هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 11 بهمن 1401
ساعت 21:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 10 آبان 1400 ساعت 17:05
دوشنبه 10 آبان 1400 17:00 ساعت
2021-11-1 17:05:16
شناسه خبر : 352267
وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کرد. این امر نشان می‌دهد آمریکا نه تنها آمادگی برای لغو تحریم‌ها ندارد بلکه حتی توانایی نشان دادن حس نیت خود را هم برای جلب اعتماد ایران ندارد.
وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کرد. این امر نشان می‌دهد آمریکا نه تنها آمادگی برای لغو تحریم‌ها ندارد بلکه حتی توانایی نشان دادن حس نیت خود را هم برای جلب اعتماد ایران ندارد.
گروه بین الملل_رجانیوز: در حاشیه نشست گروه بیست، سران سه کشور اروپایی عضو برجام به همراه امریکا در یک بیانیه مشترک نسبت به سرعت پیشرفت برنامه‌ی هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کردند و خواستار بازگشت سریع به میز مذاکرات شدند.
 
به گزارش رجانیوز: نقطه تمایز این بیانیه نسبت به موارد قبلی این است که اینبار بیانیه در سطح روسای جمهور صادر شده و نشان از سرریز شدن صبر این کشورها دارد. چرا که تعلل در بازگشت به مذاکرات نه به ضرر ایران بلکه به ضرر طرف‌های غربی مذاکره کننده تلقی می‌شود.
 
نکته‌ی قابل ذکر در بیانیه، اشاره به تعهد شفاف دولت بایدن برای بازگشت به برجام و تعهدات خود است. این ادعا در صورتی بیان می‌شود که روز قبل آن وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کرد. این امر نشان می‌دهد آمریکا نه تنها آمادگی برای لغو تحریم‌ها ندارد بلکه حتی توانایی نشان دادن حس نیت خود را هم برای جلب اعتماد ایران ندارد.
 
در شش دور گذشته مذاکرات وین به سرپرستی عباس عراقچی متاسفانه شروط رهبر انقلاب عملی نشد و همین امر باعث گستاخی بیش از حد طرف آمریکایی و غربی شده است. آمریکا در مذاکرات وین تحریم‌ها را به سه دسته‌ی قابل رفع، قابل مذاکره و غیر قابل رفع(تحریم‌های برجامی، تحریم‌های دوران اوباما و تحریم‌های دوران ترامپ) تقسیم کرد که بر این اساس سنگ جدیدی مقابل رفع کامل تحریم‌ها بیاندازد. درصورتی که رهبر انقلاب در شروط خود صراحتا تاکبد بر برداشته شدن تمامی تحریم‌ها از دوران اوباما تا ترامپ با هر عنوانی را ضروری دانستند.
 
شرط دیگری که ایشان برای مذاکرات و بازگشت آمریکا به آن، منتفی بودن هر گونه اقدام گام به گام بود. چرا که آمریکا کشوری است که از برجام خارج شده در نتیجه می‌بایست تمامی تعهداتش را انجام دهد و تحت هیچ شرایطی اقدامات گام به گام درکار نخواهد نبود.
 
با این شرایط بعید بنظر می‌رسد که آمریکا آمادگی بازگشت به برجام را داشته باشد و با توجه به عملگرا بودن دولت ایران، طرف غربی بدون اقدامات عملی در جهت جلب اعتماد، نمی‌تواند صرفا با اتکا به بیانیه‌های مکرر و درخواست‌های همراه با تهدید انتظار بازگشت به مذاکرات داشته باشد.
 
در همین راستا امیر عبدالهیان در گفتگو با روزنامه ایران در واکنش به این بیانیه اینچنین گفت: براساس نظر شخص من اگر برای بازگشت به برجام اراده‌‌‌ای جدی در آمریکا وجود داشته باشد، اصلا نیازی به این همه مذاکره وجود ندارد. کافی است از همین فردا یک فرمان اجرایی از سوی رئیس‌جمهور آمریکا صادر شود و آنها اعلام کنند به نقطه‌‌‌ای که ترامپ از آن خارج شد، برمی‌‌‌گردند اما مساله اینجاست ما این اراده و نیت را از آمریکایی‌‌‌ها در پیام‌‌‌هایشان می‌‌‌شنویم، ولی در رفتارشان نمی‌‌‌بینیم.
 
سیاست آمریکا با تحریم ایران و اعلام حس نیت در روز بعد از آن اگر برای تحت تاثیر قرار دادن ایران اتخاذ شده واضح است که محکوم به شکست است. تنها دستاورد این بازی می‌تواند برای نمایش در صحنه جهانی و تلاش در جهت تحت تاثیر قرار دادن کشورهای دیگر برای ادعای دروغ حسن نیت آمریکا استفاده شود.