هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 8 آبان 1400 ساعت 14:55
شنبه 8 آبان 1400 14:47 ساعت
2021-10-30 14:55:13
شناسه خبر : 352178
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در اطلاعیه شماره ۲ به ارائه برخی توصیه ها و اصول واکسیناسیون مادران باردار پاسخ داد.
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در اطلاعیه شماره ۲ به ارائه برخی توصیه ها و اصول واکسیناسیون مادران باردار پاسخ داد.
 
به گزارش رجانیوز، در متن اطلاعیه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت آمده است:
 
۱. با توجه به احتمال شدت بیماری در مادر باردار، واکسیناسیون با لحاظ مواردی قابل توصیه است.
 
۲. واکسن سینوفارم ویروس غیر فعال است و بنا به توصیه سازمان جهانی بهداشت (با توجه به خطرات تهدید کننده سلامت مادر در صورت ابتلاء به کووید ۱۹) به مادران باردار قابل توصیه است.
 
۳. به دلیل حفظ ایمنی بیشتر تا حصول نتایج و مستندات کافی، ترجیحاً واکسیناسیون بعد از هفته ۱۲ بارداری انجام شود.
 
۴. واکسیناسیون به معنای ایجاد ایمنی قطعی نیست و تداوم اقدامات پیشگیری از ابتلاء به کووید ۱۹ برای مادر باردار و اعضای خانواده الزامی است.
 
۵. مادران باردار پس از واکسینه شدن در صورت بروز علائم احتمالی ابتلاء به بیماری کووید ۱۹، بایستی با اطلاع رسانی به مراکز بهداشتی و درمانی یا کد ۴ سامانه ۴۰۳۰ (مادران باردار)، جهت اخذ راهنمایی‌های لازم یا حتی تعیین محل مراجعه بررسی وضعیت، اقدام نمایند.
 
۶. در حال حاضر واکسیناسیون کووید ۱۹ به مادرانی توصیه می‌شود که در صورت ابتلاء، امکان شدت بیماری در بارداری به طور خاص بیشتر خواهد بود. در دستورالعمل کشوری این افراد به شرح زیر هستند:
 
۷. در همه مادران ۳۵ سال و بالاتر. در مادران با سن کمتر از ۳۵ سال در حال حاضر واکسیناسیون در موارد ذیل توصیه می‌شود:
 
۷-۱. مادران با نمایه توده بدنی ۳۵ و بالاتر
 
۷-۲. مادران با بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، فشارخون بالا، بیماری قلبی، بیماری مزمن کلیوی، مصرف داروهای ضعف ایمنی، آنمی سیکل سل، سابقه پیوند اعضا، سیروز کبدی، آسم
 
۷-۳. مادران با بارداری چندقلویی و یا بارداری با IVF
 
۷-۴. مادران با همسران شاغل در مراکز بهداشتی و درمانی مدیریت مبتلایان کووید ۱۹
 
۷-۵. مادران باردار شاغل در مراکز بهداشتی و درمانی و یا مراکزی که اولویت تزریق واکسن در برنامه ملی واکسن قرار گرفته اند.
 
۷-۶. مادران ساکن در مناطقی که واکسیناسیون ۱۸ سال به بالا شروع شده است.
 
۸. توصیه می‌شود بانوانی که قصد بارداری دارند، در صورتی که در اولویت دریافت واکسن قرار گرفته اند، واکسن سینوفارم دریافت کنند.
 
۹. مطابق دستورالعمل کشوری در صورت امکان دو هفته فاصله باشد ولی تزریق همزمان یا با فاصله کمتر هم مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 
۱۰. در هیچ یک از هفته‌های بارداری ممنوعیت واکسیناسیون نخواهد بود، اگرچه ترجیح این است که بعد از ۱۲ هفته باشد.
 
۱۱. در موارد واکسیناسیون و بارداری هم زمان، تزریق واکسن دوم، می‌تواند ۲۸ روز بعد و یا بعد از ۱۲ هفته اول بارداری باشد. تصمیم با مادر و بر اساس مشاوره و بررسی شرایط سلامت مادر باردار خواهد بود.
 
۱۲. با عنایت به شواهد علمی موجود در دوران شیردهی، واکسیناسیون با واکسن‌های مجاز اعلام شده در دستورالعمل‌های کشوری منعی ندارد و در ۴۲ روز اول بعد از زایمان ترجیحاً سینوفارم خواهد بود. البته تزریق واکسن آسترازنکا هم در بارداری و شیردهی ممکن است. ولی تجویز آن برای مادران باردار منوط به تشخیص کمیته علمی دانشگاهی واکسن مادران باردار خواهد بود.
 
۱۳. در صورتی که مادر باردار با توجه به مطالب پیش گفت در اولویت تزریق واکسن کووید ۱۹ است، باید به پایگاه‌های سلامت مراجعه نماید، پرونده سلامت تشکیل دهد و پس از بررسی برای وی تزریق خواهد شد.