هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 31 ارديبهشت 1401
ساعت 03:39
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 4 بهمن 1400 ساعت 11:45
دوشنبه 4 بهمن 1400 11:42 ساعت
2022-1-24 11:45:12
شناسه خبر : 354859

برای اینکه یک سازه بنا شود، نیاز به در نظر گرفتن قالب بندی بتن است که این کار به شکل‌های قالب بندی فلزی یا دیگر انواع قالب بتن انجام می‌شود. همانطور که می‌دانید بخش قالب‌بندی در ساخت سازه‌های بتنی دارای اهمیت خاصی است که اگر مجری این گونه سازه‌ها به همه‌ی شرایط وافق نباشد، نتایج نهایی آن چیزی که مورد انتظار است نخواهد شد. در واقع مجری کار باید به خوبی در خصوص تجهیزات و وسایل مورد نیاز قالب بتن، مشخصات ابعاد و از همه‌ مهم‌تر روش‌های اجرا اطلاعات کامل داشته باشد.

قالب بندی بتن

ضمناً همانطور که احتمالاً در جریان هستید قالب بندی بتن دارای انواع مختلفی است که از جمله می‌توان به قالب بتن مدولار، قالب بتن مدور، قالب بتن خاص و قالب فلزی بتن اشاره کرد که هر دارای شرایط ویژه‌ای برای انجام کار هستند. حال ما در این مقاله قصد داریم درباره‌ی روش‌های قالب بندی صحبت کنیم و در انتها نیز به یک مرکز معتبر به جهت تولید انواع قالب بندی اشاره خواهیم کرد.

قالب بندی بتن چیست؟

قالب بندی به عملیات از پیش در نظر گرفته شده گفته می‌شود که در یک بازه‌ی زمانی خاص اجرا می‌شود که البته فقط بخشی از یک ساختمان مانند قالب بندی ستون یا قالب بندی دیوار را شامل خواهد شد. به طور کلی قالب بندی را می‌توان از مهم‌ترین اجراهای اسکلت بتنی سازه‌ها در نظر گرفت که پر واضح است برای به نتیجه رسیدن دلخواه، اجرای درست قالب بندی و حتی انتخاب قالب بتن حائز اهمیت خواهد بود. گفتنی است که وظیفه‌ی اصلی قالب بندی بتن تحمل بارهای ناشی از بتن است و این کار تا زمانی که بتن‌ها بتوانند بارها را تحمل کنند، ادامه خواهد داشت. در واقع قالب در نظر گرفته شده باید به طور کامل مقاوم باشد تا در برابر نیروهایی مانند لرزش استقامت داشته باشد تا در نهایت مشکلی از بابت جدا کردن آن از بتن وجود نداشته باشد.

معرفی انواع روش‌های قالب‌ بندی

قالب‌های بتنی را می‌توان در انواع متفاوت و با جنس‌های مختلف ارائه کرد. در واقع جنس قالب‌ها می‌تواند از پلاستیک، چوب، فلزی و... باشد. حال ما در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت:

 • قالب بندی فلزی بتن

شاید بتوان این نوع قالب بندی ستون و دیوار را از جمله کاربردی‌ترین روش‌های قالب بندی بتن معرفی کرد. از ویژگی‌های این نوع قالب بندی، استفاده‌ی بسیار آسان از آن است چرا که دیگر نیازی به برش زدن قالب در سایزهای مورد نیاز نخواهد بود. در واقع قالب بندی فلزی بتن در شرکت‌ها و یا کارخانجات مختلف تولید شده (در اندازه‌های مختلف) و سپس برای فروش به بازار عرضه می‌شوند. ضمناً گفتنی است که اتصالات این نوع قالب بندی شامل گوه، سنجاق و پین خواهد بود. همچنین در نظر داشته باشید که مزیت بکارگیری از این نوع قالب بندی کیفیت فوق العاده آن و دوام و اسقامت آن است به گونه‌ای که تا سال‌ها می‌توان از آن استفاده کرد.

