هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 19 آذر 1402
ساعت 21:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 12 آذر 1400 ساعت 19:12
جمعه 12 آذر 1400 19:05 ساعت
2021-12-3 19:12:24
شناسه خبر : 353331
مذاکره کننده ارشد ایران اعلام کرد که با توجه به درخواست برخی از هیأت‌ها جهت بازگشت به پایتخت‌هایشان جهت مشورت و دریافت دستور‌العمل‌های تازه، در این نشست مقرر شد تا در گفت‌وگوها وقفه‌ای ایجاد شده و گفت‌وگوها هفته آینده بعد از بازگشت هیأت‌ها از پایتخت‌هایشان، از سر گرفته شود.
مذاکره کننده ارشد ایران اعلام کرد که با توجه به درخواست برخی از هیأت‌ها جهت بازگشت به پایتخت‌هایشان جهت مشورت و دریافت دستور‌العمل‌های تازه، در این نشست مقرر شد تا در گفت‌وگوها وقفه‌ای ایجاد شده و گفت‌وگوها هفته آینده بعد از بازگشت هیأت‌ها از پایتخت‌هایشان، از سر گرفته شود.
گروه بین‌الملل - رجانیوز: دور اول گفتگوها در وین با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام به پایان رسید.
 
به گفته علی باقری، در این نشست شرکت‌کنندگان به بررسی نتایج به دست‌آمده و پیشرفت‌های صورت‌گرفته در این دور از گفت‌وگوها با توجه به متون ارائه‌شده از سوی جمهوری اسلامی ایران پرداختند.
 
مذاکره کننده ارشد ایران اعلام کرد که با توجه به درخواست برخی از هیأت‌ها جهت بازگشت به پایتخت‌هایشان جهت مشورت و دریافت دستور‌العمل‌های تازه، در این نشست مقرر شد تا در گفت‌وگوها وقفه‌ای ایجاد شده و گفت‌وگوها هفته آینده بعد از بازگشت هیأت‌ها از پایتخت‌هایشان، از سر گرفته شود.
 
از سوی دیگر الجزیره خبر داد که انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام اینکه گفتگوهای نتیجه بخشی آغاز شده، از برگزاری نشست بعدی در هفته آینده خبر داده است.
 
ادامه مذاکرات وین میان ایران و ۴+۱ درحالی به هفته آینده موکول شد که بسته پیشنهادی ایران به صورت دقیق و جامع به طرف های دیگر حاضر در مذاکره ارائه شد. دو پیش نویس ارائه شده ایران در مذاکرات در دور محور هسته‌ای و رفع تحریم‌ها باعث شد تا طرف‌های اروپایی حاضر در مذاکرات به دلیل نبود دستورالعمل مشخص در مواجهه با پیشنهادات ایران، برای کسب تکلیف خواهان بازگشت به پایتخت‌های خود شوند.
 
به گفته علی باقری رئیس تیم مذاکره کننده ایران در وین، «طرف‌های مقابل احساس کردند برای پاسخ به پیشنهادات ایران در حوزه رفع تحریم و هسته‌ای نیازمند گفتگو با پایتخت‌های خود هستند.» پیشنهادات ایران در این دور از مذاکرات وین، به دلیل تطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و توافق پیشین هسته‌ای، مانع بهانه گیری طرف‌های غربی پیرامون پیش نویس پیشنهادی ایران شده است.
 
مطابقت پیشنهادات جدید ایران با توافقات پیشین صورت گرفته در توافق هسته ای، قطعنامه ۲۲۳۱ و برخی بحث های صورت گرفته در مذاکرات قبل با ۴+۱، باعث شده تا سه کشور اروپایی تلاش کنند برای مقصر جلوه دادن طرف ایران در بروز عدم توافق احتمالی، پیش‌نویس طرف ایرانی را در تعارض به توافقات پیشین عنوان کنند.
 
بنابر اذعان نمایندگان چین و روسیه، ایران در مذاکرات وین، پیشنهادات دقیق و قابل بحثی را مطرح کرده است که می تواند مبنای توافق قرار گیرد. در عین حال بازگشت تیم های اروپایی به پایتخت های خود، به نوعی تکرار سناریوی پیش دستانه، برای مقصر جلوه دادن ایران در عدم نتیجه گیری از این دور مذاکرات خواهد بود.
 
پیشنهادات دقیق و عملی ایران تا شروع دور بعدی مذاکرات پیش روی طرف های مذاکره به ویژه اروپا قرار خواهد داشت و باید دید این سه کشور اروپایی در دور بعد با چه دستورالعملی وارد مذاکرات خواهند شد.