00/8/29 - 12:48 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 352879

امروزه با افزایش قیمت تمامی اجناس درصورت خسارت به هر وسیله یا اموالی ضررهای مالی بسیار زیادی خواهیم کرد، اما بیمه می‌تواند جلوی این ضرر مالی را تاحدی بگیرد و تاحدی نیز این خسارت را جبران کند البته لازم است که قبل از اتفاق و حادثه طبق قراردادی بین ما و شرکت بیمه این تعهد را رسمی کنیم و در قبال پرداخت هزینه تعهدات در زمان خسارت اجرا شوند.در این مقاله ما قصد داریم با بیمه مسئولیت شما را آشنا کنیم و تمامی انواع و پوشش این بیمه را به شما بگوییم پس با ما همراه باشید تا بتوانید اطلاعات کامل را بدست آورید.

 

انواع بیمه مسئولیت

 

بیمه مسئولیت چیست؟

 بیمه‌گذارانی که تعهد می‌کنند در زمان حادثه یا خسارت پاسخ‌گوی خسارت اشخاص دیگر باشند باید از بیمه مسئولیت استفاده کنند. در بیمه مسئولیت طبق قرارداد شرکت بیمه‌ایی و بیمه‌گذاران، بیمه‌گذاران تعهد می‌کنند که طبق تسهیلات و شرایط ذکر شده درمقابل اشخاص مدنظر مسئولیت داشته باشند و در پی حوادث این خسارت را جبران کنند.

انواع بیمه مسئولیت: در حالت کلی سه دسته برای بیمه مسئولیت قرار داده‌اند هرچند که هر دسته نیز شامل زیر شاخه‌هایی می‌باشد، این سه دسته به‌صورت زیر هستند:

  • بیمه مسئولیت مدنی
  • بیمه مسئولیت قراردادی
  • بیمه مسئولیت متقابل

بیمه مسئولیت مدنی چیست؟

بیمه مسئولیت مدنی دارای تعهداتی می‌باشند که طبق قرارداد، بیمه‌گذار برعهده دارد که اگر زمانی اتفاقی رخ دهد باید خسارت ناشی از این اتفاق را بیمه‌گذار جبران کند و مسئولیت این اتفاق با بیمه‌گذار خواهد بود. این بیمه انواع بسیاری دارد و طبق شرایط مدنظر بیمه‌گذار بیمه مسئولیت به‌وجود آمده است.

بیمه مسئولیت مدنی عمومی چیست؟

 اگر افراد ثالث دچار زیان مالی یا جانی غیرعمد شوند زیر پوشش بیمه خواهند بود و شرکت بیمه‌ایی و بیمه‌گذار وظیفه جبران این خسارات مالی و جانی را برعهده خواهند داشت.

بیمه مسئولیت مدنی

بیمه مسئولیت مدنی حرفه ‌ای چگونه تعریف می‌شود؟

بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای در رابطه با مشاغل می‌باشد، درواقع تعهد اشخاص در مقابل افراد ثالث در محل کار و شغل می‌باشد. این بیمه انواع بسیاری دارد مانند بیمه مسئولیت کارفرما درقبال کارکنان، بیمه مسئولیت مهندسی، بیمه مسئولیت پزشکان و غیره.

بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان چیست؟

این بیمه از زیر شاخه‌های بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای می‌باشد به این صورت که اگر به کارمندان و کارکنان آسیبی وارد شود کارفرمایان مسئولیت جبران این خسارت را برعهده دارند. کارمندان و کارکنان استخدام رسمی یا غیر رسمی در بیمه مدنی حرفه‌ای مدنظر نیست و باید در زمان حادثه مالی و جانی خسارت وارده را جبران و بیمه این خسارت را پرداخت کنند.

بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان:

طبق این بیمه، اگر در زمان عمل جراحی یا آزمایش خطا یا اشتباهی رخ دهد که منجر به آسیب شود، بیمه خسارت را باید پرداخت کند حتی اگر درمان با رضایت کامل بیمار نیز باشد تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت.

چه خسارت‌هایی تحت پوشش بیمه پزشکان قرار می‌گیرد؟

غرامت فوت: اگر درحین عمل جراحی یا هر شرایطی دیگر بیمار فوت شود، وارث می‌تواند برای غرامت اقدام کند. مبلغ غرامت برابر با دیه ماه‌های حرام می‌باشد.

