00/8/7 - 18:47 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 352128
جناب آقای سعیدی؛ امام جمعه محترم قم
سلام علیکم
 
ظاهرا در خطبه‌های نماز جمعه امروز قم نسبت به نقد رجانیوز به مواضع اخیر آیت‌الله صافی گلپایگانی حفظه الله اشاره‌ای داشته و فرموده‌اید «هرکسی قلم برندارد، خلاف ادب و نزاکت بنویسد». همانگونه که به محضر آقایان حسینی بوشهری و رشاد عرض شد، بهتر است روحانیت محترم و سایر عزیزانی که به محتوای نقد رجانیوز اعتراض دارند، به جای تعیین تکلیف و ابراز تاسف و محکومیت، بفرمایند دقیقا کدام قسمت از این متون بر خلاف مبانی و اصول بوده و چه بخشی از آن مصداق اهانت یا تعرض به مرجعیت است؟
 
اینکه می‌گوییم ما با استکبار قهر نیستیم و بلکه دشمنی داریم اهانت به مرجعیت است؟ اینکه معتقد باشیم راه حل مشکلات کشور را نباید در خارج جستجو کرد تعرض به دین است؟ از کی تا به حال مطالبه نظرات صریح امام و رهبری مساوی توهین و تعرض قلمداد شده است؟ اینکه با کلی‌گویی و بدون ورود به محتوای سخن، حکم قاطع برای ادب و نزاکت دیگران صادر کنیم، کمکی به روشن شدن مساله نمی‌کند و فایده‌ای هم برای مخاطب شنونده ندارد. بنا نیست شما در تریبون نماز جمعه هر نسبت ناروایی را بدون استدلال نثار افراد کنید.
 
همانطور که به درستی فرموده‌اید، حرمت بیان و قلم به قدری بالاست که استفاده از آن نیازمند بصیرت و دقت بالایی است. هنوز زمان زیادی از هزینه‌تراشی‌ خاطره کذا و مواضع عجیب و غریب جنابعالی در ماجرای بستن حرم حضرت معصومه(س) در ماجرای کرونا نمی‌گذرد.
 
جناب آقای سعیدی! به لطف خطبه‌های خنثی و کلیشه‌ای و به موازات کم‌رمق شدن نمازهای جمعه، توجه مردم به شبکه‌های اجتماعی به قدری بالا رفته که کسی برای قضاوت درباره مواضع افراد و نقد و گفتگوها، منتظر خطبه‌های شما نمی‌ماند. امروز مردم می‌خوانند و خودشان قضاوت می‌کنند. دوران محکوم کردن و نسخه پیچیدن برای مردم گذشته است. از سوی دیگر هم البته جریان انقلابی امروز برای بیان سخن حق، منتظر اجازه هیچ فردی نبوده و مواضع بر خلاف اصول انقلاب اسلامی و رهنمودهای امام و رهبری در هیچ سطحی بی‌پاسخ نخواهد ماند، حتی اگر زید و عمرو تصمیم بگیرند در این منازعه ژست بی‌طرفی بگیرند.
 
البته کسی منکر فشارهای بیوت و جریان‌های سنتی قم بر شما و سایر دوستان نیست. اما شاید لازم باشد یک بار برای همیشه به خود بباورانیم که محافظه کاری قتلگاه انقلاب است و اگر امروز با فشار جریان‌های خاص، روی اصول انقلاب قلم گرفتیم، دیر یا زود ضربه آن به خودمان بازخواهد گشت.