هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 24 فروردين 1403
ساعت 20:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 14 آذر 1400 ساعت 15:38
يكشنبه 14 آذر 1400 15:23 ساعت
2021-12-5 15:38:03
شناسه خبر : 353391
این مقام آمریکایی با تصریح به برقرار بودن  تمام تحریم‌ها در حین مذاکرات اعلام کرد «در حالی که ما در وین بر سر میز مذاکره هستیم، پرزیدنت بایدن هیچ یک از تحریم ها را لغو نکرده است».
این مقام آمریکایی با تصریح به برقرار بودن تمام تحریم‌ها در حین مذاکرات اعلام کرد «در حالی که ما در وین بر سر میز مذاکره هستیم، پرزیدنت بایدن هیچ یک از تحریم ها را لغو نکرده است».
گروه بین الملل-رجانیوز: یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در نشستی توجیهی با خبرنگاران به تشریح مواضع این کشور در خصوص دور جدید مذاکرات در وین پرداخت.
 
به گزارش رجانیوز: این دیپلمات آمریکایی در پاسخ به سوالی پیرامون پیش‌نویس‌های ارائه شده از سوی ایران، مطالبات جمهوری اسلامی را «فرابرجامی» توصیف کرده و می‌گوید «آنها در مورد رفع تحریم‌ها که بسیار فراتر از محدوده برجام است، پیشنهاد خود را روی میز گذاشته‌اند» و می‌افزاید «اگر ایران می‌خواهد ما فراتر از آن برویم، باید از آنچه در زمان برجام انجام می داد فراتر رود».
 
ادعای فرابرجامی بودن خواسته‌های ایران در حالی مطرح می‌شود که دولت بایدن صراحتا اعلام کرده است که قصد لغو تحریم‌های دوره ترامپ را نداشته و با فرار رو به جلو سعی دارد مطالبه بر حق ایران را چیزی بیش از برجام معرفی کند. این دیپلمات آمریکایی همچنین در پاسخ به خبرنگار دیگری که از وی موارد مشخص مطالبات فرابرجامی ایران را سوال می‌کند تنها به گفتن «ما ورود نکردن به جزئیات مذاکرات را یک اصل قرار داده‌ایم» بسنده می‌کند.
 
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص عدم اطمینان ایران از بهره‌مندی از مزایای لغو تحریم‌ها، بدون اشاره به سابقه منفی این کشور حتی در زمان عضویت این کشور در برجام می‌گوید «در صورت توافق جهان آماده همکاری اقتصادی و دیپلماتیک با ایران است» و پاسخ خبرنگار در خصوص لزوم ارائه تضمین به جمهوری اسلامی را بی‌پاسخ می‌گذارد.
 
این مقام آمریکایی با تصریح به برقرار بودن تمام تحریم‌ها در حین مذاکرات اعلام کرد «در حالی که ما در وین بر سر میز مذاکره هستیم، پرزیدنت بایدن هیچ یک از تحریم ها را لغو نکرده است». این موضع را باید روشن‌ترین پاسخ به اخباری دانست که در روزهای اخیر به طور تحریف‌آلودی ادعا داشت بایدن از طریق کاهش اعلام نشده برخی تحریم‌ها به ایران نرمش نشان داده است.
 
ارتباط بین توافق هسته‌ای با همکاری ایران و کشورهای همسایه و قدرت‌های شرقی از دیگر سوالات خبرنگاران از این دیپلمات آمریکایی بود. این مقام وزارت خارجه آمریکا صراحتا این کشورها را تهدید کرده و می‌گوید: «آن‌ها نمی‌توانند این کار را انجام دهند مگر اینکه ایران دوباره به توافق پایبند باشد». این واکنش علاوه بر اینکه نوعی اعتراف به ناکارآمدی تحریم نفتی علیه ایران محسوب می‌شود، در عرصه عمل نیز از مرز ادعا فراتر نمی‌رود.
 
ایالات متحده به خوبی می‌داند که روابط اقتصادی جمهوری اسلامی با کشورهای همسایه و قدرت‌های شرقی به مرحله جدیدی وارد شده است که واشنگتن توانایی ایجاد مانع بر سر راه آن را ندارد. در همین خصوص این مقام آمریکایی در بخش دیگری از سخنان خود و در پاسخ به پرسشی در خصوص خرید نفت ایران توسط چین و همکاری با کشورهای منطقه، صرفا به گفتن اینکه «با آن‌ها صحبت خواهیم کرد» اکتفا کرده و از رجزخوانی می‌پرهیزد.
 
این مقام ارشد وزارت خارجه همچنین با اشاره به مذاکرات وین در شش دور گذشته می‌گوید این گفتگوها «ایده آل ما نبود». آن گونه که علی واعظ مسئول پرونده ایران در گروه بین‌المللی بحران خبر داده بود، آمریکا در شش دور مذاکرات گذشته وین که عراقچی با سه کشور اروپایی انجام می‌داد از ایران خواسته است غنی‌سازی ۲۰ درصد خود را متوقف کند و در ازای آن تنها ۱ یا ۲ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کند. تبادلی که در واقع در حوزه داد و ستد امتیازات مذاکراتی، چیزی ما قبل «دُر در برابر آب‌نبات» خواهد بود. با این وصف مشخص است که سطح توافق معقول و ایده‌آل از نظر آمریکا چه میزان با منافع ملی جمهوری اسلامی فاصله داشته و در نهایت عملا «هیچ» آورده‌ای برای ایران وجود نخواهد داشت.
 
این مقام ارشد آمریکایی در خصوص هماهنگی آمریکا با اسرائیل در روند مذاکرات نیز گفت: «ما فکر می کنیم وقتی با هم عمل کنیم قوی تر هستیم. و به همین دلیل است که شما شاهد تشدید تعاملات ما با همتایان اسرائیلی خود بوده‌اید و فکر می‌کنم در این هفته بیشتر خواهید دید». این سخنان در حالی گفته می‌شود که خط جداسازی مواضع اسرائیل و آمریکا همواره در دوره‌های مختلف مذاکرات از سوی جریان‌های داخلی پیگیری شده و البته همیشه واقعیت‌های صحنه بر هماهنگی حداکثری این دو بازیگر صحه گذاشته است.
 
مجموع مواضع این دیپلمات ارشد آمریکا نشان می‌دهد که تفسیر طرف دولت بایدن از یک توافق منطقی چه میزان با مطالبات بدیهی ایران در خصوص رفع تحریم‌ها و بهره‌مندی از مزایای اقتصادی توافق فاصله دارد. مساله‌ای که در روزهای گذشته از سوی تحلیل‌گران مختلف از جمله نزدیک‌ترین متحدان آمریکا تحت عنوان «عدم آمادگی آمریکا برای توافق» به دفعات گفته و نوشته شد.