هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 11 بهمن 1401
ساعت 19:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 27 آبان 1400 ساعت 12:51
پنجشنبه 27 آبان 1400 12:47 ساعت
2021-11-18 12:51:57
شناسه خبر : 352869
وزیر امورخارجه گفت: رفع تحریم‌ها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی‌تردید به حضور قوی‌تر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه ای از جمله آیورا منجر می‌شود.
وزیر امورخارجه گفت: رفع تحریم‌ها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی‌تردید به حضور قوی‌تر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه ای از جمله آیورا منجر می‌شود.

گروه سیاسی-رجانیوز: «حسین امیرعبداللهیان» در ابتدای سخنرانی مجازی خود در بیست و دومین نشست شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) گفت: در بیش از دو دهه فعالیت و همکاری در قالب آیورا، به طور روزافزونی ظرفیت های بالقوه این اتحادیه در همکاری‌های اقتصادی نمایان شده است. به همان اندازه که اقیانوس هند سرشار از نعمت و موهبت برای کشورهای ساحلی است، به همان اندازه چشم انداز همکاری ها در آیورا روشن و گسترده است.

 

وزیر امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران به این ظرفیت عظیمِ همکاری منطقه ای واقف است و مصمم هستیم روابط خود با این اتحادیه را گسترش دهیم.

 

امیرعبداللهیان ادامه داد: اخیرا سازوکار هماهنگی ملی آیورا را فعالتر کرده ایم و دستگاه های مختلف ایرانی، مرحله جدیدی از مشارکت موثر در ترتیبات همکاری هشتگانه آیورا را در دستورکار دارند. جدیدترین تحول، داوطلبی مرکز زنان جمهوری اسلامی ایران برای ایفای نقش به عنوان هماهنگ کننده «برنامه توانمندسازی اقتصادی زنان آیورا» است.

 

وی داد: همچنین «مرکز منطقه ای علوم و انتقال فنآوری آیورا» مستقر در تهران نیز از حمایت قوی دولت جمهوری اسلامی ایران کماکان برخوردار است.    

 

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه جهان با چالش  کووید-۱۹ و پیامدهای مخرب آن روبروست؛ تصریح کرد: مردمانِ شریف منطقه آیورا نیز از این بلیه در امان نبوده اند. مردم شریف ایران در شرایطی با کرونا و آثار آن دست و پنجه نرم کرده اند که توان عظیم اقتصادی و مالی کشور با محدودیت‌های ناشی از تحریم های نامشروع و ناجوانمردانه آمریکا مواجه بوده است.

 

وزیر امورخارجه تصریح کرد: رفع تحریم‌ها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی تردید به حضور قویتر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد.

 

«حسین امیرعبداللهیان» در ابتدای سخنرانی مجازی خود در بیست و دومین نشست شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) خطاب به «ابوالکلام عبدالمومن»  وزیر امور خارجه جمهوری خلق بنگلادش، گفت: افتخار دارم با جناب عالی و سایر همکاران عزیزم در شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) سخن می گویم. سپاسگذارِ دولت جمهوری خلق بنگلادش به خاطر ریاست دوره‌ای بر آیورا و میزبانی این نشست هستم و از دبیرخانه آیورا به جهت آماده سازی این اجلاس قدردانی می‌کنم.

 

وزیر امور خارجه همچنین انتخاب دبیرکل جدید آیورا را به وی تبریک گفت از تلاش های کفیل دبیرکل در یک سال گذشته قدردانی کرد.