هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 31 ارديبهشت 1401
ساعت 17:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 25 دى 1400 ساعت 13:42
شنبه 25 دى 1400 13:29 ساعت
2022-1-15 13:42:01
شناسه خبر : 354477
دفتر ریاست جمهوری ترکیه از رایزنی تلفنی رئیس‌جمهور این کشور با نخست‌وزیر انگلیس درباره موضوعات مختلف از قبیل سوریه و اوکراین خبر داد.
دفتر ریاست جمهوری ترکیه از رایزنی تلفنی رئیس‌جمهور این کشور با نخست‌وزیر انگلیس درباره موضوعات مختلف از قبیل سوریه و اوکراین خبر داد.
 
به گزارش رجانیوز، دفتر ریاست جمهوری ترکیه درباره رایزنی تلفنی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس بیانیه صادر کرد.
 
منابع رسانه‌ای ترکیه‌ای خبر دادند، سران ترکیه و انگلیس روز جمعه (دیروز) با یکدیگر تماس تلفنی برقرار و درباره موضوعات مختلف رایزنی کردند.
 
به گزارش روزنامه «ینی شفق» ترکیه، دفتر ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد که اردوغان و جانسون درباره «تحولات سوریه و اوکراین» صحبت کردند.
 
طبق بیانیه این دفتر، رئیس‌جمهور ترکیه و نخست‌وزیر انگلیس درباره موضوعات مرتبط با مقابله با تغییرات اقلیمی و همچنین مسائل مربوط به مهاجران حرف زدند.
 
دفتر رجب طیب اردوغان افزود، سران ترکیه و انگلیس تقویت همکاری بین دو کشور به ویژه در حوزه صنایع دفاعی و تجاری را مورد بررسی قرار دادند.
 
گفت‌و‌گوی تلفنی اردوغان و جانسون درباره سوریه در شرایطی انجام شده که حضور نیرو‌های نظامی ترکیه و متحدانش در سوریه همچنان ادامه دارد.
 
مقام‌های ارشد سوریه از رئیس‌جمهور این کشور تا دیگر مقام‌ها بار‌ها ضمن محکوم کردن حضور ترکیه در سوریه، این حضور را «غیرقانونی و اشغالگری» خوانده و خواستار خروج آن‌ها از خاک سوریه شده‌اند.
 
روز جمعه (دیروز) در خبر‌ها آمده بود که مناطق تحت اشغال ارتش ترکیه و تروریست‌های همسو در شمال استان حلب و الحسکه سوریه شاهد چهار انفجار بود که تلفات جانی در پی داشت.
 
بنا بر گزارش رسانه‌های سوری، در یکی از این انفجار‌ها یک ایستگاه اتوبوس شهر «الباب» در شرق حلب رخ داد و یک کشته و یک زخمی به جا گذاشت (جزئیات بیشتر).
 
رایزنی رجب طیب اردوغان و بوریس جانسون به عنوان دو کشور عضو ناتو درباره اوکراین با توجه به تنش‌های اعضای این ائتلاف نظامی غربی با روسیه قابل توجه است.
 
مقام‌های غرب به ویژه آمریکا و متحدانش طی هفته‌های اخیر بار‌ها مدعی تدارک «روسیه برای حمله به اوکراین» شده‌اند، اما مسکو این ادعا‌ها را رد کرده، اما همزمان به غرب درباره تبعات عضویت اوکراین در ناتو هشدار داده و این موضوع را خط قرمز خوانده است.