هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 26 دى 1400 ساعت 19:22
يكشنبه 26 دى 1400 19:03 ساعت
2022-1-16 19:22:27
شناسه خبر : 354576
حسب اطلاع خبرنگار رجانیوز، سه مورد از سوالات طرح شده از وزرای صمت، اقتصاد و کار، به طور مستقیم با ناکامی برخی نمایندگان در مسیر سهم‌خواهی از شرکت‌های این وزارتخانه‌ها مرتبط بوده است.
حسب اطلاع خبرنگار رجانیوز، سه مورد از سوالات طرح شده از وزرای صمت، اقتصاد و کار، به طور مستقیم با ناکامی برخی نمایندگان در مسیر سهم‌خواهی از شرکت‌های این وزارتخانه‌ها مرتبط بوده است.
گروه سیاسی-رجانیوز: با وجود همراهی حداکثری بدنه مجلس با وزرا و برنامه‌های دولت، ماجرای دخالت‌های نابجای برخی نمایندگان در امور اجرایی که از اولین روزهای معرفی کابینه آغاز شده بود، هر روز شکل جدیدی به خود می‌گیرد.
 
شاید اولین نمودهای این ماجرا را بتوان در روزهای انتصاب استانداران جستجو کرد. زمانی که سوءبرداشت برخی نمایندگان باعث شد تا درخواست وزیر کشور برای ارائه مشورت درباره انتخاب استانداران شکل نامناسبی به خود گرفته و بیش از «مشورت» به «تعیین تکلیف» برای دولت شبیه شود.
 
این ماجرا حتی تا جایی پیش رفت که برخی نمایندگان اعلام کردند که در معارفه استانداری که خارج از لیست آنان بوده حضور پیدا نکرده و رئیس جمهور را نیز در سفر استانی همراهی نخواهند کرد. این تهدید البته هیچگاه عملی نشد اما نشانه روشن بی‌اطلاعی برخی نمایندگان از حدود وظایف و اختیارات خود در قوه مقننه بود.
 
پس از استقرار استانداران و تعیین بخش عمده معاونین وزرا، حالا مطالبات نادرست برخی نمایندگان بخش دیگری از دولت را نشانه گرفته که چند وقتی است تغییرات در آن‌ها کلید خورده است: «شرکت‌های دولتی» که عمدتا زیر نظر وزارتخانه‌های بزرگ اقتصادی از جمله اقتصاد، نفت، صمت، کار و راه قرار دارند.
 
با وجود تمایل دولت برای کسب مشورت از تمامی کارشناسان و صاحب‌نظران، اما در هفته‌های اخیر تلاش جریان‌ها و برخی نمایندگان مجلس برای معرفی گزینه‌های مطلوب خود جهت تصدی شرکت‌های دولتی از مسیر طبیعی خود خارج شده است.
 
این تلاش‌ها در برخی موارد به شکلی عجیب مصداق دخالت در امور قوه مجریه تلقی شده و صراحتا بر خلاف اصل تفکیک قوا در قانون اساسی است. از سوی دیگر نحوه پشتیبانی رسانه‌ای برخی اقدامات نمایندگان فرضیه لابی‌های سازماندهی شده برای تصاحب برخی شرکت‌ها را تقویت می‌کند.
 
از سوی دیگر اما مقاومت وزرای اقتصادی دولت در برآورده کردن درخواست‌های غیرمنطقی برخی نمایندگان، موجب ایجاد مشکلاتی از جمله طرح سوال و تذکر در مجلس شده است. اقداماتی که طبق اطلاع رجانیوز از فضای عمومی مجلس، حتی مورد نقد جدی اکثریت نمایندگان نیز قرار گرفته است.
 
حسب اطلاع خبرنگار رجانیوز، سه مورد از سوالات طرح شده از وزرای صمت، اقتصاد و کار، به طور مستقیم با ناکامی برخی نمایندگان در مسیر سهم‌خواهی از شرکت‌های این وزارتخانه‌ها مرتبط بوده است.
 
گفته می‌شود نمایندگانی که در حمایت از مدیران دولت گذشته با تحقیق و تفحص از مجموعه‌های اقتصادی بزرگی چون «شستا» و «فولاد» و برخی صندوق‌های بازنشستگی مخالفت داشتند، حالا و با تغییرات مدیریتی صورت گرفته سعی دارند تا منافع خود را در ارتباط با مجموعه‌های فوق‌الذکر حفظ کنند. 
 
رجانیوز به اسنادی دسترسی پیدا کرده که برخی نمایندگان دارای منافع شخصی یا خانوادگی در شرکت‌هایی از جمله «فولاد»، «پگاه» و «ذوب‌آهن» بوده و اکنون نیز پس از فشارهای ناکام خود سعی دارند تا با سوءاستفاده از اختیارات قانونی نمایندگی خود از جمله طرح سوال و تذکر، فضاسازی منفی علیه برخی وزرا را تشدید کنند.
 
تا کنون البته فضای عمومی مجلس به هیچ طرح سوالی اقبالی نشان نداده و صداهای بلند درون کمیسیون‌ها در میان حمایت‌های صحن علنی از کابینه سیزدهم به خاموشی گراییده است. اما سطح درگیری منافع برخی نمایندگان با این شرکت‌ها به حدی است که علیرغم علم به همراهی حداکثری صحن با کابینه و بی‌نتیجه بودن طرح سوال در فضای فعلی خانه ملت، هزینه شکست خود در فضای عمومی مجلس را پذیرفته و با اصرار به ارجاع سوالات از کمیسیون به صحن علنی، تا لحظه آخر به امکان امتیازگیری از وزرا امیدوارند!
 
به نظر می‌رسد چنین سطحی از تعارض منافع و سوءاستفاده از جایگاه نمایندگی برای رصد و ورود جدی‌تر نهادهای امنیتی کافی باشد.