هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 28 مرداد 1401
ساعت 06:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 آبان 1400 ساعت 11:45
چهارشنبه 26 آبان 1400 11:33 ساعت
2021-11-17 11:45:04
شناسه خبر : 352841
یک تحلیلگر یمنی گفت: جنایت مزدوران ائتلاف سعودی در ساحل غربی به حدی وحشیانه است که بار دیگر افکار عمومی را به یاد جنایت‌های گروه تروریستی داعش می‌اندازد.
یک تحلیلگر یمنی گفت: جنایت مزدوران ائتلاف سعودی در ساحل غربی به حدی وحشیانه است که بار دیگر افکار عمومی را به یاد جنایت‌های گروه تروریستی داعش می‌اندازد.
 
به گزارش رجانیوز، کمیته ملی اسیران دولت نجات ملی یمن روز دوشنبه اعلام کرد، مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی ۱۰ نفر از اسیران ارتش و کمیته‌های مردمی را در ساحل غربی به ضرب گلوله به شهادت رساندند. هرچند جنایت اعدام زندانیان محکوم و دلیلی بر جنایت‌کاری مزدوران و رسوایی کوبنده برای گردانندگان آنها ازجمله آمریکایی‌ها، اماراتی‌ها و سعودی‌هاست، ولی باید در نظر داشت این رفتار وحشیانه و تجاوزکارانه مغایر با ابتدایی‌ترین حقوق و اخلاق و ارزش‌های دینی و انسانی است.
 
سخت است بتوان درباره آزار، شکنجه و مثله کردن اجساد زندانیان در جبهه ساحل غربی سخن گفت یا آن را توصیف کرد، ولی این حادثه نخستین نمونه از جنایت‌های مزدوران سعودی نیست و تجربه‌های مشابهی در هفت سال گذشته در بیش از یک جبهه وجود دارد. مزدوران سعودی - اماراتی به‌عمد ۱۰ اسیر ارتش و کمیته‌های مردمی را در ساحل غربی یمن شکنجه و به طرز وحشیانه‌ای به قتل رساندند تا با تهیه ویدئو از این جنایت و انتشار تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی پیامی خاص ارسال کنند و آن این است که امکان دارد برای دیگر مخالفان تجاوز ائتلاف آمریکایی-سعودی به یمن نیز مشابه جنایت اسیران اتفاق بیفتد.
 
بی‌تردید این‌گونه جنایت‌ها نه‌تنها از عزم مبارزان یمنی نمی‌کاهد و روحیه آنها را تضعیف نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود دلاورمردان مبارز یمنی مصمم‌تر راه آزادسازی بخش‌ها و مناطق مختلف کشورشان را بپیمایند و بر شمار موفقیت‌هایشان در جبهه‌های الحدیده و مأرب بیفزایند. این جنایت غیرقانونی بودن تجاوزات آمریکا و عربستان به یمن و غیرقانونی بودن اهداف مزدورانی را که در هفت سال گذشته بی هدف با مردم مظلوم و بی‌پناه می‌جنگند را ثابت می‌کند و نشان می‌دهد راهی را که مبارزان ارتش و کمیته‌های مردمی و آزادگان یمنی در مقابله با متجاوزان دنبال می‌کرده اند، درست است.
 
خیانت سعودی‌ها به وعده‌هایشان در قبال یمن
محمدصالح حاتم، تحلیلگر یمنی در گفت‌وگو با آنا گفت: اقدام ائتلاف سعودی-اماراتی بار دیگر خیانت آنها را به توافقاتشان نشان داد، زیرا مدتی از صحبت‌ها و مواضعشان درباره اقدامات بشردوستانه همچون آزادی اسیران یمنی نمی‌گذرد که مزدوران سعودی اسیران را در ساحل غربی به طرز فجیعی به قتل می‌رسانند. این جنایت مزدوران متجاوز در ساحل غربی به حدی وحشیانه است که بار دیگر افکار عمومی را به یاد جنایت‌های گروه تروریستی منفور داعش می‌اندازد که چگونه آیات و احکام قرآن و سیره رسول اکرم (ص) را بازیچه وحشیگری و جنایت‌های خود قرار می‌دادند.
 
