هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 8 خرداد 1401
ساعت 13:35
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 24 آبان 1400 ساعت 13:12
دوشنبه 24 آبان 1400 12:12 ساعت
2021-11-15 13:12:19
شناسه خبر : 352773
رزمندگان یمنی در ماه‌های اخیر با تغییر معادله در جنگ تحمیلی به این کشور توانسته اند در سه محور یعنی مرکز، به عنوان پایگاه وابستگان سعودی و نیرو‌های منصور هادی، در محور استان الحدیده در غرب این کشور که در تصرف مزدوران امارات بوده، و نیز در هوا و آسمان، به پیروزی‌های چشمگیری دست یابند.
رزمندگان یمنی در ماه‌های اخیر با تغییر معادله در جنگ تحمیلی به این کشور توانسته اند در سه محور یعنی مرکز، به عنوان پایگاه وابستگان سعودی و نیرو‌های منصور هادی، در محور استان الحدیده در غرب این کشور که در تصرف مزدوران امارات بوده، و نیز در هوا و آسمان، به پیروزی‌های چشمگیری دست یابند.
 
به گزارش رجانیوز، رزمندگان یمنی در ماه‌های اخیر با تغییر معادله در جنگ تحمیلی به این کشور توانسته اند در سه محور یعنی مرکز، به عنوان پایگاه وابستگان سعودی و نیرو‌های منصور هادی، در محور استان الحدیده در غرب این کشور که در تصرف مزدوران امارات بوده، و نیز در هوا و آسمان، به پیروزی‌های چشمگیری دست یابند.
پیروزی سوم نیز در هوا و آسمان برای رزمندگان یمنی رقم خورده که یمنی‌ها توانسته اند شمار زیادی از پهپاد‌های متجاوزان به ویژه آمریکایی‌ها را رهگیری و سرنگون کنند.
 
هم اکنون جنگ یمن در مراحل بسیار حساسی قرار گرفته و ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور پس از گذشت بیش از شش سال از تجاوز ائتلاف عربی - آمریکایی به سرگردگی سعودی، اکنون زمام امور میدانی را در جبهه‌های مختلف از جمله مرکز و غرب یمن به دست گرفته اند.
 
در سه روز گذشته رزمندگان یمنی با تحمیل شکست به متجاوزان سعودی – اماراتی در استان الحدیده که بندر مهم الحدیده در آن قرار دارد، آن‌ها را به عقب نشینی وادار کرده و تقریبا این استان را آزاد کرده و تلفات سنگینی به مزدوران وابسته به امارات وارد کنند.
 
منابع یمنی، شامگاه پنجشنبه خبر داده بودند که نیرو‌های ائتلاف سعودی - اماراتی در اقدامی ناگهانی از ده‌ها موضع خود در جنوب و شرق استان الحدیده (غرب یمن) خارج شده‌اند.
 
منابع یمنی با اشاره به اینکه نیرو‌های ائتلاف متجاوز پس از خروج از الحدیده، به سمت شهر «المخا» در غرب استان «تعز» حرکت کرده‌اند، احتمال دادند که هدف از این عقب‌نشینی ناگهانی، کمک به نیرو‌های دولت مستعفی و فراری یمن و گروه اخوان المسلمین «الاصلاح» که مورد حمایت همه جانبه نظامی عربستان، آمریکا و امارات قرار دارند، در مأرب باشد.
 
این منابع همچنین اعلام کردند که عقب‌نشینی مزدوران وابسته به ائتلاف متجاوز از سواحل غربی یمن در پی نگرانی آمریکا و امارات از تحولات در استان مأرب صورت گرفته است.
 
رزمندگان یمنی همچنین در روز‌های اخیر پس از آزادسازی بخش‌های وسیعی از استان مأرب به پیشروی خود ادامه داده و به دروازه شهر «مارب» مرکز این استان رسیده اند، اقدامی که موجب پریشان حالی متجاوزان شده است.
 
طی ماه‌های اخیر نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن دور جدیدی از عملیات آزادسازی استان و شهر مأرب را به عنوان قلب دولت مستعفی و فرار «عبدربه منصور هادی» آغاز کرده اند که به نتایج خوبی رسیده اند.
 
منابع یمنی اعلام کرده اند که درگیری بین نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با نیرو‌های دولت مستعفی منصور هادی، نیرو‌های اخوان المسلمین و تروریست‌های «القاعده» جریان دارد و نیرو‌های ارتش یمن به چهار کیلومتری منطقه "الفلج" در ورودی جنوبی شهر مأرب رسیده است.
 