 • قالب بندی چوبی بتن

این نوع قالب بندی بتن در سال‌های نه چندان دور بکارگیری می‌شده است که  از یک صفحه چوبی کف و صفحات کناری که با استفاده از وسایلی مانند گوه، سنجاق و یا بست بهم متصل می‌شده‌اند. از معایب استفاده از این روش قالب بندی بکارگیری از نیروی کار بیش از اندازه بوده است. ضمن اینکه هزینه‌ها در روش قالب بندی چوبی بسیار بالا بوده که تقریباً می‌توان گفت که صرفه‌ی اقتصادی برای سازنده سازه نخواهد داشت. از طرفی عمر پایین این قالب‌ها سبب شده است که در حال حاضر کمتر در سازه‌های ساختمانی در نظر گرفته شود.

قالب بندی چوبی

 • قالب بندی پلاستیکی بتن

قالب‌های پلاستیکی از پلیمر ساخته شده‌اند که پر واضح است که در برابر ضربه و رطوبت بسیار مقاوم خواهند بود که این موضوع نشان از عمر بسیار مناسب این نوع قالب‌ها دارد که در نتیجه بسیاری از مهندسان به دلیل آنکه بارها و بارها می‌توانند از این نوع قالب بندی بتن استفاده کنند، بکارگیری از آن را در دستور کار خود قرار می‌دهند. ضمناً حتماً می‌دانید که بتن‌های استفاده شده در سازه از قالب‌های پلاستیکی بسیار آسان‌تر جدا می‌شوند که این موضوع احتمال استفاده از این نوع قالب بندی را افزایش می‌دهد.

در کنار این موارد نوع دیگری از قالب‌های پلاستیکی بتن وجود دارد که اتصالات‌شان به شکل اهرم است. در واقع در این نوع قالب‌ها اهرم‌هایی بر روی قالب در نظر گرفته می‌شود که با چرخش آنها قالب‌‌ها تمام و کمال به هم چفت می‌شوند. استفاده از نیروی کار به تعداد پایین و هزینه‌های کمتر از مزیت‌های بکارگیری از این نوع قالب بندی بتن است.

وزن قالب بتن

پر واضح است که وزن قالب‌های بتن در شرکت‌های مختلف نمی‌تواند برابر باشد. از این رو برای مثال وزن قالب بتن مدولار که مجموعه‌ای از قالب تخت و ستون است را در ادامه آورده‌ایم تا با شرایط وزن قالب فلزی بتنی آشنا شوید. مشخصاً برای اطلاع از وزن دیگر قالب‌ها باید به مراکز مجاز و معتبر مراجعه کنید. همچنین در نظر داشته باشید که وزن‌های ارائه شده تقریبی هستند و بر اساس ورق کف 3 مل و لبه 5 میل در نظر گرفته شده‌اند.

-  وزن قالب بتن تخت در ابعاد مختلف در نظر گرفته می‌شود که بعنوان مثال برای سایز 100*10 وزن لبه 5، حداقل 6.6 و وزن لبه 6 حداقل 8.3 خواهد بود. همانطور که می‌دانید ابعاد قالب‌ها نیز متفاوت هستند و با توجه به افزایش وزن قالب بندی بتن سایزهای هر کدام نیز متغییر خواهد بود. از جمله سایزها می‌توان به 100*15، 150*20 و الی 200*50 اشاره کرد که همانطور که عرض کردیم وزن قالب بتن لبه‌ی 5 و 6 در هر کدام متفاوت بوده و قابل استعلام است.

قالب فلزی بتن

 • وزن قالب فلزی کنج

وزن قالب بندی ستون یا همان کنج قالب فلزی نیز در دو لبه 5 و 6 سانتی‌متر و در انواع بیرونی و درونی و در اندازه‌های 1 و 1.5 متری وجود دارد که برای مثال می‌توان به سایز کنج خارجی 5*5*100 اشاره کرد که برای لبه 5 حداقل 6.5 و برای لبه 8 حداقل 8 است. ضمن اینکه وزن قالب کنج داخلی نیز برای سایز 5*10*100 برای لبه 5 حداقل 8 و برای لبه 6 حداقل 9.5 خواهد بود. برای مشاهده دیگر وزن‌ها کافی است که به شرکت‎های معتبر مراجعه کنید که البته ما در ادامه به یک شرکت مجاز در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

