هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 9 بهمن 1401
ساعت 12:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 7 آبان 1400 ساعت 19:35
جمعه 7 آبان 1400 19:25 ساعت
2021-10-29 19:35:05
شناسه خبر : 352129
متاسفانه در مقام عمل ما با امام‌ جمعه‌ای مواجه‌ایم که نه تنها در برابر مفسدان ساکت نیست که از آنها حمایت می‌کند و سوگمندانه مورد حمایت شورای سیاستگذاری هم هست!
متاسفانه در مقام عمل ما با امام‌ جمعه‌ای مواجه‌ایم که نه تنها در برابر مفسدان ساکت نیست که از آنها حمایت می‌کند و سوگمندانه مورد حمایت شورای سیاستگذاری هم هست!
رجانیوز - حمید رسایی: در ماه‌های گذشته تغییر امام جمعه لواسان که از جمله ائمه‌‌‌جمعه صریح اللهجه در مسائل مختلف روز از جمله موضوع مبارزه با فساد و رانتخواری و حمایت از حرکت‌های عدالتخواهانه بود، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و رییس آن را با چالش مواجه کرد تا جایی که اخیرا فیلمی از آقای علی‌اکبری در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد ایشان برای فرار از این انتقادات به بیانات رهبری معظم انقلاب استناد می‌کند که «طبق نظر امامین انقلاب، طرح اینگونه مسائل (مبارزه با فساد و عدالت‌خواهی) به صورت مصداقی (در نماز جمعه) ممنوع است!» 
 
آقای علی‌اکبری در سخنانش، این نوع فسادستیزی را دروغ بزرگ رسانه‌ای دانست و قاطبه ائمه جمعه کشور را از جمله کسانی برشمرد که نسبت به فساد سکوت نکرده‌اند و در مواقع لازم به میدان آمده با مواضعشان جلوی فساد را گرفته‌اند.
 
ظاهرا اشاره رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به این بیانات رهبر معظم انقلاب است که فرمودند: 
«گفتمان عدالتخواهی را فریاد کنید؛ اما انتقاد شخصی و مصداق‌سازی نکنید. وقتی شما روی یک مصداق تکیه می‌کنید، اولاً احتمال دارد اشتباه کرده باشید؛ من مواردی را مشاهده می‌کنم که روی یک مصداق خاصی تکیه می‌کنند؛ یا به‌عنوان فساد، یا به عنوان کجروی سیاسی، یا به‌عنوان خط و خطوط غلط. بنده مثلاً اتفاقاً از جریان اطلاع دارم و می‌بینم اینجوری نیست و آن کسی که این حرف را زده، از قضیه اطلاع نداشته است. بنابراین وقتی شما روی شخص و مصداق تکیه می‌کنید، هم احتمال اشتباه هست، هم بهانه‌ای به دست آن زرنگ قانوندان قانون‌شکن می‌دهید که علیه شما استفاده کند. شما زرنگی کنید و اسم نیاورید، وارد مصداق نشوید. شما زرنگی کنید و پرچم را بلند کنید. وقتی پرچم را بلند کردید آن کسی که مجری است، آن کسی که می‌خواهد کار را انجام دهد، همه اینها حساب کارشان را می‌کنند.»
 
ظاهر موضوع حکایت از درستی سخن آقای علی‌کبری می‌کند اما به عقیده نویسنده این سطور واقعیت در مقام عمل، چیز دیگری است. دقت در بیانات رهبر انقلاب حکایت از این دارد که ایشان صراحتا از پرداختن به اصل موارد رانتخواری و فساد با هدف جلوگیری از آن در تریبون‌های عمومی تاکید و نسبت به تعیین و ذکر مصادیق و افراد درگیر در آن از پشت تریبون عمومی پرهیز داده‌اند و دلیل آن را هم احتمال خطا و سواستفاده قانوندان‌های قانون‌شکن عنوان می‌کنند.
 
بدیهی است که این سخن، بیشتر در حمایت از کسانی است که برای مبارزه با فساد و رانتخواری آستین بالا می‌زنند و وارد میدان می‌شوند. بیانات رهبر انقلاب صراحتا در نفی روزمرگی، راحت‌طلبی، عافیت‌طلبی، کلی‌گویی از تریبون‌های عمومی است. این سخن هرگز به این معنا نیست که در موضوع فساد، فرد مفسد و رانتخوار را باید رها کرد. بنابراین، امام جمعه باید برخورد با افراد فاسد را از طریق قانونی و با توجه به جایگاهی که در اختیار دارد، پیگیری کند.
 
