هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 26 آبان 1400
ساعت 09:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 آبان 1400 ساعت 09:29
چهارشنبه 26 آبان 1400 08:29 ساعت
2021-11-17 09:29:56
شناسه خبر : 352824
طبق روایت کرملین، در تماس تلفنی رئیس‌جمهور روسیه با همتای ایرانی، دو طرف از اجرای کامل برجام در چارچوب اولیه توافق شده در سال 2015 حمایت کردند.
طبق روایت کرملین، در تماس تلفنی رئیس‌جمهور روسیه با همتای ایرانی، دو طرف از اجرای کامل برجام در چارچوب اولیه توافق شده در سال 2015 حمایت کردند.
 
به گزارش رجانیوز، پایگاه اینترنتی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه در خصوص تماس تلفنی امروز (سه‌شنبه) «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور این کشور با آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» همتای ایرانی وی اعلام کرد دستورکار این گفت‌وگو شامل جنبه‌های اصلی همکاری‌های دوجانبه از جمله اجرای پروژه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری مشترک و همکاری در مبارزه با شیوع ویروس کرونا بود.
 
کرملین در این بیانیه اعلام کرد:
 
سوریه
روسای‌جمهور در مورد مسائل جاری بین‌المللی گفت‌وگوی عمیقی داشتند. آن‌ها خاطرنشان کردند که عمدتاً به لطف تلاش‌های هماهنگ روسیه و ایران بود که کشور سوریه حفظ و مقر اصلی تروریسم بین‌المللی ریشه‌کن شد. هر دو طرف عزم خود را برای ادامه هماهنگی تلاش‌ها به منظور حل و فصل در سوریه از جمله در چارچوب فرمت آستانه ابراز کردند.
 
برجام
همچنین به وضعیت پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته‌ای ایران توجه شد. روسیه و ایران از اجرای جامع آن در چارچوب هماهنگ شده اولیه حمایت می‌کنند. ولادیمیر پوتین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات درباره این موضوع که قرار است اواخر نوامبر در وین برگزار شود، سازنده باشد.
 
افغانستان
در جریان تبادل‌نظر در مورد وضعیت افغانستان، سران دو کشور بر آمادگی خود برای ارتقای برقراری صلح و ثبات در افغانستان اشاره کردند. رئیس‌جمهور روسیه به همتای خود در خصوص ارسال قریب‌الوقوع کمک‌های بشردوستانه روسیه شامل مواد غذایی و کالاهای ضروری به کابل خبر داد.
 
قره‌باغ کوهستانی
موضوع دیگری که در دستور کار قرار گرفت مربوط به قره‌باغ کوهستانی بود. ولادیمیر پوتین درباره اقدامات روسیه برای تضمین آتش‌بس، رفع انسداد ارتباطات اقتصادی و حمل و نقل و برقراری زندگی صلح‌آمیز در منطقه صحبت کرد.
 
کرملین در پایان اعلام کرد در این گفت‌وگوی تلفنی توافق شد که تماس‌ها بین دو کشور در سطوح مختلف ادامه یابد.