هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 20 بهمن 1401
ساعت 05:53
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 9 آبان 1400 ساعت 16:01
يكشنبه 9 آبان 1400 15:50 ساعت
2021-10-31 16:01:29
شناسه خبر : 352236
تحریم کالاهای لبنانی و اخراج سفیر لبنان توسط عربستان سعودی، به دلیل دفاع وزیر لبنان از ملت مظلوم یمن مقابل عربستان
تحریم کالاهای لبنانی و اخراج سفیر لبنان توسط عربستان سعودی، به دلیل دفاع وزیر لبنان از ملت مظلوم یمن مقابل عربستان
گروه بین الملل-رجانیوز: وزیر اطلاع رسانی لبنان در یک اعلام موضع خود گفته بود که حوثی ها در یمن در حال دفاع از خود در برابر «اقدامات تجاوزکارانه عربستان و امارات» هستند.
در پی بازپخش این اظهارات عربستان، کویت، بحرین و امارات متحده عربی سفیران بیروت را احضار کردند.
 
به گزارش رجانیوز: روز دوشنبه هفته گذشته مصاحبه‌ای از جورج قرداحی پخش شد که نشان می‌داد وی از مقاومت مردم یمن در برابر عربستان سعودی و متحدانش دفاع کرده است. قرداحی در مصاحبه تاکید کرد مردم و دولت یمن در سال‌های اخیر تنها در برابر تهاجم خارجی از خود دفاع کرده‌اند. او در جریان مصاحبه پیرامون تحولات یمن گفته بود: «تجاوز وحشیانه به یمن که هشت سال از آن می‌گذرد، باید متوقف شود. آنچه یمنی‌ها انجام می‌دهند، حقوق قانونی آنها در دفاع از خود است و من پایداری مردم یمن در قبال این تجاوز را ارج می‌نهم.»  وزیر اطلاع‌رسانی لبنان همچنین اعلام کرده بود ائتلاف سعودی خانه‌، روستاها و حتی مراسم‌های عروسی و تشییع‌جنازه را نیز در یمن بمباران می‌کند. او چنین جنگی را که چندین سال بدون نتیجه خاصی ادامه داشته «بیهوده» توصیف کرده و تاکید کرد «زمان پایان این جنگ فرا رسیده است.»
 
جرج قرداحی در دولت میقاتی به‌عنوان وزیر اطلاع‌رسانی برگزیده شد و پیش از آن یک خبرنگار و فعال رسانه‌ای مشهور بود. وی اظهاراتش علیه تجاوزگری سعودی‌ها در جنگ با یمن را در برنامه‌ای تلویزیونی معروف به «برلمان شعب» (پارلمان مردم) گفته بود.
 
سه کشور عربستان، امارات و بحرین که در میان کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس مواضعی همسوتر از دیگر اعضا با یکدیگر دارند، روز چهارشنبه در اعتراض به اظهارات جورج قرداحی، سفرای لبنان را به وزارتخانه‌های خارجه خود فراخواندند تا مراتب اعتراض خود را به اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی دولت این کشور نشان دهند.
 
عربستان سعودی جمعه ۷ آبان (۲۹ اکتبر) به سفیر لبنان در این کشور اطلاع داد که باید طی ۴۸ ساعت خاک این کشور را ترک کند و از سوی دیگر نیز تمامی واردات خود از لبنان را متوقف کرد. پس از آن نیز بحرین و کویت سفرای لبنان را از کشورشان اخراج کردند. روز گذشته شبکه تلویزیونی MTV لبنان، به نقل از یک منبع آگاه در شورای همکاری خلیج‌فارس، مدعی شد تمامی کشورهای عضو شورای سفرای لبنان را از خاک‌شان اخراج خواهند کرد. نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور لبنان پس از تصمیمات دیپلماتیک و تجاری عربستان سعودی علیه لبنان با یکدیگر گفت‌وگو کرده و از وزیر اطلاع‌رسانی درخواست کردند در برابر ماجرای پیش‌آمده، «تصمیم مناسب» بگیرد. چنین درخواستی از قرداحی به معنای آن است که وی باید در این شرایط استعفا دهد.
 
عضو شورای عالی سیاسی یمن در واکنش به بحران سیاسی میان سعودی و لبنان خواستار جلوگیری از ورود محصولات عربستان به یمن شد.
 
الحوثی از دولت کشورش خواست که با برگزاری نشست اضطراری و فوق العاده دستور جلوگیری از ورود محصولات سعودی به یمن را صادر کند.
وی این درخواست را در پی اظهارات «جرج قرداحی»، وزیر اطلاع رسانی لبنان که با مردم یمن اعلام همبستگی کرده بود، مطرح کرد.
 
الحوثی تاکید کرد که اگر عربستان به دلیل اظهارات وزیر اطلاع رسانی از ورود محصولات لبنانی جلوگیری کند، اعضای دولت یمن را به نشست اضطراری دعوت خواهم کرد و دستور خواهم داد که از ورود محصولات سعودی به یمن جلوگیری شود.
 
حزب‌الله لبنان نیز در بیانیه‌ای از اقدام وزیر اطلاع رسانی قدردانی کرده است. حزب‌الله در بیانیه خود آورده است: «به صورت قاطع هرگونه درخواست برای برکناری قرداحی یا مجبور کردن وی به استعفا را رد می‌کنیم.» این حزب می‌گوید درخواست‌های خارجی برای برکناری وزرای دولت، تجاوزی آشکار به کرامت و حاکمیت لبنان است.
 
در همین راستا صبح امروز تعدادی از دانشجویان تهرانی و لبنانی مقیم ایران در حمایت از مردم مظلوم یمن و لبنان در مقابل سفارت لبنان دست به تجمع اعتراض آمیز زدند.