غرامت نقص عضو: اگر پزشکی در عمل جراحی مقصر نقص عضو بیمار شود بیمار می‌تواند غرامت نقص عضو خود را دریافت کند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای تورها:

اگر در زمان تور یکی از مسافرین تور دچار حادثه شود مسئولیت جبران خسارت‌های وارد شده برعهده برگزار کننده تور می‌باشد. این بیمه تمامی مسافرین تورهای زیارتی و سیاحتی را شامل می‌شود.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مدیر سینما:

گاهی اوقات در زمان کنسرت‌ها یا پخش فیلم‌ها و حتی برگزاری تئاترها مشکلاتی در سینام به‌وجود می‌آید که باعث خسارت مالی یا جانی به افراد می‌شود، صاحبین این امکان با بیمه کردن در زمان وقوع حادثه می‌توانند تمامی خسارت را پرداخت کنند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مدیران شهربازی و اماکن تفریحی:

احتمال وقوع هر حادثه‌ایی در شهر بازی دور از تصور نمی‌باشد پس بهتر است با بیمه خیالی آسوده برای پرداخت خسارت ناشی از وقوع حادثه داشته باشید.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مدیران و ناجیان استخر:

اگر زمانی در استخر حادثه‌ایی برای شناگران یا ناجیان رخ دهد، مدیر استخر می‌تواند تقاضای خسارت جانی وارد شده را داشته باشد همچنین بیمه موظف به پرداخت این خسارت می‌باشد.

دیگر بیمه‌ های مسئولیت کدام اند؟

در این قسمت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیمه مسئولیت مدنی تولیدکنندگان کالا:

طبق بیمه مسئولیت مدنی تولیدکنندگان کالا اگر زمانی فرد مصرف کننده با مواد تولیدی تولیدکننده دچار آسیب و ضرر مالی و یا ضرر جانی شود تولیدکنندگان باید این خسارت را جبران کنند و شخص زیر پوشش بیمه مسئولیت خواهد بود.

لازم است بگویم که این بیمه برای فروشندگان کالا نیز استفاده می‌شوند.

بیمه مسئولیت آتش‌سوزی:

در بیمه آتش‌ سوزی در زمان پیشرفت آتش‌سوزی و انفجارهایی که بعد از آتش‌سوزی در محل وقوع حادثه رخ می‌دهد که باعث ضررهای مالی و جانی به افراد می‌شود تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرند اما اگر تحت شرایط گفته شده بیمه مسئولیت ناشی از آتش‌سوزی را داشته باشید این خسارات جبران خواهد شد و شرکت بیمه‌ایی موظف و متعهد به پرداخت می‌باشد.

بیمه زلزله:

طبق قانون شرکت بیمه، بیمه زلزله یکی از زیر شاخه‌های بیمه آتش‌سوزی می‌باشد. بیمه زلزله معمولا با آتش‌فشان همراه است. معمولا در زمان وقوع زلزله و آتش‌فشان خسارت‌های جدی به اشخاص وارد می‌شود با بیمه زلزله در زمان حوادث دیگر نگران خسارت نخواهید بود زیرا شرکت بیمه‌ایی موظف به پرداخت خسارت می‌باشد.

بیمه مسئولیت ساختمانی:

در بیمه مسئولیت ساختمانی اگر در اجرای عملیات ساختمانی زیان‌های مالی و جانی به شخص ثالث در عملیات تخریب ساختمان، گودبرداری ساختمان، در زمان نصب اسکلت ساختمانی و دیگر کارها وارد شود کارفرمایان مسئول هستند این خسارت را با شرکت بیمه‌ایی جبران کنند.

بیمه مسئولیت حیوانات خانگی:

در بیمه نامه مسئولیت حیوانات خانگی کلی هزینه‌های خسارت وارد شده به حیوانات خانگی در زمان سرقت، زایمان حیوان خانگی، حمل‌ونقل حیوانات و غیره پرداخت خواهد شد.

بیمه مسئولیت شکارچیان:

اگر شکارچیان مجوز شکار را از شکاربانی و یا محیط زیست داشته باشند و در حین شکار دچار آسیب و یا خسارت شوند زیر پوشش بیمه خواهند بود و بیمه خسارت وارد شده را جبران خواهد کرد.

