هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 17 دى 1400 ساعت 18:58
جمعه 17 دى 1400 18:27 ساعت
2022-1-7 18:58:17
شناسه خبر : 354231
«فعلا که دولت شما هم به دنبال احیای برجام است»؛ این جمله تقریبا ثابتی است که در برابر هرگونه موفقیت و خبر خوبی که از فضای مذاکرات منتشر می‌شود از سوی حامیان و علاقمندان دولت روحانی شنیده می‌شود.
 
حرف غلطی نیست اما این حرف دقیقا مثل این است که امروز یکی از نوادگان فتحعلی شاه قاجار بیاید و بگوید حاج قاسم سلیمانی برای حفظ مرزهایی تلاش می‌کرد که اجداد من در توافق ترکمنچای با پیروزی بدست آوردند.
 
اینکه یک فرمانده جان خود را کف دست بگیرد و از مرزهای کشورش حمایت کند یا دویست هزار شهید جان‌شان را تقدیم کنند که یک وجب از خاک اسلام کم نشود به معنای این است که قاجار اجازه دارد منت ترکمنچای را بر سر جمهوری اسلامی بگذارد؟
 
باز دم تیم فعلی گرم که اجازه داد مرزها روی ترکمنچای باقی بماند و توانست بحرین و آرارات را از دهان تمساح بیرون بکشد. انصافا حفظ مرزهای ترکمنچای در زمانی که آقایان قول‌های فراترکمنچای داده بودند هم کار کمی نیست.
 
القصه؛ یک فرمانده نظامی شاید مجبور باشد از مرزهای توافق ننگین ترکمنچای حراست کند و برای آن جان دهد، اما حتما تا ابد کسی ترکمنچای را توافق خوبی نخواهد خواند. نگران مصادره توافق توسط دیگران نباشید، کسی دوست ندارد شریک امضای ترکمنچای باشد.