 
وی افزود: جنایت علیه اسیران و زندانیان آشکارا توطئه شوم آمریکایی- سعودی علیه ملت یمن و گرایش مزدورانشان به تروریست‌های داعشی و تفکر وهابی را نشان می‌دهد؛ افراد خائنی که در مکتب تروریسم پرورش یافته‌اند و جز بوی خون چیزی به مشامشان سازگار نیست. معتقدم هرکس این جنایتکاران در پوشش انسان را رهبری می‌کند، مسئول اصلی جنایت ساحل غربی است. پول امارات در جیب تروریست‌هایی است که این جنایت را رقم زده‌اند و امرای ابوظبی نیز شریک جرم هستند.
 
تحلیلگر یمنی با تأکید بر اینکه محال است بتوان در خاک یمن بدون بودجه امارات و عربستان چنین جنایتی را رقم زد، تصریح کرد: این جنایت در سایه سکوت بین‌المللی و چراغ سبز آمریکا انجام شد؛ سکوت به حدی سنگین است که گویی جنایتی در یمن رخ نداده و دامان مزدوری به خون مظلومی آغشته نشده است.
 
صالح در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان جلوی این تحرکات مزدوران سعودی را در آینده گرفت، گفت: در بُعد میدانی، یمن علاوه بر داشتن تشکیلات انصارالله نیازمند تقویت تشکیلاتی همچون حشدالشعبی (بسیج مردمی) و فراخوان عمومی برای حضور مردم در جبهه‌های مختلف نبرد با مزدوران است. باید به تحرکات دشمن پاسخی عادلانه و درست داد تا خطر وحشیگری و خشونت از سر اسیران و مردم یمن رفع شود. در بُعد دیپلماتیک، وزارت امور خارجه یمن این جنایت را محکوم و اعدام وحشیانه اسیران را جنایت جنگی و نقض آشکار قوانین بین‌المللی و قواعد بشردوستانه به‌ویژه کنوانسیون سوم ژنو درباره نحوه رفتار با اسیران جنگی دانست.
 
وی از جامعه جهانی خواست سکوت شرم‌آور خود را در برابر این‌گونه حوادث خشونت‌بار بشکنند و این جنایت را که لکه ننگی بر پیشانی مدافعان حقوق بشر است، محکوم کنند. صالح همچنین تأکید کرد: معتقدم باید کمیته بین‌المللی مستقلی برای رسیدگی به تمامی جنایت‌های کشورهای ائتلاف متجاوز تشکیل و پرونده جنایتکارانی که اعدام زندانیان و اسیران را رقم زدند، دنبال شود.
 
این تحلیلگر یمنی گفت: بی‌تردید جنایتی که مزدوران سعودی-آمریکایی در ساحل غربی مرتکب شدند، مصداق عینی جنایت جنگی علیه بشریت است. دل هر انسان آزاده‌ای با دیدن تصاویر اعدام ۱۰ اسیر ارتش و کمیته‌های مردمی به درد می‌آید. پسر طارق عفاش و برادرش اسیر ارتش و کمیته‌های مردمی هستند، چه چیز جز رعایت موازین ارزشی، دینی و انسانی می‌تواند مانع از کشته شدن آنها شود؟ مزدوران سعودی ارزش‌ها، اخلاق و اصول انسانی را با اقدام شنیع خود زیر پا گذاشتند، ولی ما مردانگی به خرج می‌دهیم و با شرافت و عزت با اسیران رفتار می‌کنیم و با اقتدار مقابل مزدوران می‌جنگیم. ما برای آرمان‌هایمان ایمانمان، اخلاق و انسانیت می‌جنگیم، درحالی‌که مزدوران سعودی-آمریکایی ترسو، شرور و بی‌ارزش هستند که آبرو و حیثیت خود را به بیگانگان فروخته‌اند.
 
تکرار چنین جنایات‌هایی به‌ویژه علیه اسیران نشان می‌دهد در پشت پرده اقدامی سازمان‌یافته به‌وسیله کشورهای متجاوز و مزدوران سعودی-آمریکایی با هدف گرفتن انتقام از کسانی که در مقابل اشغالگری و جنایات‌ها می‌ایستند، دنبال می‌شود. درهرصورت مسئولیت کامل قانونی و اخلاقی این جنایت علیه اسیران متوجه سرکردگان مزدوران در ساحل غربی و کشورهای حامی آنهاست.