00/10/20 - 12:41 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 354354
وزیر امورخارجه در این جلسه تاکید کردند که در گفت‌وگوهای وین ابتکار عمل دست جمهوری اسلامی ایران است.
وزیر امورخارجه در این جلسه تاکید کردند که در گفت‌وگوهای وین ابتکار عمل دست جمهوری اسلامی ایران است.
 
به گزارش رجانیوز، محمود عباس‌زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با میزان، در تشریح جلسه شب گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با وزیر امور خارجه گفت: در این جلسه آقای امیرعبداللهیان گزارش مفصلی از روند مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با گروه ۴+۱ ارائه کرد.
 
وی ادامه داد: در این جلسه وزیر امورخارجه تاکید کردند که در مذاکرات اخیر وین ابتکار عمل دست جمهوری اسلامی ایران است.
 
سخنگوی «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی» مجلس افزود: در این جلسه وزیر خارجه تاکید داشتند که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران به واسطه دستاورد‌های خوبی که در صنعت هسته‌ای حاصل شده، دست ما را در مذاکره پر کرده است.
 
وی بیان داشت: همچنینی امیر عبداللهیان بیان داشتند که خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای کاملا روشن است و مذاکره کنندگان ما در چارچوب این خطوط قدرت مانور و آزادی عمل دارند.
 
عباس‌زاده اضافه کرد: همچنین آقای امیرعبداللهیان اذعان داشتند که با آمریکایی‌ها هیچ گونه گفتگوی مستقیم نداشته‌ایم. غربی‌ها می‌خواهند با توافق موقت مسائل و نگرانی‌های خودشان را رفع کنند، هدف و تلاش ما یک توافق خوب است.
 
سخنگوی «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی» مجلس بیان داشت:  در این جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نقطه نظرات و سوالات خود را پیرامون مذاکرات و سایر برنامه‌های مرتبط با سیاست خارجی مطرح کردند. آقای امیرعبداللهیان نیز ضمن ارائه گزارش مفصلی به سولات پاسخ داد.
 
سخنگوی «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی» ادامه داد: به حمدالله روند مذاکرات کاملا حرفه‌ای و با اقتدار طرف ایرانی پیش می‌رود و تا به امروز ابتکار عمل در دست مذاکره کنندگان ایرانی بوده اس.
 
وی بیان داشت: امیداریم تا پایان سال جاری به نتیجه برسیم البته به شرط اینکه طرف غربی هوای برگشت به روحیه دوران استعمار نداشته باشد. اگر غربی‌ها دنبال رفع نگرانی‌های خودشان پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند ما حاضر به همکاری و رفع سوء تفاهمات هستیم به شرطی که طرف مقابل از عناد و ناسازگاری و زیاده خواهی دست بردارد و بر اساس تعهدی که در برجام داده، تحریم‌ها عملا لغو شده و با همکاری برای راستی آزمایی، اعتماد جمهوری اسلامی ایران را جلب کند.
 
عباس‌زاده در ادامه با اشاره به صحبت‌های وزیر امور خارجه درباره اقدامات انجام شده در زمینه توسعه و ارتقا روابط با کشور‌های منطقه و همسایه،گفت:  طبق توضیحات وزیر امور خارجه، رابطه با جمهوری آذربایجان در حال گسترش است و عملا در زمینه سواپ گازی همکاری‌های قابل توجهی را شروع کرده‌ایم، قرار شده که حجم زیادی از امورات مربوط به بازسازی قره باغ را ایرانی‌ها انجام دهند.
 
عباس‌زاده مشکینی تاکید کرد: همچنین آخر هفته جاری وزیر خارجه در راس هیئتی به چین سفر می‌کند و برنامه‌های کارشناسی قابل توجهی برای این سفر آماده شده است.
 
وی اظهارداشت: وزیر خارجه درخصوص ترمیم رابطه با عربستان سعودی بیان داشت که اخیرا دیپلمات‌هایی از طرف ایران به عربستان اعزام شده و دو کشور سفارتخانه‌های خود را تعمیر می‌کنند. امیدواریم با همکاری این کشور همسایه شاهد از سر گیری دوباره رابطه دو کشور همسایه باشیم.