کامپیوتر و لپتاپ گفته میشودکه در برند های ( وسترن - سیگیت - توشیبا - مکستور - سامسونگ و ...) و اکثرا در سایز های 2.5 اینچ و 3.5 اینچ تولید شده است که معمولا اگر ظرفیت پایین تر از یک ترابایت میباشد ارزش تعمیر ندارد و اگر بالای یک ترابایت میباشد ارش تعمیر دارد اما موردی که بسیار با ارزش است اطلاعات شخصی یا سازمانی شما میباشد مهم است و با هر ظرفیت و مدلی که باشد باید به هر طریقی اطلاعات را از هارد ریکاوری کرد.

تعمیر و ریکاوری هارد اکسترنال

هارد اکسترنال معمولا به هاردی گفته میشود که قابل حمل است یعنی میتوان با کمک کابل یو اس بی آن را به همه سیستم ها وصل کرد. معمولا این هارد ها بر اثر ضربه خوردن خراب میشوند و نکته قابل توجه این است که غیر از هارد های با تکنولوژی اس اس دی ما بقی هارد ها در مقابل ضربه حساس هستند حتی هارد های ای دیتا ، سیلیکن پاور ، ترنسند و ...

تعمیر و تعویض برد هارد

یکی از خرابی های رایج هارد دیسک خرابی هایی است که بر اثر نوسانات برق به وجود می آید و همان طور که میتوانید کمتر جایی است که برد هارد دیسک ا قدیمی ترین تا جدید ترین مدل های برد هارد را موجود داشته باشد و یا در صورتی که برد قابل تعمیر باشد آن را تعمیر کند. ایمن هارد یکی از مراکزی است که دارای کامل ترین آرشیو برد هارد میباشد.


خدمات بازیابی اطلاعات با ایمن هارد


مرکز ایمن هارد یکی از مدرن ترین و مجهزترین مراکز تخصصی تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد، ریکاوری انواع حافظه‌های فلش، مموری، دوربین‌های مداربسته و غیره در تهران است. از جمله ویژگی‌هایی که این مجموعه را به یکی از بهترین مراکز ریکاوری هارد تهران تبدیل نموده این است که سرعت در عملکرد و رسیدگی به قطعات ارسال شده در مقایسه با سایر مراکز به شدت سریع‌تر و باکیفیت‌تر انجام می‌شود.

میتوانید برای انواع خدمات ریکاوری هارد به مرکز معتبر ایمن هارد مراجعه کنید

recoveryhard.ir