هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 6 بهمن 1400
ساعت 16:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 10 آذر 1400 ساعت 14:29
چهارشنبه 10 آذر 1400 14:25 ساعت
2021-12-1 14:29:05
شناسه خبر : 353288
 هیأت ایرانی خطاب به اروپا تصریح کرده که باید استقلال خود را حفظ کرده و به خاطر داشته باشند که آمریکا به تصمیم خود، با خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای، خود را از حضور در اتاق مذاکرات محروم کرده است.
هیأت ایرانی خطاب به اروپا تصریح کرده که باید استقلال خود را حفظ کرده و به خاطر داشته باشند که آمریکا به تصمیم خود، با خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای، خود را از حضور در اتاق مذاکرات محروم کرده است.
گروه بین‌الملل - رجانیوز: با گذشت دو روز از آغاز مذاکرات در وین، به نظر می‌رسد جدیت تیم ایران در کارگروه رفع تحریم به شکلی بوده که سناریوی «مقصرنمایی» جمهوری اسلامی در به نتیجه نرسیدن مذاکرات با موانع جدی روبرو شده است.
 
اما بر خلاف روایت رسانه‌های غربی، مهمترین مانع در مسیر تفاهم حداکثری در نشست امروز، اصرار طرف‌های اروپایی بر لزوم نظرخواهی مورد به مورد آن‌ها از آمریکا بوده است. هیأت ایرانی خطاب به اروپا تصریح کرده که باید استقلال خود را حفظ کرده و به خاطر داشته باشند که آمریکا به تصمیم خود، با خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای، خود را از حضور در اتاق مذاکرات محروم کرده است.
 
همچنین تلاش‌هایی برای خاتمه سریع این دور از گفت‌وگوها وجود دارد. در یکی از جلسات اخیر، طرف مقابل خواستار آن شده که این دور از مذاکرات زودتر جمع‌بندی شود. به نظر می‌رسد ادامه مذاکرات فشرده و دقیق تیم ایرانی در وین با سناریوی از پیش‌تعیین‌شده برای شکست‌خورده جلوه دادن گفت‌وگوها و طرح اتهام عدم جدیت علیه ایران، همخوان نبوده است. از این رو احتمالا تحت فشار آمریکا، تلاش می‌شود تا از طولانی شدن این دور از گفت‌وگوها جلوگیری شود.
 
در همین راستا به نقل از مذاکره‌کننده ایران اعلام شده که جمهوری اسلامی ایران که با جدیت تمام به وین رفته و با خواسته‌ها و پیشنهاداتی روشن در حال مذاکره است، آمادگی دارد تا هر زمان که لازم باشد، به رایزنی‌های فشرده ادامه دهد و حاضر نخواهد بود تا خواسته‌های اصولی و حقوق ملت ایران را بابت ضرب‌الاجل‌ها یا جداول زمانی تصنعی فدا کند.
 
در روزهای گذشته آنچه بسیار به چشم آمده، ضعف هیأت‌های اروپایی چه در زمینه کارشناسی و از آن مهمتر در زمینه اختیار برای تصمیم‌گیری است، به نحوی که هر صحبت یا موضوعی که از سوی تیم ایرانی مطرح می‌شود، طرف‌های اروپایی اظهار نظر در خصوص آن را به مشورت با مقام بالاتر یا تصمیم‌گیری در مراجع دیگر موکول می‌کنند. این مسئله روند گفت‌وگوها را کند و تصمیم‌گیری در خصوص  موضوعات مهم را دشوار می‌کند.
 
علاوه بر این، اختلاف در آمریکا عامل بروز عدم اطمینان در مذاکرات شده است. در روزهای گذشته چندین سناتور و نماینده کنگره آمریکا هشدار داده‌اند که در صورت پیروزی در انتخابات سال ۲۰۲۴، هر توافقی میان دولت کنونی این کشور با ایران را لغو می‌کنند. این موضوع بر فضای گفت‌وگوها اثر منفی گذاشته و موجب بروز عدم اطمینان در گفت‌وگوها شده است.
 
عدم اجماع داخلی در آمریکا و دمدمی مزاجی این کشور در عرصه بین‌الملل، مهمترین مانع در مسیر دستیابی به توافق است. همین مسئله، این ضرورت انکارناپذیر را ایجاد کرده است که آمریکا برای بازگشت به برجام، باید تضمین‌های قطعی و عینی ارائه دهد.
 
با وجود آنکه امروز کارگروه تعهدات هسته‌ای نیز جلسه‌ای خواهد داشت، اما عمده تمرکز گفت‌وگوها همچنان بر موضوع تحریم‌هاست و بخش اعظم نفرات و انرژی تیم‌ها بر مسئله تحریم متمرکز هستند و رایزنی‌ها در این خصوص در روز چهارشنبه نیز به صورت فشرده و در دو نوبت صبح و عصر ادامه خواهد یافت.