"یحیی سریع" سخنگوی رسمی نیرو‌های مسلح یمن چند روز پیش اعلام کرد که تا آزادسازی کامل استان مأرب تنها دو شهر باقی مانده است.
 
وی گفت که در مرحله دوم عملیات "ربیع النصر" مناطق «الجوبه» و «جبل مراد» در مأرب تا مساحتی بالغ بر ۱۱۰۰ کیلومتر مربع، آزاد شد و با آزادی این مناطق نیرو‌های مسلح به یاری خداوند متعال همه مناطق استان مأرب به جز "الوادی" و شهر "مأرب" را آزاد کرده‌اند.
 
سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن تصریح کرد که نیرو‌های مسلح این کشور در دوره گذشته به یاری خداوند متعال موفق شدند بیشتر مناطق استان مأرب را آزاد کنند و به انجام وظایف جهادی در قبال ملت و کشور ادامه دهند و هیچ تردیدی در پیشروی به سمت آزادسازی باقی مانده مناطق استان مأرب ندارند.
 
پیروزی سوم رزمندگان یمنی نیز مربوط به سرنگونی پی در پی پهپاد‌های متجاوز آمریکایی در فضای یمن می‌باشد. روز شنبه ششمین پهپاد جاسوسی و پیشرفته "اسکن ایگل" آمریکایی توسط رزمندگان یمنی سرنگون شد، اقدامی که یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن آن را اعلام کرد. این دومین پهپاد از این نوع است که طی یک هفته اخیر در مأرب سرنگون می‌شود. ارتش یمن گفته که از ابتدای سال میلادی جاری ۶ نوع از این پهپاد‌ها را رهگیری و منهدم کرده است.
 
نکته مهمی که درباره پهپاد‌ها آمریکایی وجود دارد این است که آمریکایی‌ها حدود دو ماه پیش اقدام به خروج سامانه‌های پدافند هوایی «پاتریوت» خود به همراه شمار زیادی از نیروهایشان از عربستان کردند، ولی از قرار معلوم بخش پهپادی خود را برای حمایت از مزدوران و نیرو‌های عربستان در یمن حفظ کرده اند، ولی غافل از این که در یک سال گذشته رزمندگان یمنی با دستیابی به سامانه پدافند هوایی ضد پهپاد، چندین پهپاد متجاوزان را سرنگون کرده اند.
 
رزمندگان یمنی هم اکنون و همزمان در سه استان استراتژیک و مهم مارب، شبوه و البیضا در مرکز این کشور در حال پاکسازی شهر‌های و مناطق آزاد شده از وجود تروریست‌های داعشی، القاعده و همچنین مزدوران وابسته به عبد ربه منصور هادی رییس جمهور فراری و مستعفی یمن هستند.
 
بنابر اخبار منتشره، استان البیضا به‌طور کامل پاکسازی شده و ارتش و کمیته‌های مردمی وارد استان شبوه شده‌اند. در استان مأرب هم رزمندگان یمنی در آستانه (چهار کیلومتری) ورود به این شهر مهم و راهبردی هستند، شهری که به گفته فرستاده آمریکا در امور یمن، "در صورت سقوط، آن را باید پیروزی محور مقاومت و انصارالله دانست و جنگ یمن به پایان خواهد رسید". شکست ائتلاف سعودی در جبهه‌های مختلف جنگ یمن و اختلاف بین نیرو‌های منصور هادی (وابسته به عربستان) و شورای ائتلاف جنوب تحت حمایت امارات باعث شده که شکست‌های ائتلاف متجاوز در یمن بیشتر و بیشتر شود.
 
ائتلاف متجاوز که در اوایل حمله به یمن رؤیای تصرف صنعا و تمام این کشور را در سر می‌پروراندند، اکنون دیگر توانایی نگه داشتن شهر‌های مرکزی، جنوبی و غربی یمن را ندارند و ارتش و کمیته‌های مردمی پس از بیش از شش سال محاصره و نبرد بی‌امان و نابرابر مقابل ارتش و مزدوران سعودی - اماراتی، توانستند وضعیت خود را بر دشمن غالب کنند. برای ارتش و کمیته‌های مردمی که طی سال‌ها محاصره دریایی، زمینی و هوایی قرار گرفته است، چنین دستاورد‌هایی بی‌نظیر است.