هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 13 آبان 1400
ساعت 07:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 7 آبان 1400 ساعت 14:24
جمعه 7 آبان 1400 14:21 ساعت
2021-10-29 14:24:59
شناسه خبر : 352124
محسن مقصودی

چه تقارن زیبایی!

درست ۱۹ سال بعد از آن پیام تاریخی رهبر انقلاب در ۶ آبان ۸۱ که فرمودند «امروز سر آغاز فهرست بلند مسائل کشور، مسأله عدالت است ... و باید هر پدیده ضد عدالت از سوی دانشجویان مورد سوال قرار گیرد و مصادیق آن را برشمردند...» فیلمی از حاج آقای علی اکبری منتشر می شود که بر ورود مصداقی ائمه جمعه در مبارزه با فساد می شورند و آن را خلاف مشی امامین انقلاب می دانند! 
 
رهبرانقلاب در آن پیام مهم با ذکر برخی مصادیق فساد و بی عدالتی از جنبش دانشجویی می خواهند که از کسانی که مظنون به چنین تخلفاتی هستند، پاسخ طلب کنند و از سران سه قوه نیز مطالبه کنند. (متن پیام را حتما در انتهای یادداشت بخوانید) 
 
طبیعتاً ائمه جمعه انقلابی حکم قضایی برای مفسدان صادر نمی کنند و کسی هم نمی گوید بدون قطعیت کسی را متهم کنند که این روش نه اخلاقی است و نه شرعی و قانونی. اما آیا سوال و مطالبه هم نباید انجام دهند؟ آیا نباید به صورت مصداقی از تخلفات و مظنونین فساد در تریبون نماز جمعه سوال کنند و مسوولان را به پاسخگویی فرا بخوانند؟ ‌ 
 
مگر نه این است که ائمه جمعه بیش از دانشجویان به اطلاعات منطقه و عملکرد مسوولان اشراف دارند و بهتر و دقیقتر از آنها می توانند از مسوولان سوال و مطالبه مصداقی کنند؟ یکی از وظایف آنها طرح سوال از مسوولان امر و مظنونان به فساد است؛ چه در خطبه ها در منظر مردم و چه در خفا در جلسات و نامه نگاری ها.   
 
حالا با دیدن فیلم صحبت های آقای علی اکبری، راحت تر می توان گفت،‌ تبدیل برخی از ائمه جمعه به تقویم تاریخ و گفتن کلیاتِ همیشه خوب، که به هیچ مسول کم کار و یا مفسدی بر نخورد حاصل همین نگاه خنثی و محافظه کار در راس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه است. در میان ائمه جمعه البته افراد انقلابی و عدالتخواه کم نیستد اما از ظرفیت این تریبون مهم می توان  چندین برابر وضع فعلی برای اصلاح امور مردم و تحقق عدالت و اقتصاد مقاومتی استفاده کرد.  آقای علی اکبری هم خطیب فاضل،‌عالم و اخلاق مداری هستند و این نوشته نفی نقاط مثبت ایشان نیست. 
 
اما مشی رهبر انقلاب چه بوده است؟  
 
ایشان بارها تخلفات و مفاسد را به صورت علنی با مردم مطرح کرده اند. بدون آنکه به کسی تهمت زده باشند.  
 
از ماجرای حقوق های نجومی تا زمین خواری ها در مشهد و تهران و از اشرافی گری مسوولان تا تخلفات بانکها در بنگاه داری و ویلا سازی؛ یا در زمینه سوء استفاده برخی گیرندگان میلیاردها دلار ارز کشور در سال 96، مسئولان اجرایی عرضه کننده را مقصر اصلی اعلام کردن؛ و یا حتی تذکر علنی به ماشین های لوکس و گران قیمت برخی طلاب حاضر در جلسه خارج فقه خودشان و حرام دانستن این کار به ویژه برای طلاب و روحانیون. 
 
حضرت امام هم بارها تخلفات و کم کاری مسوولان و‌ اشرافی گری و... را علنا تذکر داده و به دولت و مجلس هشدار علنی داده اند. 
 
آقای علی اکبری! هم تقارن این روز زیبا بود و هم تفاوت نگاه شما با امامین انقلاب تعجب برانگیز. در ذهن تان، دوگانه‏ای جعلی ساخته‏اید که یا باید در مقابل فساد سکوت کرد و صرفا در خفا نامه نگاری کرد و یا باید تهمت زد و بی اخلاقی کرد. این  دوگانه جعلی راه سومی هم دارد که رهبرانقلاب در این پیام به خوبی تشریح کرده اند: «سوال کردن از مظنونان به فساد و تخلف و مطالبه از مسوولان برای پاسخگویی و اصلاح» 
 
از نظر من این سوال البته می تواند در مرحله اول با نامه نگاری باشد اما در صورت عدم پاسخگویی لازم است علنی مطالبه شود. 
 
