هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 29 فروردين 1403
ساعت 20:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 12 آذر 1400 ساعت 20:54
جمعه 12 آذر 1400 20:13 ساعت
2021-12-3 20:54:01
شناسه خبر : 353332
ادعای عدم پذیرش خواسته‌های ایران به دلیل مطالبات حداکثری، در حالی بیان می‌شود که جریان رسانه‌ای حامی دولت سابق در روزهای ابتدایی مذاکرات از پذیرش کامل حاصل کار عباس عراقچی در شش دور قبل خبر می‌داد.
ادعای عدم پذیرش خواسته‌های ایران به دلیل مطالبات حداکثری، در حالی بیان می‌شود که جریان رسانه‌ای حامی دولت سابق در روزهای ابتدایی مذاکرات از پذیرش کامل حاصل کار عباس عراقچی در شش دور قبل خبر می‌داد.
گروه سیاسی - رجانیوز: با پایان یافتن روز آخر گفتگوها در وین، مقرر شد تا تیم‌های مذاکراتی در فرصتی کوتاه با حضور در پایتخت‌های خود و پس از اخذ مشورت‌ها و دستورالعمل‌های جدید طی هفته آینده مجددا به میز مذاکرات بازگردند.
 
اعلام خبر پایان موقت نشست‌ها کافی بود تا تیم عملیات روانی حامی دولت قبل وارد صحنه شده و «زیاده خواهی» تیم ایرانی را عامل بی‌نتیجه ماندن گفتگوها معرفی کنند. این تلاش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که انریکه مورا این دور از گفتگوها را «واقع‌بینانه و ثمربخش» توصیف کرده است. این خط خبری سعی دارد تا مطالبات منطقی و دقیق ایران که با هوشمندی مذاکره‌کنندگان از پیش آماده و در جریان نشست به طرف‌ها ارائه شده را نوعی «خواسته حداکثری» جا زده و مسئولیت عدم حصول توافق در اولین گفتگو را متوجه تیم ایرانی کند.
 
این ادعا در حالی بیان می‌شود که همین جریان رسانه‌ای در روزهای ابتدایی مذاکرات از پذیرش کامل حاصل کار عباس عراقچی در شش دور قبل خبر می‌داد و سعی داشت تیم جدید جمهوری اسلامی را فاقد هر گونه ابتکار عمل و ایده مشخص در عرصه مذاکرات نشان دهد. اما ارائه دو متن تخصصی جمهوری اسلامی در حوزه تحریم و هسته‌ای عملا موازنه گفتگوها را به نفع ایران تغییر داد و طرف‌های اروپایی که مرجع اصلی پاسخ به پیشنهادهای تیم ایران بودند را با نوعی سردرگمی مواجه کرد.
 
بنا بر گزارشات و بر خلاف ادعای حامیان تیم سابق مذاکره‌کننده، یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های متون پیشنهادی فعلی با پیش‌نویس‌های شش دور قبل، ممانعت جدی ایران از ورود طرف غربی به مسائل فرابرجامی در حوزه‌های امنیتی از جمله مباحث موشکی و منطقه‌ای است. موضوعی که به صراحت در گفتگوی علی باقری با میدل‌ایست‌آی بر آن تاکید و تصریح شده است.
 
همان طور که جمهوری اسلامی پیش از این اعلام کرده بود، تیم فعلی مذاکره‌کننده با حفظ فرمت گفتگوهای پیشین، به پیش‌نویس حاصل از دوره‌های قبلی ورود محتوایی و انتقادی خواهد کرد و ورود به حوزه‌هایی فراتر از مسائل هسته‌ای و تحریم به هیچ وجه در دستور کار مذاکرات قرار نخواهد گرفت.