هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 2 خرداد 1401
ساعت 16:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 21 آبان 1400 ساعت 05:24
جمعه 21 آبان 1400 05:22 ساعت
2021-11-12 05:24:46
شناسه خبر : 352627
طناب نسوز که با عنوان طناب فیبر سرامیکی نیز شناخته می‌شود دارای نوعی ماده نسوز عایق است که نقش مهمی را در حفظ حرارت و عایق حرارتی بازی می‌کند و مناسب بسته‌بندی درز انبساط در کوره‌ها، مُهر‌ و موم مکانیکی با دما و فشار بالا، پمپ و دریچه است. این طناب از فیبر سرامیکی با کیفیت بالا به‌صورت ماده خام و با افزودن نخ تابیده‌شده ساخته می‌شود. طناب فیبر سرامیکی از سیم آلیاژی مقاوم به حرارت یا نخ فیبر سرامیکی تقویت‌شده با نخ شیشه‌ای غیر قلیایی بافته می‌شود.

ویژگی‌های طناب نسوز

این طناب در برابر فرسایش گازِ آب، روغن و اسید مقاومت عالی را از خود نشان می‌دهد و دارای توانایی مقاومت در برابر آلومینیوم، روی و دیگر فلزات ذوب‌شده رنگی است. ویژگی‌های طناب فیبر سرامیکی به‌صورت زیر است:

  • مقاومت در برابر دمای بالا
  • رسانش گرمایی و ظرفیت حرارتی پایین
  • پایداری شیمیایی عالی
  • عملکرد عالی در برابر عایق با دمای بالا و طول عمر طولانی
  • بدون آلودگی برای محیط
  • وزن سبک.

 

 

انواع طناب فیبر سرامیکی 

بر طبق فرآیند تولید، این طناب نسوز می‌تواند به طناب نسوز تابیده‌شده، طناب نسوز بافته‌شده، طناب نسوز بافته‌شده گرد، طناب نسوز بافته‌شده مربعی و چند نوع دیگر طبقه‌بندی شود. در واقع، طناب فیبر سرامیکی بافته‌شده و طناب نسوز تابید‌شده رایج‌ترین نوع این طناب هستند. طناب‌های نسوز بافته‌شده از فیبر سرامیکی که در یک فیبر شیشه‌ای محصور شده‌اند ساخته می‌شوند و دارای استحکام عالی هستند، در حالیکه طناب‌های نسوز تابیده‌شده از نخ فیبر سرامیکی ساخته می‌شوند و با فایبرگلاس یا الیاف شیشه تقویت می‌شوند.

 

طناب بافته‌شده فیبر سرامیکی

طناب بافته‌شده فیبر سرامیکی را می‌توان به طناب بافته‌شده گرد و طناب بافته‌شده مربعی تقسیم کرد که عمدتاً برای آب‌بندی و عایق حرارتی درهای کوره صنعتی، لوله‌های دودکش و درزهای انبساطی در سنگ‌تراشی استفاده می‌شوند. این نوع طناب از نخ فیبر سرامیکی با کیفیت فوق‌العاده تولید می‌شود که مناسب درزبندی و کاربرد در عایق حرارتی است.

 

طناب تابیده‌شده فیبر سرامیکی  

این نوع طناب نسوز به‌وسیله تابیدن نخ حجیم فیبر سرامیکی ساخته می‌شود و اکثراً برای پوشش عایق حرارتی مشعل‌های کوره صنعتی و مبدل‌های حرارتی استفاده می‌شود. این ماده، جایگزین ایده‌الی برای طناب آزبست است که در مقایسه با طناب بافته‌شده بسیار انعطاف‌پذیر و ارتجاعی است. دمای حداکثری آن 1260 درجه سانتی‌گراد است. فیبرهای سرامیکی به عنوان مواد عایق استفاده می‌شوند، چون توانایی آنها برای تحمل دمای بالا زیاد است. وزن سبک این نوع طناب و همچنین توانایی برای مقاومت در برابر شوک حرارتی باعث شده است تا به‌طور گسترده‌ای در صنایع مختلف استفاده شود.

 

مزیت‌های طناب فیبر سرامیکی

از مزیت‌های طناب نسوز می‌توان به کاربرد مداوم در دمای بیشتر از 1050 درجه سانتی‌گراد (سیم فولاد ضدزنگ تقویت‌شده) یا 650 درجه سانتی‌گراد (سیم شیشه‌ای تقویت‌شده) اشاره کرد. قدرت استحکام این طناب در برابر دمای بالا بسیار عالی است و عملکرد عایق حرارتی آن خوب است. این طناب غیر سمی و بدون ضرر و بدون بو است و حتی برای دمای پایین نیز کاربرد دارد که باعث شده است تا بیشتر افراد آن را انتخاب کنند. مقاومت در برابر فشار یکی دیگر از مزیت‌های طناب نسوز است که باعث عملکرد عالی آن می‌شود.

 

 

حرف آخر

فیبرهای سرامیکی به عنوان مواد عایق استفاده می‌شوند، چون توانایی آنها برای تحمل دمای بالا زیاد است. وزن سبک این نوع طناب و همچنین توانایی برای مقاومت در برابر شوک حرارتی باعث شده است تا به‌طور گسترده‌ای در صنایع مختلف استفاده شود. همانطور که در بالا اشاره کردیم، طناب نسوز به خاطر مقدار فیبر بالایی که دارد در برابر دمای بالا مقاومت زیادی را از خود نشان می‌دهد که یکی از مهم‌ترین عواملی است که استفاده از این طناب باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود. این طناب در زمینه‌های بسیاری کاربرد دارد از جمله صنایع شیمیایی، برق، غذا و داروسازی. در این مقاله به انواع طناب نسوز اشاره کردیم که همگی از مواد با کیفیت تهیه می‌شوند و می‌توانند برای کاربرد دمای بالا استفاده شوند.

منابع:

Ceramic Fiber Rope

Ceramic Fiber Rope Product Features

طناب نسوز