هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 تير 1401
ساعت 03:05
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 20 دى 1400 ساعت 18:20
دوشنبه 20 دى 1400 17:35 ساعت
2022-1-10 18:20:54
شناسه خبر : 354389
 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به دلیل طراحی غلط و عدم توجه دولت قبل، کارکرد خود را از دست داد و تعطیل شد. فعال سازی مجدد این ستاد به عنوان «مرکز مقاوم سازی اقتصاد» منتظر اقدام مخبر معاون اول رئیس جمهور است.
سوالی از مخبر معاون اول رئیس جمهور؛

چرا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی فعال نمی‌شود؟

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به دلیل طراحی غلط و عدم توجه دولت قبل، کارکرد خود را از دست داد و تعطیل شد. فعال سازی مجدد این ستاد به عنوان «مرکز مقاوم سازی اقتصاد» منتظر اقدام مخبر معاون اول رئیس جمهور است.
گروه اقتصادی-رجانیوز؛ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در دولت یازدهم با هدف پیگیری اقدامات اولویت دار و جهشی به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی با دستور رهبر انقلاب تشکیل شد. با این حال و علیرغم تاکیدات مکرر مقام معظّم رهبری بر اهمیت این ستاد و نقش آن در خنثی کردن تحریم، جهانگیری معاون اول رئیس جمهور وقت نتوانست از ظرفیت آن به درستی استفاده کند. لذا در نهایت این ستاد در دولت روحانی تعطیل شد. با این حال، هنوز از این ظرفیت بزرگ و مهم در دولت آقای رئیسی استفاده نشده و معاون اول رئیس جمهور در این زمینه اقدامی نکرده است.
 
عدم توجه جهانگیری معاون اول رئیس جمهور وقت به ظرفیت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در پیگیری کارهای کلان، سپردن کار به بروکراسی اداری سازمان برنامه و بودجه به جای یک دبیرخانه چابک، استفاده از افراد بی انگیزه و بعضا با سنین بالا در مدیریت ستاد و ... از جمله عواملی بود که باعث شد ستاد در مسیر درستی قدم بر ندارد و کارهای جاری دستگاه ها را به جای اقدامات اولویت دار در دستور کار قرار دهد.
 
همچنین دبیرخانه ستاد که در سازمان برنامه و بودجه و مشترک با شورای اقتصاد بود نیز مانعی بر کارایی آن شده بود و  عملا نگذاشت ستاد در مسیر درستی قدم بردارد. 
 
به عقیده کارشناسان، 3 عامل مهم به عنوان دلایل ناکارآمدی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح شده است. این 3 عامل عبارتند از جانمایی نادرست دبیرخانه ستاد از منظر ساختاری؛ تصویب حجم بالای فعالیت برخلاف ماموریت اصلی ستاد؛ تبدیل اقدامات جاری دستگاه ها به پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی. بر این اساس ضروری است دبیرخانه ستاد از سازمان برنامه و بودجه خارج و به دفتر معاون اول رئیس جمهور منتقل شود و ساختاری چابک و کوچک اما کارآ داشته باشد و به جای تصویب کارهای مختلف و متعدد، بر 5 تا 10 کار کلیدی اما موثر که مقاوم سازی اقتصاد را نتیجه می دهد، تمرکز نماید.
 
بنابراین ضروری است ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هر چه سریعتر توسط معاون اول رئیس جمهور فعال شود و ظرفیت آن در پیشبرد اقدامات کلان و راهبردی که خنثی کننده تحریم است مورد استفاده قرار گیرد.