بیمه مسئولیت مدیران و مربیان مهدکودک:

معمولا در مهدکودک‌ها بخاطر بازی و شیطنت کودکان آسیب و خسارت دور از انتظار نخواهد بود اگر آسیب و یا خسارتی وارد شود در این حالت بیمه موظف به پرداخت خسارت می‌باشد.

بیمه مسئولیت مجموعه‌های ورزشی:

معمولا در اماکن ورزشی افراد ورزش‌های سنگین و حرفه‌ایی انجام می‌دهند گاهی اوقات این ورزش‌ها موجب آسیب‌های جسمی، نقض عضو می‌شوند در این صورت بیمه موظف به پرداخت غرامت خواهد بود.

بیمه مسئولیت رایانه:

تمامی خسارت‌های وارد شده به رایانه اعم از خسارات فیزیکی، افتادن از ارتفاع، آسیب به علت زلزله یا آتش سوزی یا هر علت دیگری تحت پوشش بیمه مسئولیت خواهد بود و اندازه قیمت رایانه را موظف به پرداخت می‌باشد.

چه خسارتی تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار نخواهد گرفت؟

  •  در تمامی بیمه‌ها اگر ثابت شود حادثه به‌طور قصد اتفاق افتاده و کلاه‌برداری می‌باشد هیچ خسارتی را بیمه جبران نخواهد کرد و بیمه مسئولیت نیز از این قانون مستثنا نمی‌باشد.
  • انفجارهای هسته ایی که آسیب بسیار زیادی وارد می‌کنند و پرداخت خسارت آن‌ها زیاد می‌باشد نیز تحت پوشش بیمه مسئولیت نخواهند بود.
  • تشعشعات رادیواکتیو مانند انفجارات هسته‌ایی به علت سنگینی بهای خسارت زیر پوشش بیمه مسئولیت قرار نخواهند گرفت.
  • جنگ‌ها و شورش‌ها زیر پوشش بیمه مسئولیت نمی‌باشند.
  • تمامی تخلف‌های قانونی و جرایم عمدی یا غیرعمدی را بیمه مسئولیت پوشش نخواهد داد.

بیمه مسئولیت متقابل چیست؟

در بیمه مسئولیت متقابل یک تعهد دوطرفه از یک شخص به شخص دیگری می‌باشد. این بیمه پوشش بسیار زیادی دارد به همین علت معمولا شرکت‌های بیمه‌ایی، بیمه مسئولیت متقابل را ارائه نمی‌دهند همچنین این بیمه انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد همچنین دارای پوشش بیمه‌ایی زیادی می‌باشد.

بیمه مسئولیت قراردادی چیست؟

 بیمه مسئولیت قراردادی براساس قانون شرکت بیمه‌ایی به‌صورت توافقی میان دو طرف می‌باشد.

هزینه بیمه مسئولیت به چه عواملی بستگی دارد؟

 هزینه بیمه مسئولیت به عواملی نظیر طبقه شغلی کارمندان و کارکنان، به تعداد دفعات دیه پرداخت شده، نوع فعالیتی که افراد دارند بستگی دارند همچنین عوامل بسیار زیاد دیگری وجود دارد که در تعیین قیمت تاثیر دارد پس بهتر است با مشاورین آگاه در این زمینه در ارتباط باشید.

هزینه بیمه مسئولیت

سخن پایانی:

باتوجه به گفته‌های بالا انتخاب شرکت بیمه‌ای در زندگی انتخابی بسیار بزرگ تلقی می‌شود، پس بهتر است شرکت‌های بیمه‌ای را زیرنظر داشته باشید و باهم قیاس کنید تا شرکت بیمه‌ایی مدنظر خود را پیدا کنید. پیشنهاد ما به شما مشاوره گرفتن از سامانه نماینده می‌باشد در سامانه نماینده شما به‌راحتی می‌توانید با مشاورین برجسته کشور در زمینه بیمه در ارتباط باشید و انتخابی مطمئن را برای الان تا آخر عمر خود انجام دهید. سامانه نماینده دارای اپلیکیشن برای خدمات خود می‌باشد تا ارتباط با شما راحت‌تر باشد همچنین شما به‌صورت مجازی و غیرحضوری نیز می‌توانید تمامی سوالات خود را در این زمینه بپرسید، مشاورین سامانه نماینده تمامی ابهامات شما را برطرف خواهند کرد.

منبع: سامانه نماینده (enamayandeh.com)