هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 31 ارديبهشت 1401
ساعت 16:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 24 آبان 1400 ساعت 11:56
دوشنبه 24 آبان 1400 11:53 ساعت
2021-11-15 11:56:32
شناسه خبر : 352756
قصد ما از نوشتن این مقاله ، معرفی انواع قالب بتن و جک های سقفی می باشد. کارگاه های بسیار معتبری در راستای ساخت قالب سازی بتن و جک های سقفی در ایران فعالیت می کنند. اگر می خواهید با ساخت این نوع از قالب ها ی بتنی و جک های سقفی ، ویژگی و خصوصیات آن آشنا شوید بهتر است ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

شهر قالب با تولیدوعرضه انواع قالب فلزی بتون با بهترین مواد و مطابق با اصول قالب سازی  به روز  تلاش می کند تا محصولاتی با کیفیت  بالا به مشتریان خود ارائه دهد.

از پرکاربرد ترین مصالح در امر ساختمان سازی بتن است ، که از  مواد ذکر شده در سطرهای بالا درست می شود. برای اینکه قالب ها محکم باشند و به مرور زمان ترک برندارند بدون  درز تولید و ساخته  می شوند.

معرفی قالب و انواع آن

 

برای آنکه معنی قالب بتن را بهتر درک کنیم ، وقتی که  ماده بتن را داخل ظرفی می ریزیم که به شکل نهایی در آید ، ظرفی که باعث شکل گرفتن بتن می شود را قالب می گویند.و  به کسی که این قالب ها را درست می کند قالب ساز می گویند. قالب ها در ایران به شکل ها ی مختلف و بهترین نحو درست می شوند. وظیفه مهم و خطیر قالب ها شکل دادن مطلوب به ماده بتن است.انواع قالب ها که توسط مراکز بزرگ ساخته می شود به طوری تهیه می شوند که مورد قبول مراکز خصوصی و عموم مردم قرار می گیرد.

قالب ها با تنوعی بسیاردر طرح ها و جنس های مختلف ساخته می شوند که هرکدام طرز تهیه مخصوص خود را دارند:

قالب های فلزی بتن

قالب های پلاستیکی

قالب های فوم دار

قالب های سنگی

قالب های بتون چوبی

 

قالب های چوبی

 

از ارزا ن ترین نوع قالب بوده و به دلیل اینکه در محل پروژه توسط نجارها ساخته می شود و به دلیل زمان زیاد و و اینکه عمر طولانی ندارند و وقت بسیاری را از پروژه های بزرگ می گیرد به صرفه نمی باشد.

 

 

 

قالب های فلزی:

 

 

ورود این قالب ها به عرصه ساخت و ساز تغییراتی عظیم در صنعت ساختمان سازی  به وجود آورده است و همچنین سرعت ساخت و سازرا بالا برده و باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود.این قالب ها به دلیل تنوع  و کیفیت بالا توجه بسیاری را به خود جلب نموده است. اگرچه این قالب ها از دوام بیشتری نسبت به سایر قالب ها دارد اما استفاده اشتباه از این مدل قالب ها باعث خسارت های فراروان به  پروژه می شود.

در واقع قالب ها ظرف هایی هستند که به صورت موقت یا ثابت که برای مواد بتن  استفاده می شود و قسمت عمده مخارج ساختمان سازی را به خود  اختصاص داده است. از مزیت هایی استفاده از قالب های فلزی حمل و نقل آسان ، قابلیت انبار کردن و همچنین استفاده مجدد از این مدل قالب ها می باشد و شکل و ظاهر خود را از دست نمی دهند

این مدل از قالب ها بیشتر برای ستگ فرش ها ، پیاده رو ها و دیوار ها ، ستون ها و با توجه به نیاز های برنامه تعیین می شود. در این مدل ها  با توجه به وزن و نوع کاربرد آن ها از فلزهای مختلفی استفاده می شود. قالب هایی که برای پیاده رو استفاده می شود عمدتا از جنس آلومینیوم و آهن است  که دربرابر پوسیدگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد.

قالب های فلزی برای سنگ فرش ها

از فولاد کربن ساخته می شود و بهترین استفاده آن برای باندهای هواپیما، خیابان ها و اتوبان ها است.

قالب های فلزی بتن برای حصارها

از فولاد کربن ضخیم ساخته می شود و برای فضا های آزاد و مکان های کوچک طراحی و ساخته می شودو برای شکل دادن و اتصال آن ها از قفل استفاده می شود.

قالب های فلزی برای پیاده رو ها

دارای قابلیت جمع شدن است که   برای راحتی در رفت و آمد و انبار کردن استفاده می شود.

قالب های بتن پلاستیکی

 

 

 

جنس این نوع قالب ها از پلیمر ساخته شده و در برابر ضربه و رطوبت مقاومت بسیاری دارد. و دلیل عمر طولانی مقاومت بالای آن است . برای همین می توان چندین بار از آن استفاده کرد. به طور کلی بتن ها از این قالب راحت تر از قالب های دیگر جدا می شود .

قالب های بتن آجری

 

 

شهر قالب برای حمایت از مشتریان ابزار و تجهیزات دست دوم قالب بندی عرضه می کند

 

از تفاوت های عمده این مدل از قالب ها باقی ماندن آن در سطح فونداسیون است البته این امر سبب افزایش ظرفیت باربری به علت افزایش ابعاد آن می گردد. همچنین عمر این قالب ها کوتاه بوده و بیشتر به صورت یکبار مصرف استفاده می شود.

