هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 7 خرداد 1401
ساعت 05:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 29 دى 1400 ساعت 11:03
چهارشنبه 29 دى 1400 11:01 ساعت
2022-1-19 11:03:04
شناسه خبر : 354707
خط لوله نفت کرکوک - جیحان که نفت عراق را به ترکیه منتقل می کند دچار آسیب شدید بر اثر انفجار شد.
خط لوله نفت کرکوک - جیحان که نفت عراق را به ترکیه منتقل می کند دچار آسیب شدید بر اثر انفجار شد.
 
‌به گزارش رجانیوز به نقل از دیلی صباح، اپراتور خط لوله دولتی بوتاش ترکیه روز سه شنبه اعلام کرد که جریان نفت در خط لوله نفت کرکوک - جیحان در پی انفجاری در نزدیکی استان «قهرمان مرعش» در جنوب شرقی این کشور دچار اختلال شده است.
 
بوتاش همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی انفجار آتش سوزی رخ داده و آتش نشانان و نیروهای اورژانس برای اطفای حریق مستقر شدند.
 
همچنین اعلام شده دلیل این انفجار مشخص نیست.
 
«حیرتین گونگور»، از مسئولان محلی «قهرمان مرعش» گفته است که انفجار در منطقه یاد شده تلفات جانی نداشته است.
 
در همین حال، «عمر فاروق کوشکون»، فرماندار استان تاکید کرد که آتش هیچ منطقه مسکونی نزدیک منطقه انفجار را تحت تأثیر قرار نداده است.
 
مقامات همچنین اعلام کردند که با سرایت آتش به مسیر، بزرگراه مجاور که قهرمان مرعش را به کلان شهر همسایه غازیانتپ متصل می‌کند، ارتباط جاده‌ای از هر دو طرف قطع شده است.
 
مقامات ترکیه افزودند که گروه‌های آتش نشانی در حال مقابله با آتش هستند که انتظار می‌رود تا صبح ادامه داشته باشد.
 
این خط لوله قبلاً مورد حملات از سوی پ ک ک و هم از سوی گروه تروریستی داعش قرار گرفته بود و حمله داعش در سال ۲۰۱۴ باعث بسته شدن بخش عراقی این خط لوله شد.
 
در اواخر سپتامبر، وزارت نفت عراق اعلام کرد که عراق و ترکیه در حال بازگشایی خط لوله ۹۷۰ کیلومتری هستند که نفت خام عراق را از کرکوک به تأسیسات صادراتی در جیحان در سواحل مدیترانه منتقل می‌کند.
 
بیانیه این وزارتخانه پس از آن صادر شد که احسان «عبدالجبار اسماعیل»، وزیر نفت عراق و «علی رضا گونی»، سفیر ترکیه در بغداد با هم دیدار کردند تا درباره طرح‌هایی برای «احیای خط لوله استراتژیک برای انتقال نفت خام» از خلیج فارس به اروپا گفتگو کنند.
 
خط لوله نفت کرکوک - جیحان که با نام خط لوله نفت خام عراق-ترکیه نیز شناخته می‌شود، خط لوله‌ای به طول ۹۷۰ کیلومتر است که از کرکوک در عراق تا جنوب جیحان در ترکیه امتداد دارد.
 
این بزرگترین خط صادرات نفت خام عراق است.