اکنون سئوال از آقای علی اکبری این است که مشخص کنند کدام امام جمعه از پشت تریبون نماز جمعه وارد مصادیق فساد و افراد مفسد و رانتخوار شده است؟ حتی امام جمعه لواسان نیز در تریبون نماز جمعه وارد مصادیق نشدند. سئوال این است که کدام امام جمعه پرچمدار مبارزه با فساد و رانتخواری حوزه استحفاظی خود شده است؟ علاوه بر این‌، سئوال افکار عمومی این است که حذف آقای رحیم‌پور ازغدی و میثم مطیعی که قبل از خطبه‌های نمازجمعه با بیانات و اشعار خود، شور و حال دیگری به نماز جمعه تهران می‌دادند چیست؟ این چهره ها در کدام مورد مصداقی ورود کرده بودند که از ادامه حضور آنها جلوگیری شده است؟ شایسته است ایشان گزارشی از بیانات خود و ائمه جمعه‌ای که در خطبه‌های جمعه به موضوعات فساد و رانتخواری و عدالتخواهی پرداخته‌اند، ارائه دهند. در کدام خطبه و به چه موضوعاتی از فساد و رانتخواری پرداخته‌اند؟
 
جناب علی اکبری! امام خامنه‌ای بارها و با ادبیات متفاوت فرموده اند که در موضوع "عدالت" عقب هستیم. فرموده اند که هر مصوبه‌ای باید پیوست عدالت داشته باشد. فرموده‌اند فلسفه وجودی نظام، عدالتخواهی است. شما به عنوان ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، پیوست عدالت‌ و مبارزه با فسادتان برای نماز جمعه را منتشر کنید تا امکان نقد آن دقیقا فراهم شود. 
 
چرا در هر فصل یا هر سال؛ بر اساس شاخص‌هایی که قاعدتا باید بر اساس بیانات رهبری جامعه تعیین کرده باشید، کارنامه تریبون نمازهای جمعه در پیگیری مطالبات مردم، پاسخگویی به شبهات روز، برافراشتن پرچم مبارزه با فساد و رانتخواران، دفاع از حقوق کارگران و کسانی که به آنها اجحاف شده را منتشر نمی‌کنید و ائمه جمعه را با همان شاخص‌ها درجه‌بندی نمی‌کنید؟
 
آقای علی اکبری! چرا به جای پاسخگویی مغالطه می‌کنید؟ آیا به تبعات این سخنان و مغالطه‌ای که با استفاده نا‌صحیح از بیانات رهبر انقلاب می‌کنید، واقفید؟ سخنانی که به عنوان مسئول یک نهاد سیاستگزار به جای حمایت و پشتیبانی از جبهه مبارزه با فساد، متاسفانه تقویت جریان محافظه‌کار، منفعل و راحت‌طلب دینی است!
 
واقعا جهت‌گیری شما در راستای این بیانات مقام معظم انقلاب رهبری است: «نماز جمعه یک منبر معمولی نیست که برویم از محفوظاتمان استفاده کنیم. مطلب باید نقد، حاضر، متین، قوی، مفید و مورد سؤال و احتیاج باشد. ای بسا مطلب علمیِ خیلی قوی‌ای هم هست، اما مورد نیازِ مردم نیست. مثلاً کسی برود شبهه‌ی آکل و مأکول را در نماز جمعه مطرح کند، یا یک مسأله‌ی فقهی یا حقوقی را که مورد نیاز مردم نیست. این فایده‌ای ندارد. هنر بزرگ امام جمعه این است که مطلب مورد نیاز مردم را بشناسد و استفهام‌های مردم را بداند. میدان بدهید مردم سؤال کنند و به ستاد نمازجمعه نامه بنویسند و نظراتشان را بگویند. من نمی‌دانم ستادهای نماز جمعه این کار را می‌کنند یا نه؟»
 
اما آقای علی‌اکبری به این هم اشاره کرده‌اند که اگر در منطقه‌ای فساد باشد و امام جمعه سکوت کرده باشد، از نظر ما چنین فردی صلاحیت امام جمعه بودن را ندارد. چنین نگاهی قابل تحسین است اما متاسفانه در مقام عمل ما با امام‌ جمعه‌ای مواجه‌ایم که نه تنها در برابر مفسدان ساکت نیست که از آنها حمایت می‌کند و سوگمندانه مورد حمایت شورای سیاستگذاری هم هست!
 
در این باره خواهم نوشت.