هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 11 خرداد 1402
ساعت 20:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 آبان 1400 ساعت 15:57
چهارشنبه 26 آبان 1400 15:54 ساعت
2021-11-17 15:57:19
شناسه خبر : 352860
نبرد آزادسازی استان مهم مأرب در شمال شرق استان «صنعاء» پایتخت یمن، از سال گذشته آغاز شده و اکنون اغلب مناطق آن تحت کنترل نیروهای ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این کشور درآمده است.
نبرد آزادسازی استان مهم مأرب در شمال شرق استان «صنعاء» پایتخت یمن، از سال گذشته آغاز شده و اکنون اغلب مناطق آن تحت کنترل نیروهای ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این کشور درآمده است.
گروه بین الملل-رجانیوز: به نقل از المیادین، ارتش و کمیته های مردمی یمن همچنان به پیشروی های خود در شهر مأرب در نبرد با عناصر وابسته به عربستان سعودی ادامه می دهند. در راستای این پیشروی‌ها نیروهای ضد سعودی توانستند به ۵ کیلومتری مرکز شهر مأرب برسند. این درحالی است که نیروهای یمنی پیشتر در ۸ تا ۱۰ کیلومتری مأرب بودند.
 
به گزارش رجانیوز: همزمان با پیشروی های گسترده ارتش و کمیته های مردمی یمن در شهر مأرب، جنگنده های ائتلاف متجاوز سعودی حملات خود به نقاط مختلف این شهر را بیش از پیش تشدید کرده اند تا از سرعت پیشروی یمنی ها جلوگیری کنند.
 
علی القحوم، عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن درباره این پیروزی‌ها اینچنین گفت: امروز ارتش و کمیته‌های مردمی بر میدان‌های نبرد مسلط هستند، جبهه مأرب به طور کل به کام ارتش و کمیته‌های مردمی است، ساکنان استان مأرب به طور کامل با ما هستند و زیر بار خواسته‌های عربستان نمی‌روند، توطئه‌های عربستان بیش از هر شهروندی، شهروندان مأرب را آزار داده است، هزاران حمله هوایی، توطئه، قتل و تبهکاری‌های دیگر از تلاش‌های عربستان برای دستیابی به اراضی یمن بوده است، زیرا یمن حاوی سرمایه‌های ارزشمندی است.
 
او افزود: تحرکات ارتش و کمیته‌های مردمی بر اساس راهبرد واضحی است که فرماندهان ترسیم می‌کنند، از نگاه این فرماندهان وجب به وجب خاک یمن باید آزاد شود، هر جایی که نیرو‌های عربستان هستند باید پس گرفته شود. عربستان برای تسلط بر یمن جنایت کرد و امروز زمان آن فرا رسیده تا دو برابر آنچه که انجام داد تاوان دهد. عربستان به این نتیجه رسید که یمن لقمه مناسبی برایش نبود و با همه توطئه‌هایی که به همراه آمریکا و صهیونیست‌ها انجام داد دستاوردی در یمن نداشت. امروز یمنی‌ها به سادگی خطر رویکرد‌های عربستان را می‌دانند به همین دلیل معتقدیم نبرد مأرب را باید تمام شده دانست و عربستان باید از میدان یمن خارج شود.
 
آژانس مطبوعات یمن در باب اهمیت استان مارب اینچنین افزود: تسلط جنبش انصارالله بر کل استان مارب راه را برای مقابله با برنامه‌های نظامی آمریکا در سواحل غربی نزدیک تنگه «باب المندب» و در سواحل جنوبی و شرقی مشرف بر دریای عرب که به بهانه «مبارزه با علیه تروریسم» کنترل خود را بر تنگه‌ها و آبراهه‌های بین المللی را افزایش می‌دهد، باز می‌کند. 
 
بنابراین، اگر واشنگتن برای جلوگیری یا حداقل تاخیر در آماده‌سازی ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این شهر که به عنوان خانه ثروت نفت و گاز از اهمیت راهبردی زیادی برخوردار است، هزینه کند زیرا آزادسازی شهر مارب به شکستن محاصره تحمیل شده بر یمن، منجر خواهد شد. 
 
نبرد آزادسازی استان مهم مأرب در شمال شرق استان «صنعاء» پایتخت یمن، از سال گذشته آغاز شده و اکنون اغلب مناطق آن تحت کنترل نیروهای ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این کشور درآمده است. 
 
مارب که کانون اصلی درگیری‌های زمینی بین نیروهای یمنی و شبه نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی است، به دلیل منابع انرژی فراوان و نقش آن در تامین انرژی مناطق مختلف یمن از اهمیت راهبردی برخوردار است. 
 
اهمیت مأرب تا آنجایی است که تسلط کامل آن به منزله آزادسازی هر وجب از خاک یمن و خنثی‌سازی همه نقشه‌ها و قطع دست آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی است. 
 
عربستان از فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور غربی و عربی و با کمک آمریکا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد. 
 
بر اثر این تجاوز، تاکنون هزاران یمنی کشته شده‌اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.