هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 شهريور 1402
ساعت 16:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 11 آبان 1400 ساعت 17:11
سه شنبه 11 آبان 1400 17:00 ساعت
2021-11-2 17:11:10
شناسه خبر : 352335
طلب هشت میلیارد دلاری ایران هنوز وصول نشده است. از طرفی ایران درگیر بحران کمبود ماسک نیست؛ این اقدام در شرایط فعلی یک حرکت گستاخانه و توهین آمیز تلقی می‌شود که می‌بایست پاسخ درخوری هم به آن داده شود.
طلب هشت میلیارد دلاری ایران هنوز وصول نشده است. از طرفی ایران درگیر بحران کمبود ماسک نیست؛ این اقدام در شرایط فعلی یک حرکت گستاخانه و توهین آمیز تلقی می‌شود که می‌بایست پاسخ درخوری هم به آن داده شود.
گروه بین الملل_رجانیوز: حساب توئیتری سفارت کره جنوبی در تهران، با انتشار عکسی خبر از اهدای ۲۰۰۰ ماسک به یک بیمارستان خصوصی در پایتخت داد: «در جریان دیدار از بیمارستان آتیه ایران برای غلبه بر «کووید-19»، جناب سفیر یون، 2000 ماسک (کی اف94) را به بیمارستان اهدا کردند».
 
به گزارش رجانیوز: این خبر در شرایطی منتشر می‌شود که طلب ۸ میلیارد دلاری ایران هنوز وصول نشده است. از طرفی ایران درگیر بحران کمبود ماسک نیست؛ این اقدام در شرایط فعلی یک حرکت گستاخانه و توهین آمیز تلقی می‌شود که می‌بایست پاسخ درخوری هم به آن داده شود.
 
با گذشت سه سال از بلوکه شدن طلب ۸ میلیارد دلاری ایران در بانک‌های کره جنوبی و مواضع انفعالی دولت روحانی در پاسخ به این دزدی آشکار، شایسته‌است دولت جدید با رویکرد قاطع و دیپلماسی فعال، جواب درخوری به گستاخی اخیر سفیر کره داشته باشد.
 
سخنگوی وزارت خارجه در این‌خصوص گفت: «در موضوع کره ما باید چند موضوع را از هم جدا کنیم؛ در موضوع پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی ما تلاش کردیم این ماجرا کمترین تاثیر را در روابط دوجانبه تهران و سئول بگذارد اما من معتقدم هیچ ملتی برنمی‌تابد دست ملتی دیگر در جیبش باشد.»
 
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «طبیعی است که پول‌های جمهوری اسلامی ایران باید برگردد و این پول‌های قطعی ماست. تلاش‌هایی در این راستا انجام شده اما به اندازه کافی نبوده است. ما با هر دو طرف در ارتباطیم و حرف زده‌ایم؛ با مسئولان بانک مرکزی ایران و طرف‌های کره‌ای. یک اراده‌ای برای نهایی شدن این کار (تسویه بدهی کره به ایران) وجود دارد اما هنوز محقق و عملی نشده است.»
 
پیش‌تر رئیس سابق بانک مرکزی از اخذ هزینه نگهداری پول‌های ایران توسط دولت کره‌جنوبی نیز گفته بود. بنظر می‌رسد برای نشان دادن قاطعیت این دولت و عبور از رویکرد انفعالی دولت قبل، احضار سفیر کره جنوبی و توبیخ آن میتواند شروعی برای تغییر در رویکرد متقابل ما نسبت به گستاخی این کشور و پیامی واضح برای جهان باشد.