هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 31 ارديبهشت 1401
ساعت 04:46
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 2 بهمن 1400 ساعت 09:14
شنبه 2 بهمن 1400 09:12 ساعت
2022-1-22 09:14:18
شناسه خبر : 354757
نمک صنعتی همانطور که از نامش مشخص است برای استفاده در صنایع مختلف کاربرد دارد. در صنعت نفت از نمک برای افزایش تراکم گل و خاک استفاده می شود که باعث ایجاد دکل حفاری ایمن تر و کارآمدتر می شود. شرکت های داروسازی از نمک در فرآیند ساخت کپسول و همچنین تولید محلول های نمکی که کاربردهای ثانویه گسترده‌ای دارند، استفاده می کنند.

به همین ترتیب نمک در صنایع مختلف دیگری همچون اسید سازی، پتروشیمی، تولید مواد شوینده، اسید سازی و صنایع ضد یخ، دباغی و بیش از صدها صنعت دیگر برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

میعاد بازرگانان رازی

 

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی انواع مختلفی از سنگ نمک صنعتی میعاد بازرگانان رازی پرداخته و شما را ضمن آشنایی با محصولات این شرکت که جزو برترین تولیدکنندگان انواع سنگ نمک است، با خواص و کاربردهایی که استفاده از نمک در صنایع دارویی، شیمیایی و تولیدی کشور دارد آشنا کنیم.

انواع سنگ نمک میعاد بازرگانان رازی

نمک صنعتی چیست؟

نمک یک عنصر حیاتی  است که در بسیاری از فرایندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. بیش از نیمی از کل محصولات شیمیایی در مرحله ای از تولید خود به نمک تکیه می کنند. نمک در ساخت شیشه، کاغذ، پلاستیک، لاستیک، منسوجات، رنگها، چرم، آرایشی و دارویی استفاده می شود. بیشتر نمک صنعتی جهان برای ریختن در جاده ها و ایجاد سطح رانندگی ایمن تراستفاده می شود و نه تنها برای مردم بلکه برای مصارف دولتی نیز استفاده می شود. شصت تا هشتاد درصد از نمک در جهان معدنی برای بهبود ایمنی در حمل و نقل عمومی در یک ظرفیت یا ظرفیت دیگر استفاده می شود، اما معمولاً برای کاهش نقطه انجماد برف و یخ استفاده می شود.

این نمک بر خلاف نمک خوراکی دارای درجه خلوص کمتری در حدود ۹۵ درصد است که دلیل آن نیز به تصفیه نشدن آن برمی‌گردد. علاوه بر این نمک صنعتی ید دار نیست. از آنجایی که نمک خوراکی تصفیه شده و پالایش زیادی برای خالص سازی آن صورت می‌گیرد دارای درصد خلوص ۹۹ درصد است که به همین دلیل با خوردن آن موجب ایجاد سنگ کلیه و مشکلات دیگر نمی‌شود. در حالی که نمک صنعتی اینطور نبوده و صرفا همانطور که از نامش مشخص است برای استفاده در صنایع کاربرد دارد.

انواع سنگ نمک و متعلقات آن

سنگ نمک بر خلاف نمک خوراکی، از معادن نمکی ایران استخراج می‌شود. سهم بیشتر این معادن را شهر گرمسار در استان سمنان به خود اختصاص داده است که بیش از نیمی از تولید سنگ نمک معدنی صنعتی در این استان است.

این سنگ به چند دسته تقسیم می‌شود که هر یک در صنایع خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.همین ویژگی‌هاست که باعث شده نمک در زندگی ما انسان‌ها کاربرد فراوانی داشته و نقش تعیین کننده‌ای برای تولید انواع محصولات در صنایع داشته باشد.

با استخراج سنگ نمک با اندازه‌های گوناگون، فرآیند دانه بندی روی آن از طریق شکستن این سنگ به دانه‌های ریزتر در چند مرحله انجام گرفته و از طریق دستگاه‌های مخصوصی که دارای سارن به ابعاد مختلف هستند، انواع سنگ نمک صنعتی ایجاد می‌شود که شامل موارد زیر هستند.

