هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 31 شهريور 1402
ساعت 05:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 10 آذر 1400 ساعت 16:20
چهارشنبه 10 آذر 1400 16:14 ساعت
2021-12-1 16:20:25
شناسه خبر : 353306
برآوردهای محاسباتی و ذهنی طرف غربی از توانمندی‌های جمهوری اسلامی به طور کلی با اختلال روبرو شده و موازنه جدید شکل گرفته میان تیم ایران و طرف‌های مذاکره کاملا بر خلاف انتظار آنان بوده است.
برآوردهای محاسباتی و ذهنی طرف غربی از توانمندی‌های جمهوری اسلامی به طور کلی با اختلال روبرو شده و موازنه جدید شکل گرفته میان تیم ایران و طرف‌های مذاکره کاملا بر خلاف انتظار آنان بوده است.
گروه بین الملل-رجانیوز: در سومین روز از مذاکرات رفع تحریم در وین، خبرهای متعدد حاکی است که طرف غربی از ابتکار عمل تیم ایرانی شگفت زده شده تا جایی که کشورهای اروپایی بارها خواستار فرصت برای مشورت با پایتخت‌های خود و سایر مراجع از جمله آمریکا و آژانس شده‌اند.
 
به گزارش رجانیوز برآوردهای محاسباتی و ذهنی طرف غربی از توانمندی‌های جمهوری اسلامی به طور کلی با اختلال روبرو شده و موازنه جدید شکل گرفته میان تیم ایران و طرف‌های مذاکره کاملا بر خلاف انتظار آنان بوده است.
 
اخبار گشایش‌های ارزی و نفتی اعلام شده در داخل کشور پیش از آغاز مذاکرات که از سوی طرف اروپایی نوعی شعار تو خالی قلمداد شده بود، با اطلاعاتی که در حین مذاکرات دریافت کرده باعث غافلگیری آنان نسبت به شرایط مدیریتی کشور شده است.
 
افزایش نزدیک به ۵۰ درصدی صادرات نفت، سرعت دو الی سه برابری ورود منابع ارزی به کشور، کاهش هزینه‌های دور زدن تحریم‌های بانکی به یک دوازدهم هزینه قبلی و شکسته شدن قفل هشت ساله دیپلماسی انرژی در قرارداد سوآپ گازی با ترکمنستان از مهم‌ترین محورهایی است که توازن مذاکرات را به کلی تحت تاثیر قرار داده است.
 
همین موضوع باعث شده تا سرگیجه و اختلاف در تیم‌های اروپایی شدت گرفته و برای تصمیم‌گیری در خصوص دستورالعمل‌های مذاکراتی خود بارها و بارها مطالبه زمان بیشتر داشته باشند.
 
برخی اخبار نیز حاکی است که طرف آمریکایی در حال فشار برای پایان یافتن سریع‌تر این دور از مذاکرات بوده تا هم اروپا را از زیر فشار خارج کرده و هم با فضاسازی رسانه‌ای سعی کند تا ایران را مقصر عدم حصول توافق نشان دهد.
 
با این حال تیم ایرانی از چندین کانال خبری موضع روشن ایران درباره آمادگی برای حضور در وین تا هر زمان لازم را به اطلاع افکار عمومی رسانده است.