 

 

 

  قالب های بتون  طرح دار

 

 

از کارهای مدرن برای زیبا تر شدن محیط استفاده از قالب هایی است که برای سنگفرش کردن استفاده می کنند . از مزیت های آن می توان به:

 زیبا شدن محیط بدون نیاز به هزینه بسیار

دارای انعطاف بالا هنگام چیدن بتن ها

از معایب آن

 با گذر زمان شکل و رنگ خود را از دست می دهند

وزن زیاد و سنگین بودن آن

 قالب های فوم بتن

 

از ترکیب سیمان یا ماسه نرم و فوم کفی و آب درست می شود. ازکاربردهای آن  برای تقسیم بندی و جدا سازی دیوار ها و عایق حرارتی برای سقف هاست که به دلیل ورود و خروج هوا عایق صوتی و گرمایشی خوبی دارد.

 

 

جک سقفی

 

 

 

جک های سقفی برای نگهداری و تحمل باری که روی سقف ایجاد می کند مورد استفاده قرار می گیرد، هر سقفی برای پایداری به یک نگه دارنده نیاز دارند تا به پایین سقوط نکند.  که از متداول ترین اجزا قالب بندی بتن همین جک های سقفی هستند. که در دو مدل سبک و سنگین ساخته می شوند و ارتفاع استاندارد جک ها 3.5 است اما اگر سقفی بزرگترباشد باید به صورت سفارشی برای آن ساخت.

انواع جک سقفی

 

همانطور که پیشتر گفتیم بتن ها در ساخت ساختمان ها کاربرد های فراوانی دارند و در کنار آن وجود سقفی که بتواند به عنوان تکیه گاه عمل کند امری بسیار ضروری است ،جک ها انواع مختلفی دارند که می توان آن را در اندازه های گوناگون تهیه کرد:

 

جک های صلیب داریا Tشکل

جک های بدون صلیب

جک های Uشکل عراقی

جک فلزی

جک تلسکوپی

جک های صلیب دار

 

 

یکی از انواع جک ها که نگه داره سقف ها به صورت موقت هستند جک های  صلیب دار است. قسمت صلیبی به صورت متحرک است که می تواند در زاویه های مختلف بچرخد و انعطاف پذیری بالایی نسبت به باقی جک ها دارد. شکل ظاهری این مدل از جک ها بصورت تی انگلیسی و یا همان صیلیب مانند است. دو مدل دارد که به صورت صلیبی ثابت و صلیبی سیار است.

صلیبی ثابت

این نوع از فروش بالایی در میان دیگر جک ها برخوردار است اما عیب آن ثابت بودن قسمت تی مانند است و به علت پهن بودن قسمت صلیب شکل این امکان را به وجود می آورد تا در هر ساختمان از این مدل بتوان استفاده کرد.

صلیبی سیار:

این مدل در قسمت تی مانند متحرک بوده و میتوان آن را به زاویه های  مختلف چرخاند و انعطاف بالایی نسبت به سایر جک ها دارد.

مزایای این مدل از جک های صلیبی

سبک بودن وزن

سرعت بالا در وصل و جمع کردن

به راحتی می توان آن را تغییر داد و ارتفاع مورد نظر را تنظیم نمود

از مقاومت بالایی برخوردار است که همین امر سبب امنیت آن می شود

قیمت این مدل از جک ها به نسبت کیفیت و جنس آن می تواند تا حدودی بالا باشد اما قطر و جنس و وزن تاثییر به سزایی در قیمت این مدل دارد.

فاصله ای که می توان این جک ها را قرار به چه صورت است؟

مناسب با میزان فشاری است که برآن ها وارد می شو و قابل اندازه گیری و محاسبه است.

چه زمانی می توان از جک های عراقی ((Uاستفاده کرد:

در زمانی که تنها برای قسمت  خاص استفاده می شود

جک های یو شکل

 

 

 

این مدل از جک ها ارتفاعی بین 3 تا5/4 دارد دارای سوراخ هایی جهت تنظیم ارتفاع است و نسبت به مدل های دیگر از جک، قیمت اقتصادی تری دارد .

کاربرد انواع جک های سقفی

کاربرد بسیاری دارد و بیشتر برای پروژه های عمرانی استفاده می شود. برای همه ساختمان ها چه دو طبقه باشدیا چند طبقه حتما باید از این نگه دارنده ها ی موقت  تا پایان ساخت و ساز استفاده شود. کیفیت آن بخاطر میزان فشار(وزن) بر روی سقف  و و ارتفاع از اهمیت بالایی برخوردار است.

اندازه ی جک های سقفی

اندازه  جک ها با توجه به مدل و کاربرد آن با یکدیگر متفاوت است. جک هایی چون صلیبی و عراقی که از قسمت پایین فلزی بوده و ضخامت بیشتری دارد قطر آن حدود6CM است و تحمل وزن حدود یک و نیم الی دوتن بار را دارند. برای تولید جک های سقفی تحت هیچ شرایطی نباید از لوله هایی که درز دارند استفاده کرد.

نکاتی که باید هنگام استفاده از جک به آن ها توجه داشت

قبل از استفاده از جک ها باید برای زیرسازهای آن از الوار استفاده کرد.

نباید برای مدت زمان طولانی در هوا معلق باشد

باید از سالم بودن سیم بوکسل ها و کلید های قطع و وصل کننده اطلاع کافی داشت

قبل از بلند کردن باز باید به دیگران اطلاع داد تا فاصله6 متری را رعایت کنند

 

منبع: https://shahreghaleb.ir/