هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 3 خرداد 1401
ساعت 04:03
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 23 آبان 1400 ساعت 16:11
يكشنبه 23 آبان 1400 15:59 ساعت
2021-11-14 16:11:48
شناسه خبر : 352726
مدیر یک نهاد زیرمجموعه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، روند تحویل سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ این کشور به هند آغاز شد.
مدیر یک نهاد زیرمجموعه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، روند تحویل سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ این کشور به هند آغاز شد.
 
به گزارش رجانیوز، پس از خبرساز شدن نامه اعضای ارشد سنای آمریکا به جو بایدن برای در نظر گرفتن معافیت تحریمی برای هند به منظور خرید سامانه اس-۴۰۰، خبر‌ها از آغاز روند تحویل این سامانه به دهلی نو حکایت دارد.
 
به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، «دیمیتری شوگائف» مدیر سازمان دولتی مسئول در زمینه همکاری‌های نظامی روسیه با دیگر کشورها، از آغاز روند تحویل سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ به هند خبر داد.
 
او که رئیس «سازمان فدرال همکاری نظامی-فنی» روسیه است، در جمع خبرنگاران در آستانه نمایشگاه هوایی «دبی» گفت: «تحویل سیستم پدافند هوایی اس-۴۰۰ به هند شروع شده است و طبق برنامه زمانی پیش می‌رود».
 
این سازمان زیرمجموعه وزارت دفاع روسیه است و رئیس آن مستقیما به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور این گزارش می‌دهد.
 
بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، روسیه و هند در اکتبر سال ۲۰۱۸ قرارداد اس-۴۰۰ را امضا کردند. این سامانه ساخت روسیه در چین و ترکیه وارد فاز عملیاتی و استفاده درآمده است.
 
«الکساندر میخائیف» مدیر شرکت دولتی تسلیحاتی «روسوبورون اکسپورت» روسیه چندی قبل گفته بود، مذاکراتی میان مسکو با هفت کشور از منطقه غرب آسیا، حوزه آسیا اقیانوسیه و آفریقا برای فروش اس-۴۰۰ در جریان است.
 
انتشار خبر‌ها درباره آغاز روند فروش اس-۴۰۰ روسیه به هند در شرایطی انجام شده که طی سال‌های گذشته فشار‌های واشنگتن به دیگر کشور‌ها برای ممانعت از خرید تسلیحات و سامانه‌های روسی خبرساز بوده است.
 
«وندی شرمن» قائم مقام وزارت خارجه آمریکا در جریان سفر چندی قبل به دهلی نو خرید سامانه اس-۴۰۰ را «خطرناک» خواند و مدعی شد که چنین کاری «به نفع هیچ کسی نیست».
 
این مقام ارشد آمریکایی افزود: «ما می‌خواهیم درباره مسیر پیش رو و رایزنی‌ها بین کشورهایمان بسیار فکور باشیم و من امیدوارم که ما بتوانیم مشکلات درباره این موضوع (خرید اس-۴۰۰ هند از روسیه) را حل بکنیم».
 
طبق گزارش‌های قبلی رسانه‌های روسی، هند به رغم هشدار دولت‌های مکرر ایالات متحده درباره احتمال اعمال تحریم‌های کاتسا در صورت پیش بردن توافق اس-۴۰۰، این کشور (هند) همچنان به این توافق (برای خرید اس-۴۰۰ از روسیه) متعهد باقی مانده است».
 
به رغم فشار‌های دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات درباره فروش سامانه اس-۴۰۰، هند بار‌ها اعلام کرده که به این سامانه پدافندی نیاز دارد.
 
در شرایطی که مخالفت‌های کنگره آمریکا درباره اقدام ترکیه برای خرید سامانه اس-۴۰۰ ادامه دارد، اوایل ماه جاری دو سناتور ارشد آمریکایی خواستار معافیت هند از تحریم‌ها در این ارتباط شدند.
 
«مارک وارنر» و «جان کورنین» روسای دموکرات و جمهوری‌خواه فراکسیون هند در کنگره نامه‌ای به جو بایدن رئیس‌جمهور این کشور نوشته و از او خواستند برای هند در زمینه تحریم‌های موسوم به «کاتسا» معافیت قائل شود.
 
این دو قانونگذار ارشد کنگره آمریکا با اشاره به نیاز واشنگتن به دهلی نو به منظور مقابله با قدرت‌گیری چین در منطقه و جهان، هشدار دادند که توسل به قانون کاتسا علیه هند ممکن است باعث ایجاد «تاثیری مخربی روی شراکت استراتژیک بین دو کشور (آمریکا و هند) شود».
 
مقام‌های هند با همتایان روسی خود در سال ۲۰۱۸ برای خرید پنج محموله سامانه اس-۴۰۰ تا سال ۲۰۲۳ میلادی به ارزش ۵.۴۳ میلیارد دلار توافق امضا کردند.