هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 31 ارديبهشت 1401
ساعت 04:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 6 بهمن 1400 ساعت 15:40
چهارشنبه 6 بهمن 1400 15:14 ساعت
2022-1-26 15:40:29
شناسه خبر : 354963
دفتر نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل با اشاره به کارشکنی آمریکا، بعنوان میزبان این سازمان در فعالیت سایر کشور‌ها در نیویورک، اعلام کرد: ایالات متحده با بدهی حدود یک میلیارد دلار، همچنان بزرگترین کشور بدهکار به بودجه سازمان ملل است.
دفتر نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل با اشاره به کارشکنی آمریکا، بعنوان میزبان این سازمان در فعالیت سایر کشور‌ها در نیویورک، اعلام کرد: ایالات متحده با بدهی حدود یک میلیارد دلار، همچنان بزرگترین کشور بدهکار به بودجه سازمان ملل است.
 
به گزارش رجانیوز، طبق ماده ۱۹ منشور سازمان ملل متحد، هر کشوری در صورتی که پرداخت‌های معوقه‌اش در تأمین بودجه این سازمان برابر یا بیشتر از مبلغ سهم آن در دو سال تمام گذشته باشد، ممکن است حق رای خود در مجمع عمومی سازمان ملل را از دست بدهد. چند روز قبل کشور‌های جمهوری اسلامی ایران، گینه و وانوآتو توانستند پس از پرداخت بخشی از بدهی‌های مربوط به کمک مالی به این سازمان جهانی، حق رای خود در مجمع عمومی سازمان ملل را بار دیگر بدست آورند. روسیه در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ (بهار گذشته) ۸۶.۵ میلیون دلار به بودجه منظم سازمان ملل متحد کمک کرد.
 
خبرگزاری «تاس» در این رابطه گزارش داد، دفتر نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل متحد امروز چهارشنبه در بیانیه‌ای در تفسیر گزارش منتشره در خصوص "احیای رهبری آمریکا در سازمان ملل متحد در سال نخست ریاست جمهوری جو بایدن"اعلام کرد که ایالات متحده بزرگترین بدهکار به بودجه سازمان ملل است و بدهی این کشور در حدود ۱ میلیارد دلار است.
 
در نمایندگی دیپلماتیک روسیه تاکید کردند که در رابطه با موفقیت‌های اعلام شده هیئت نمایندگی آمریکایی، باید یادآور شد که ایالات متحده همچنان "بزرگترین بدهکار در تأمین بودجه سازمان ملل" است. در این بیانیه آمده است: «علیرغم موقعیت مالی نسبتاً تقویت شده سازمان ملل، تأخیر در پرداخت و مقیاس بدهی ایالات متحده (که تقریباً در حدود یک میلیارد دلار در سال است) فعالیت دبیرخانه سازمان ملل متحد در انجام وظایف محوله خود با مشکلات زیادی مواجه شده است.
 
در این تفسیر همچنین یادآوری شده است که ایالات متحده در سیاست خود برای مهار روسیه، از موقعیت خود به عنوان کشور میزبان مقر سازمان ملل سوء استفاده زیادی می‌کند. از جمله اقدامات مخرب دولت آمریکا ایجاد مشکلات روادیدی توسط دولت آمریکا برای مقامات روسی است که برای شرکت در رویداد‌های بین المللی در این سازمان قصد سفر به نیویورک را دارند.
 
علاوه بر این، نمایندگی دائم روسیه ادامه داد که واشنگتن با اقدامات محدودکننده خود، پرداخت کمک‌های مالی برای تعدادی از کشور‌ها را با دشواری مواجه کرده است. در این سند آمده است: «تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه علیه تعدادی از کشور‌های در حال توسعه موانعی را برای آن‌ها در زمینه پرداخت کمک‌های خود به سازمان ملل ایجاد می‌کند و آن‌ها را از حق رأی در مجمع عمومی محروم می‌کند که از جمله موارد بارز این سیاست در رابطه با ایران صادق است.»