هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 30 آبان 1400
ساعت 16:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 30 آبان 1400 ساعت 16:18
يكشنبه 30 آبان 1400 15:41 ساعت
2021-11-21 16:18:17
شناسه خبر : 352931
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: براساس ریل‌گذاری جدید ۲ هزار و ۵۰۰ دفتر زیارتی باید طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده محور جذب، ساماندهی و اعزام زائران باشند.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: براساس ریل‌گذاری جدید ۲ هزار و ۵۰۰ دفتر زیارتی باید طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده محور جذب، ساماندهی و اعزام زائران باشند.
 
به گزارش رجانیوز، علی رضا رشیدیان در نشست هم اندیشی با جمعی از مدیران دفاتر خدمات زیارتی استان تهران با موضوع طرح نوین عتبات عالیات با بیان اینکه اعزام به عتبات در برخی استان‌ها با محوریت شرکت‌های مرکزی آغاز شده است، گفت: بر اساس ریل گذاری جدید ۲ هزار و ۵۰۰ دفتر زیارتی باید بر اساس برنامه ریزی های انجام شده محور جذب، ساماندهی و اعزام زائران باشند.
 
وی تصریح کرد: تلاش داریم که این خدمات دهی نیز در میان دفاتر زیارتی به صورت رقابتی باشد تا خدماتی بهتر، مناسب و ارزان‌تر در دسترس متقاضیان قرار گیرد.
 
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اهداف سازمان در اعزام زائران به حج، عمره و اعتاب مقدسه با استفاده از ظرفیت نیروی متعهد و فناوری‌های نوین گفت: در این اعزام‌ها رویکرد فرهنگی مبتنی بر ابعاد معنوی و اعتلای ارزشهای دینی زائران از جمله مباحث مورد توجه است.
 
رشیدیان تاکید کرد: فلسفه شکل گیری و هدف محوری سازمان تسهیل امر زیارت برای مردم است آنگونه که زیارتی با کیفیت، آسان و در خور شأن ایرانیان توأم با حفظ عزت، کرامت، امنیت و سلامت فراهم آوریم.
 
وی تصریح کرد: به طور قطع نگاه خالصانه، خاشعانه و متواضعانه ای که در حوزه کارگزاری برای خدمت به زائران وجود دارد کم نظیر است زیرا همه با همان رویکرد معنوی و اعتلای ارزشهای دینی خدمت می‌کنند و خدمت رسانی به زائران را اصل و مبنای عمل خود می‌دانند.
 
وی با بیان اینکه طی دو سال گذشته بحران کرونا تمامی فعالیت‌های زیارتی را تحت تأثیر قرار داد، گفت: در عین حال این زمان فرصتی شد تا با تشکیل ۲۰ کارگروه فرآیندهای اجرایی سازمان را در راستای تحقق هر چه بهتر و بیشتر اهداف بازنگری نمائیم.
 
رشیدیان تصریح کرد: ۲۰ هزار نفر ساعت در قالب ۲۰ کارگروه با استفاده از ظرفیت کارگزاران و کارشناسان ذیربط در کشور در تعاملی سازنده نسبت به بازنگری و اصلاح فرآیندها مبادرت کردند تا به سمت ارائه خدمات هوشمند با بهره گیری از ظرفیت بالقوه ۲ هزار و ۵۰۰ دفتر زیارتی و بیش از ۶۰ هزار کارگزار حرکت کنیم.
 
وی با بیان اینکه حفظ جایگاه سازمان به عنوان متولی امور زیارتی و واگذاری تصدی گری‌ها از جمله مهمترین هدف گذاری‌های انجام شده بود، افزود: از این رو در کارگروه‌های ۲۰ گانه تلاش شد تا اصلاح و بازنگری‌ها بر مبنای اهداف، برنامه ریزی، نظارت، کنترل سازمان و نیز واگذاری امور اجرایی و تصدی گری به اشخاص غیر دولتی انجام شود.
 
وی اظهار کرد: بدین منظور پرهیز از انحراف و انحصار به معنای دولتی بودن، پرهیز از تبعیض، پیش بینی خلاءها و پیشگیری از فساد، افزایش ظرفیت بکارگیری استعدادها، توجه به خلاقیت‌ها، ارتقا کیفیت خدمات، افزایش سرعت و دقت در خدمات رسانی و ارتقا سطح رضایتمندی متقاضیان از جمله رویکردهای اساسی در این اصلاح و بازنگری‌ها بود.
 
وی کسب سرمایه اجتماعی سازمان را مرهون تلاش‌های کارگزاران دانست و افزود: این سرمایه اجتماعی تاکنون حفظ شده و جلوه این اعتماد مردم سپردن امور و اعزام شأن به سفرهای زیارتی بزرگترین سرمایه ما محسوب می‌شود که باید از آن پاسداری کنیم.
 
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با بیان اینکه ارتقا و اعتلای ارزشهای دینی و اخلاقی از جمله آثار ارزشمند زیارت است؛ گفت: از این رو تلاش ما در کنار نمایندگی ولی فقیه در راستای تحقق این مهم در سفرهای زیارتی اعتاب مقدسه و حج و نیز ارتقا رضایتمندی زائران است.
 
رشیدیان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با دست اندرکاران حج ۹۸ گفت: تأکیدات مهم ایشان در آن دیدار از جمله خدمت خاضعانه، صادقانه، مهربانانه به زائران از رویکردهای جدی ما در اصلاح فرآیندها و مبنای اساسی ما در این خدمت رسانی بوده است.
 
