هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 28 مرداد 1401
ساعت 05:57
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 20 دى 1400 ساعت 11:37
دوشنبه 20 دى 1400 10:43 ساعت
2022-1-10 11:37:33
شناسه خبر : 354344
شادمهری هرچند در کتاب «خاطرات سفیر» از تجربیات زندگی یک زن مسلمان در غرب گفته، اما به صورت غیر مستقیم به برخز از پرسش‌های ذهنی نسل جوان نیز پاسخ داده است.
شادمهری هرچند در کتاب «خاطرات سفیر» از تجربیات زندگی یک زن مسلمان در غرب گفته، اما به صورت غیر مستقیم به برخز از پرسش‌های ذهنی نسل جوان نیز پاسخ داده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، کتاب «خاطرات سفیر»، به روایت نیلوفر شادمهری با نگارشی صمیمی و ساده، خواننده را به خوابگاهی در پاریس می‌برد و او را با رویدادها، تجربه‌ها و خاطراتش شریک می‌کند. خاطرات دختر مسلمانی که در کشور فرانسه، هرچند برای ادامه‌ تحصیل در مقطع دکترا حضور دارد اما سفیری شده است برای دفاع از حقیقت اسلام.
 
مواجهه‌ نویسنده کتاب با آدم‌های مختلف و اتفاقات متفاوت این خاطرات را جذاب‌تر می‌کند؛ از قبول نشدنش در بهترین دانشگاه فرانسه تنها به دلیل حجابش و دست ندادن با سرشناس‌ترین اساتید مرد تا برگزاری دعای عهد در اتاق خوابگاه و خواندن دعای کمیل برای «یک سلیم النفس».
 
تصور ذهنی نادرست مردم فرانسه از اسلام و مسلمان و وجود صدها پرسش‌ در این زمینه، کار را برای او که رعایت ارزش‌های دینی را بر هر چیز دیگری ترجیح می‌دهد، دشوار می‌کند. شادمهری در این اثر که حاصل یادداشت‌های او در دوران دانشجویی‌اش در فرانسه است، تصویری کوتاه اما گیرا از فضای جامعه فرانسه و باورهای آنها در قبال مسلمانان نشان می‌دهد. راوی این کتاب، دختری است که در آرزوی تحصیل در یکی از دانشگاه‌های مهم فرانسه راهی این کشور می‌شود، اما صرفاً به دلیل رعایت حجاب و التزام به قوانین اسلام، دانشگاه از پذیرش او منصرف شده و او به اجبار در دانشگاه دیگری ادامه تحصیل می‌دهد. او که برای تحصیل به کشور دیگری سفر کرده بود، حالا در یک دوراهی قرار می‌گیرد.
 
شادمهری پیش از انتشار این کتاب، یادداشت‌هایی از دوران دانشجویی و تجربیاتش را در زمانی که وبلاگ‌ها هنوز در فضای مجازی رمق داشتند و به اصطلاح روی بورس بودند، می‌نوشت. وبلاگ «سفیر» در همان ایام نیز با استقبال مواجه شد؛ از موافقان و مخالفان. گاه پای برخی از پست‌ها تا 500 نظر درج می‌شد. حالا شادمهری پس از سال‌ها، خاطرات آن دوران خود را در کتابی گردآوری کرده که از زمان انتشار تاکنون با اقبال خوبی مواجه شده است. انتشارات سوره مهر پس از استقبال مخاطبان از «خاطرات سفیر»، کتاب را در قالب اثری برای نوجوانان نیز منتشر کرد.
 
 
رهبر معظم انقلاب نیز بر خواندن این اثر از سوی بانوان تأکید کرده‌اند. شادمهری در گفت‌وگویی با تسنیم درباره این توصیه می‌گوید: این توصیه مربوط به شهریور 96 بود، آن زمان با شنیدن این جمله تعجب کردم که کتاب چطور به دست رهبر معظم انقلاب رسیده است و چطور خوانده‌اند؛ چون کتاب تازه و در نسخه‌های محدودی منتشر شده بود. اینقدر تعداد نسخه‌ها در چاپ اول کم بود که چگونگی رسیدن کتاب به دست ایشان و مطالعه آن برایم عجیب بود.
 
او ادامه می‌دهد: قبل از عید هم دیدار خصوصی با معظم‌له داشتیم. ایشان در این جلسه جزئیاتی را درباره کتاب مطرح کردند. در این جلسه حدود 15 دقیقه صحبت کردیم، وقتی من را معرفی کردند ایشان نسبت به کتاب بنده لطف داشتند و فرمودند که کتاب خوبی بوده است. درباره جلد دوم خاطرات هم صحبت شد که من گفتم قرار است منتشر شود،‌ ایشان هم استقبال کردند. ایشان حتی درباره یکی از شخصیت‌های کتاب صحبت کردند.
 
طی سال‌های اخیر با شدت یافتن فعالیت مخالفان حجاب در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های غربی، «حجاب» همواره به عنوان یکی دغدغه‌ها در سطح جامعه مطرح بوده است. در این میان، پرسش‌های متعددی در ذهن نوجوانان و جوانان وجود دارد که پاسخ‌گویی به آن نیازمند ارائه کار هنرمندانه است. با وجود این مهم، کمتر تلاشی از سوی جامعه هنری و نویسندگان نسبت به پرداختن به این موضوع دیده می‌شود. از این منظر، کتاب «خاطرات سفیر» هم می‌تواند به بخشی از پرسش‌های ذهنی نسل جوان پاسخ دهد و هم این موضوع را به عنوان یک فرهنگ در جامعه اسلامی معرفی می‌کند.
 
انتشارات سوره مهر چاپ هفتاد و ششم از کتاب «خاطرات سفیر» را منتشر کرده و در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است.