سنگ نمک پودری صنعتی

این نمک کوچکترین ابعاد را در بین نمک صنعتی دارد که فاقد هرگونه ساختار کریستالی است. نگهداری از نمک پودری به دلیل جذب رطوبت بالای محیط بسیار دشوار است؛ چرا که موجب کلوخه شدن نمک صنعتی خواهد شد. لذا تولید و دانه‌بندی باید در محیط کاملا خشک انجام گرفته و برای نگهداری از آن هم باید نهایت دقت را داشت.

از جمله صنایع پر کاربرد نمک صنعتی پودری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کلرسازی
 • اسید سازی
 • چرم سازی و دباغی
 • تصفیه و گندزدایی
 • تولید ضدیخ
 • بازیافت
 • حفاری نفت و میادین گازی
 • صنایع غذایی همچون آجیل و خشکبار

سنگ نمک شیلاتی

این نمک در صنایع شیلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین کاربرد نمک شیلاتی برای پیشگیری و درمان برخی بیماری‎ها مثل کاهش انگل‎ها، قارچ‎ها و عفونت‎های به‌وجود آمده بر روی آبشش آبزیان می‌توان اشاره کرد.

یخ زدن تخم ماهی و آبزیان در فصل زمستان یکی از مشکلاتی است که باعث ضربه محکمی به تولید ماهی در کشور می‌شود. نمک شیلاتی میعاد بازرگانان رازی چاره کار شما خواهد بود. در فصل زمستان می‌توانید با استفاده از نمک شیلاتی در استخر دمای آب را بهتر کنترل کرده و از یخ زدن تخم ماهی و آبزیان نیز جلوگیری کنید.

نمک صنعتی شیلاتی

علاوه بر این می‌توانید با ترکیب کردن نمک در استخر پرورش ماهی و میگو، به نسبت ۸ لیتر آب به ۹۶۰ گرم نمک، علاوه بر جداسازی تخم ها، تخم‌های مرده را به سطح آب انتقال داده و آنها را از تخم‌های سالم که در کف آب باقی می‌مانند جداسازی کنید.

از دیگر کاربردهای نمک شیلانتی می‌توان به استفاده در صنایع حمل و نقل برای برف روبی جاده‌ها در فصل سرما و جلوگیری از یخ زدن و لغزندگی سطح جاده در زمستان اشاره کرد. چرا که این نوع نمک با توجه به اندازه درشت‌تری که نسبت به سایر انواع نمک صنعتی دارد، در ذوب کردن یخ و برف بهتر عمل می‌کند.

نمک صنعتی صدفی

نمک صدفی با توجه به ساختار نرم و شبیه به مروارید که دارد به این نام شناخته می‌شود. نمک صدفی از لحاظ کیفیتیی جزو بهترین‌ها محسوب می‌شود؛ همچنین سایز دانه‌ها بسیار شبیه به نمک تصفیه است. این نوع نمک کوچکترین سایز دانه بندی را قبل از نمک پودری دارد.

این نمک که با توجه به ساختار خاص خود به نام نمک مرواریدی و نمک صنعتی ۱۳۰ نیز شناخته می‌شود. از این نوع نمک در صنایعی استفاده می‌شود که از نمک برای انجام فرآیندهای خاصی استفاده می‌شود، چرا که این نوع نمک خاصیت خوراکی ندارد. به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسید کلریدریک این نمک با توجه به ظاهر شفافی که دارد، باعث شده تا نسبت به سایر نمک‌ها خلوص نزدیک به ۹۹ درصدی داشته باشد که برای استفاده در صنایع اسیدسازی و تولید مواد شوینده عالی است.
 • از مش بندی نمک صنعتی ۱۳۰ در صنایع دباغی استفاده می‌شود که از فساد پوست جلوگیری می‌کند. همچنین در فرآیند تولید چرم نیز چربی موجود در پوست را با سرعت بالاتر و بهتری از بین می‌برد.
 • برای گندزدایی آب با نمک نیز از این نوع نمک استفاده می‌شود که نسبت به روش آب ژاول که روشی کاملا شیمیایی بوده و خطرات زیادی برای تجهیزات و انسان دارد انتخاب بهتری است.

