هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 8 خرداد 1401
ساعت 12:55
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 14 آذر 1400 ساعت 12:19
يكشنبه 14 آذر 1400 12:10 ساعت
2021-12-5 12:19:47
شناسه خبر : 353364
یک مسئول فرانسوی از موافقت عربستان با بازگرداندن سفیرش به لبنان خبر داد.
یک مسئول فرانسوی از موافقت عربستان با بازگرداندن سفیرش به لبنان خبر داد.
 
به گزارش رجانیوز، یک مقام فرانسوی فاش کرد که ریاض با بازگرداندن سفیر خود به بیروت موافقت کرد، اما مشخص نیست که آیا این کار انجام خواهد شد یا خیر.
 
وی به «فایننشال تایمز» گفت که ریاض بازگشت تماس‌ها با لبنان را به سفر یکی از سران کشور‌های غربی به ریاض، مشروط کرده است.
 
مسئول فرانسوی که نخواست نامش فاش شود، با اشاره به سفر امانوئل ماکرون به امارات و عربستان اظهار داشت که رئیس جمهور فرانسه با نزدیک شدن به انتخابات این کشور، تحرکات خود را افزایش داده است تا به موفقیتی به نفع خود دست یابد.
 
«جورج قرداحی» وزیر اطلاع رسانی لبنان که پس از اظهاراتش درباره جنگ یمن تحت فشار‌های داخلی و خارجی از جمله عربستان قرار گرفته است، در نهایت روز جمعه مجبور شد رسما از سمت خود استعفا دهد.
 
قرداحی ضمن اعلام استعفای خود گفت که جنگ یمن تا ابد ادامه نخواهد داشت و روزی فرا خواهد رسید که طرف‌های درگیر پای میز مذاکره بنشینند.
 
وی اظهار داشت که ماکرون رئیس جمهوری فرانسه موضوع از سرگیری روابط عربستان با لبنان را با سعودی‌ها در میان خواهد گذاشت.
 
شیخ نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب الله لبنان در واکنش به استعفای جورج قرداحی اعلام کرد که عربستان قصد دارد بر ساختار سیاسی لبنان مسلط شود. معاون سید حسن نصرالله در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد، مسئله این است که عربستان سعودی باید به لبنان به عنوان یک کشور مستقل نگاه کند.
 
قرداحی در یک مصاحبه تلویزیونی که در ماه آگوست (مردادماه) ضبط شده بود، تأکید کرده بود که انصارالله یمن در برابر حملات عربستان سعودی و امارات از خود دفاع می‌کند و متجاوزان باید دست از تجاوز خود در یمن بردارند.
 
این اظهارات درباره جنگ یمن سروصدای زیادی به‌پا کرد و کشور‌های حوزه خلیج فارس کنار عربستان اقدام به تحریم ملت لبنان و قطع روابط خود با این کشور کردند.
 
این درحالی است که بسیاری از ناظران معتقدند استعفای جورج قرداحی تغییری در مناسبات عربستان با لبنان به وجود نخواهد آورد و ریاض با اصل دولت لبنان و حضور حزب الله در این کشور مشکل دارد.


7
پسندیدم