 • وزن قالب لبه خم

وزن قالب بندی بتن  برای این بخش از ورق 3 میل در نظر گرفته می‌شود که این موضوع وزن کمتر آن نسبت به دیگر قالب‌ها را نشان می‌دهد. همانطور که می‌دانید ابعاد مختلفی برای وزن قالب بتن لبه خم وجود دارد که برای نمونه در سایز 100*10 وزن لبه خم حداقل 5.6 است. همچنین برای ابعاد کنج بیرونی 5*5*100 حداقل وزن لبه خم 5.3 است. ضمناً لازم است مجدداً تأکید کنیم که همه‌ی وزن‌های در نظر گرفته شده تقریبی هستند.

معرفی تجهیزات قالب‌بندی بتن

برای اینکه شرکت‌ها بتوانند قالب بندی بتن را به بهترین نحو ممکن انجام دهند، نیاز به تجهیزات پیشرفته خواهند داشت که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. البته ناگفته نماند که نحوه‌ی بکارگیری از این تجهیزات از اهمیت بیشتری برخوردار است:

 • پین و گوه: برای اینکه قالب‌ها به طور کامل و بدون دردسر به یکدیگر متصل شوند، نیاز به استفاده از این دو ابراز است.
 • میان بولت: از این وسیله به جهت محکم کردن قالب‌ها به یکدیگر استفاده می‌شود. البته میان بولت کارآیی‌های دیگری مانند آب بند کردن بتن و همچنین مدیریت فشارهای جانبی را نیز خواهد داشت. این وسیله در اقسام متفاوتی عرضه می‌شود که به دلخواه می‌توان از هر کدام استفاده کرد.
 • شمع: از جمله وسایلی که در قالب بندی بتن نقش دارد، شمع است. از این وسیله به جهت کنترل وزن قالب بتن استفاده می‌شود.
 • داربست: این وسیله‌ی معروف به جهت دسترسی آسان‌تر به ارتفاعات را به مهندسان سازه خواهد داد.
 • پشت‌بند: برای اینکه از اعوجاج قالب‌ها جلوگیری شود از پشت‌بندهای افقی و یا حتی عمودی استفاده می‌شود که هر کدام از این پشت‌بندها از لوله‌هایی با قطرهای متغیر تشکیل می‌شوند.
 • دستکش: برای اینکه بتوان تا حد زیادی از آسیب به دست‌ها در هنگام کار به قالب بندی بتن جلوگیری کرد، استفاده از دستکش و دیگر ملزومات ایمنی ضروری به نظر می‌رسد.

 

معرفی سیویل سان تولید کننده انواع قالب بتن

حال با توجه به موارد عنوان شده در این مقاله چنانچه نیاز به انواع قالب بندی بتن دارید، کافی است که از یک مرکز معتبر استفاده کنید که برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم که از شرکت سیویل سان بهره ببرید. این شرکت سال‌هاست که در زمینه تولید انواع قالب بتن، جک سقفی، داربست فلزی و مواردی از این دست فعالیت می‌کند و طبق آمار و بازخوردها بهترین خدمات را ارائه می‌کند به طوری که رضایت اکثریت افراد جلب شده است.

به طور کلی گروه صنعتی سیویل سان با در نظر گرفتن بهترین امکانات و تجهیزات، آماده ارائه خدمات مختلف از جمله قالب بندی بتن است که امروزه بیشترین کاربرد را در بخش ساخت انواع سازه‌ها دارد. ضمناً گفتنی است که از جمله مزایای استفاده از این تیم تخصصی، کیفیت مناسب محصولات و قیمت پایین آنها خواهد بود. حال برای اینکه بتوانید با مجموعه سیویل سان در ارتباط باشید، کافی است که از راه‌های در نظر گرفته شده که در ادامه‌ی مقاله آورده شده‌اند، استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به آدرس اینترنتی http://civilsun.com/ مراجعه نمایید.