وی افزود: هماهنگی، هم افزایی و هم پوشانی همه ذی نفعان در حوزه حج و زیارت نیز از دیگر منویات رهبر معظم انقلاب بود که مسیر حرکت ما و اصلاح فرآیندهای اجرایی مبنای عمل ما بود.
 
رشیدیان با بیان اینکه برخی فرآیندهای اجرایی حذف، بخشی تکمیل و مواردی هم با نگاه حج هوشمند ایجاد شد، گفت: بیشترین تغییرات در بازنگری این فرآیندها مربوط به حوزه سفرهای عتبات عالیات و زیارت سوریه بود تا در این حوزه ظرفیتی ایجاد کنیم که دفاتر به طور مستقل در چارچوب شاخص‌های سازمان نسبت به جذب زائر اقدام کنند.
 
به گفته رشیدیان بر اساس اصلاح و بازنگری فرآیندهای اجرایی که در شورای برنامه ریزی حج و زیارت هم مصوب شده تغییراتی در حوزه اعزام زائران به اعتاب مقدسه انجام می‌گیرد که قطعاً این ریل گذاری ثمرات زیادی در راستای تحقق هر چه بیشتر و بهتر اهداف سازمان دارد.
 
وی افزود: از سویی مقرر شد نرم افزاری برای ارائه خدمات آماده شود تا در این بستر، ظرفیت‌های استاندارد شده خدمات را در کشور مقصد مهیا کنیم و از ظرفیت بالقوه شرکت‌های عراقی در تسریع دریافت خدمات مناسب و مورد تأیید در حوزه مسکن، نقل و تغذیه و تدارکات استفاده شود.
 
رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: این خدمات باید در چارچوب دستورالعمل‌های بهداشتی و در قبال دریافت هزینه مناسب ارائه شود و زمینه رضایتمندی زائران را فراهم کند.
 
رشیدیان برخی خدمات به زائران را ثابت دانست و گفت: از جمله آنها بیمه، بهداشت و درمان و ایجاد بسترهای فرهنگی با هماهنگی و همکاری نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت از جمله خدمات مهم و ثابت محسوب می‌شود.
 
وی افزود: بر همین اساس نرم افزاری در حال آماده سازی و نهایی شدن است که از این طریق دفاتر می‌توانند به هر متقاضی طبق شرایط مختلف درخواستی خدمات دهند یا اینکه به صورت فعال به گروههای مختلف اجتماعی در محلات یا صنوف و.. پیشنهادات و بسته‌های زیارتی خود را با حفظ کیفیت و استانداردهای تبیین شده ارائه دهند.
 
رشیدیان تاکید کرد: باید بسته‌های زیارتی متنوع و مختلف تعریف شود و دفاتر زیارتی این بسته‌ها را متناسب با ظرفیت‌های مالی، چگونگی، مدت زمان حضور و اسکان و نیز نوع درخواست متقاضیان ارائه دهند.
 
به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، باید اصل هدف گذاری و برنامه ریزی و نظارت و کنترل همچنان حفظ شود و در ریل گذاری جدید کارگزار به جذب، ثبت نام و اعزام و بیش از همه جلب رضایت زائر در ارائه خدمات اقدام می‌کند.
 
وی تصریح کرد: این روند در اعزام‌های عتبات عالیات مدنظر است و امیدواریم از سرگیری اعزام‌های زیارتی به سوریه را نیز به زودی آغاز کنیم.
 
معاون عتبات سازمان حج و زیارت هم در ابتدای این نشست ابراز امیدواری کرد که با تلاش‌های صورت گرفته و ابتکار رئیس سازمان حج و زیارت و همه دست اندرکاران، حرکت عظیمی در ارتباط با اعزام زائران به عتبات عالیات شکل گیرد و فصل جدیدی در این راستا محقق شود.
 
حجت الاسلام صحبت الله رحمانی به اصلاح و بازنگری فرآیندهای اجرایی اشاره کرد و افزود: در حوزه عتبات عالیات نیز بازنگری و اصلاح فرآیندها صورت گرفته و برای آن زحمات زیادی کشیده شد که امید است با تدابیر اندیشیده شده و کمک و همدلی کارگزاران بتوانیم خدمات در خور زائران در راستای زیارت آسان و ارزان ارائه دهیم.
 
وی با اشاره به سفر هفته گذشته رئیس سازمان حج و زیارت در رأس هیأتی به سوریه، گفت: این سفر بسیار پربار بود و طی مدت محدودی دیدارهایی با مسئولان سوریه‌ای برای از سرگیری سفرهای زیارتی و نیز توافقی هم انجام شد و امیدواریم به زودی شاهد اعزام زائران به این کشور باشیم.
 
همچنین در این نشست، کارگزاران ضمن بیان و یادآوری برخی مشکلات و مسائل در گذشته با استقبال و اعلام آمادگی در اجرای شایسته و در شأن زائرین اعتاب مقدسه و تحقق اهداف تعریف شده در حوزه دفاتر زیارتی و اجرای طرح جدید اعزام به عتبات با ذکر پیشنهادات و ایده‌های خود، گفت و گویی صمیمانه با ریاست سازمان داشتند و رشیدیان نیز به سوالات آنان پاسخ گفت.