هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 4 آذر 1400
ساعت 17:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 1 آذر 1400 ساعت 14:01
دوشنبه 1 آذر 1400 13:58 ساعت
2021-11-22 14:01:24
شناسه خبر : 352959
دولت گذشته ۲‌ میلیارد لیتر سوخت در حالی به قیمت ثابت ۷۴‌ میلیون دلار پیش‌فروش شد که این سوخت تحویل نشد، اما درآمدش مصرف شد.
دولت گذشته ۲‌ میلیارد لیتر سوخت در حالی به قیمت ثابت ۷۴‌ میلیون دلار پیش‌فروش شد که این سوخت تحویل نشد، اما درآمدش مصرف شد.
 
به گزارش رجانیوز، روز گذشته دو خبر تلخ دیگر از شاهکارهای دولت مدعی تدبیر و امید منتشر شد. البته که حجم ناکارآمدی ها در هشت سال گذشته تاحدی است که احتمالا تا سال های باید از این اخبار ناخوشایند شنید.
 
نکته قابل توجه آنجاست که عموم مردم برخی از این بی کفایتی ها نظیر قیمت نجومی مسکن، خودرو، ارزاق، پوشاک و... را عینا در زندگی خود لمس می کنند اما بخشی از خرابکاری ها، کم کاری‌ها و قصورها فقط در سطح کلان و مدیران اداره کشور قابل حس است که البته آن هم در نهایت در زندگی مردم حس خواهد شد.
 
بنزین تنی ۸۵۰ دلار را ۳۰۰ دلار پیش‌فروش کردند!
معاون وزیر نفت در خصوص پیش‌فروش ۲‌میلیارد لیتر بنزین با قیمت ثابت در دولت قبل تصریح کرد: در دولت گذشته ۲‌میلیارد لیتر سوخت در حالی به قیمت ثابت ۷۴‌میلیون دلار پیش‌فروش شد که این سوخت تحویل نشد، اما درآمدش مصرف شد و تعهد تحویلش بر گردن دولت سیزدهم است. بنزین در حالی با نرخ ثابت تنی ۳۰۰ دلار پیش‌فروش شده که هم اکنون قیمت بنزین تنی ۸۵۰ دلار است.
 
جلیل سالاری، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نشست خبری با بیان اینکه وزارت نفت دولت قبل شرکت ملی پالایش و پخش را از هر گونه کار توسعه‌ای سلب کرده بود، اظهار داشت: به رغم رشد مصرف انرژی، مخازن و خطوط لوله در دولت گذشته توسعه نیافت.
 
به گفته وی، دولت سیزدهم در حالی روی کار آمد که ۴ هزار نفتکش از ناوگان حمل سوخت کشور به دلیل بی‌تدبیری‌ها خارج شده بودند و از طرفی ظرفیتی نیز برای افزایش انتقال سوخت از طریق خط لوله ایجاد نشده بود.
 
توئیت رئیس سازمان برنامه و بودجه
همچنین مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: تا سال 1405 دولت باید 535 هزار میلیارد تومان اصل و سود اوراق دولت قبل را پرداخت کند، دولت سیزدهم تاکنون بیشتر از آنکه اوراق بفروشد اوراق تسویه کرده است.
 
 
میرکاظمی پیش از این نیز درباره بدهی‌های گسترده‌ای که از دولت تدبیر و امید به جای مانده هشدار داده بود. از جمله در جریان جلسه غیرعلنی مجلس مورخ 18 مهرماه گفت: دولت ماهانه باید 12 هزار میلیارد تومان برای سررسید اوراق فروخته‌ شده در دولت قبل پرداخت کند و جمع هزینه‌ای که باید بابت این موضوع تا سال 1404 پرداخت شود، 523 هزار میلیارد تومان است.
 
در مجموع، وضعیت آشفته‌ای که دولت روحانی برای دولت بعد از خود بر‌جای گذاشته را به صورت یکجا می‌توان در کسری بودجه 1400 مشاهده کرد؛ کسری بودجه‌ای که بین 300 تا 500 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود، به اعتقاد کارشناسان از ریشه‌های تورم و نابسامانی‌های اقتصادی امروز کشور است.