نمک صنعتی شکری

این نوع نمک هم به دلیل ساختار شبیه شکر با این نام نام شناخته می‌شود که البته نمک صنعتی ۱۱۰ یا نمک ۱۲۰ نام دیگر آن است. از این نمک نیز در صنایع پتروشیمی، شرکت نفت، حفاری، غذایی برای نمک سود کردن غذا و خوراک دام و طیور استفاده می‌شود. ساختار بلوری شکل این نمک در صنایع حفاری کمک می‌کند تا بتوان ساختار خاک را برای استخراج در معادین نفتی و حفاری که دارای خاک سستی هستند بهتر کرد.

در صنایع حفاری خصوص حفاری نفت داشتن دیواره مستحکم به این دلیل که عمق چاه بسیار زیاد است اهمیت فراوانی دارد که برای همین منظور لازم است از نمک حفاری برای مستحکم کردن دیواره و همچنین افزایش امنیت دکل حفاری استفاده کرد.

البته که استفاده از نمک صرفا برای حفاری در سطح زمین مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. بلکه در برخی مواقع در حفاری دریایی نیز از نمک برای همین منظور استفاده می‌شود. با این تفاوت که شکل و ساختار نمک با هم متفاوت است. نمک مورد استفاده برای صنایع حفاری به صورت محلول در آب استفاده می‌شود. با توجه به اینکه نمک حاوی کلرو سدیم است، آن را با سه نوع آب ترکیب می‌کنند که بسته به محیط مورد استفاده و شرایطی که دارد که عمده‌ترین آنها عبارتند از:

 •     ترکیب آب دریا با کلرو سدیم(sea water)
 • ترکیب آب شور با کلرو سدیم(brakish water)
 • ترکیب آب سیر شده با نمک یا آب حاوی املاح اشباع شده با کلرو سدیم(salt satured water)

اینکه چه مقدار از محلول این نمک استفاده شود به عوامل بسیار زیادی همچون محیط حفاری(حفاری دریایی یا زمینی)، وزن، سرعت حفاری و دستگاه‌های حفاری وابسته است که نمک در اینجا نقش یک سیال حفاری را دارد.

نمک صنعتی میعاد بازرگانان رازی

شرکت میعاد بازرگانان رازی با در اختیار داشتن امکانات بسیار مناسب شامل بهره برداری از بزرگترین معدن سنگ نمک گرمسار خاورمیانه با درصد خلوص بالای ۹۸ درصد و تولید انواع نمک دانه بندی شده در کارخانه‌ای با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار تن در سال، آمادگی همکاری و تامین محصولات مورد نیاز شما را در صنایع مختلف شیلات، شوینده، دارم و طیور، آبزیان، پتروشیمی و… دارد.

این شرکت با سابقه تولید و تامین محصولات برای انواع بازارهای داخلی و خارجی، همواره به دنبال جلب رضایت مشتری و برقراری همکاری بلند مدت با آنها بوده است. بسته به سفارش مشتری، انواع نمک صنعتی تصفیه شده و دانه بندی شده شامل شیلاتی، مش ۱۱۰، مش ۱۲۰(شکری)، مش ۱۳۰(صدفی)، پوردی و میکس در وزن‌های مختلف آماده تولید و ارسال است.

ما در این مقاله شما را با انواع نمک صنعتی و کاربردهای آن آشنا کردیم. در صورتی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد انواع نمک کسب کنید، کافی است به وب سایت www.mbrgroup.ir مراجعه کنید. علاوه بر این می‌توانید با فرآیند خرید و قیمت نمک صنعتی آشنا شده و با ارزان‌ترین نرخ موجود از این نمک در صنایع تولیدی خود استفاده کنید.