حاج آقا علی اکبری عزیز 
 اینکه بر خلاف مشی اعلامی تان، این بار بر علیه جریان عدالت خواهی به صورت مصداقی ورود کردید و از شوی عدالتخواهی انتقاد می کنید،‌ کار خوبی است. این فیلم نشان داد اگر بخواهید می توانید هم بر مصداق ها بتازید، هم مخاطب منظورتان را متوجه شود و هم اخلاق را حفظ کنید! ما چیز زیادی نمی خواهیم؛ از شما و تریبون های نماز جمعه،‌ همین خروش و همین ورود مصداقی را در مبارزه با فساد و اشرافی گری و کم کاری مسوولان را می خواهیم!‌ نه فقط در مقابل عدالتخواهان...
 
آقای علی اکبری بزرگوار 
در خطبه های نماز جمعه که کمتر از این پیام ها می خوانید. پس بیایید اینجا یک بار با هم پیام 19 سال پیش رهبر انقلاب را خطاب به جنبش دانشجویی مرور کنیم تا یک بار برای همیشه شبهه ورود مصداقی در عدالتخواهی برای تان حل شود و بدانید که در چه مواردی باید به جای کلی گویی و صرفا سخت گفتن از عدالت،‌ «سوال» مصداقی کرد:‌
 
«...امروز سرآغاز فهرست بلند مسائل کشور مسأله‌ی عدالت است. دانشجوی جوان اگر چه خود برخاسته از قشرهای مستضعف جامعه هم نباشد، به عدالت اجتماعی و پر کردن شکافهای طبقاتی به چشم یک آرزوی بزرگ و بی‌بدیل می‌نگرد. این احساس و انگیزه در دانشجو پر ارج و مبارک است. و می‌تواند پایه‌ی قضاوتها و برنامه‌های عملی او برای حال و آینده باشد. اگر عدالت - عدالت واقعی و ملموس و نه فقط سخن گفتن از عدالت - آرزو و آرمان و هدف برنامه‌ریزی‌هاست، پس باید هر پدیده‌ی ضد عدالت در واقعیات کشور مورد سؤال قرار گیرد . 
مسابقه‌ی رفاه میان مسئولان، بی‌اعتنائی به گسترش شکاف طبقاتی در ذهن و عمل برنامه‌ریزان، ثروت‌های سر برآورده در دستانی که تا چندی پیش تهی بودند، هزینه کردن اموال عمومی در اقدامهای بدون اولویت، و به طریق اولی در کارهای صرفاً تشریفاتی، میدان دادن به عناصری که زرنگی و پرروئی آنان همه‌ی گلوگاههای اقتصادی را به روی آنان می‌گشاید، و خلاصه پدیده‌ی بسیار خطرناک انبوه شدنِ ثروت در دست کسانی که آمادگی دارند آنرا هزینه‌ی کسب قدرت سیاسی کنند. و البته با تکیه بر آن قدرت سیاسی اضعاف آنچه را که هزینه کرده‌اند گرد می‌آورند. 
اینها و امثال آن نقطه‌های استفهام برانگیزی‌ست که هر جوان معتقد به عدل اسلامی ذهن و دل خود را به آن متوجه می‌یابد و از کسانی که مظنون به چنین تخلفاتی شناخته می‌شوند پاسخ می‌طلبد. و همچنین در کنار آن از دولت و مجلس و دستگاه قضائی عملکرد قاطعانه برای ریشه‌کن کردن این فسادها را مطالبه می‌کند.» 
 
آقای علی اکبری گرامی!  
اگر این پیام رهبری و سایر پیام های ایشان نظیر فرمان هشت ماده ای مبارزه با فساد در دستور کار دانشجویان، رسانه ها و مسوولان بود و امامان جمعه اینها را درست مطالبه می کردند امروز بعد از 19 سال مساله تحقق عدالت و شکاف طبقاتی همچنان مهمترین مشکل جمهوری اسلامی نبود و رهبر انقلاب از عقب ماندگی در عدالت گلایه نمی کردند! 
 
پی نوشت:‌ 
1-  یکی از دهها ورود مصداقی رهبر انقلاب:‌ در مشهد - شهر ما - من رفتم دیدم طرف ارتفاعات جنوب شهر که درواقع مرکز تنفّس شهر است، دارند افرادى آن بالا خانه میسازند، هتل میسازند، ساختمانهاى چند طبقه میسازند؛ اینها بد است، اینها غلط است؛ جرم بدانید اینها را . یکی از کارهای اساسی «جرم‌انگاری» در قانون است؛ اینها را باید جرم دانست در قانون و این کسانی که این کارها را میکنند تعقیب قضائی کرد. صِرف اینکه بروند قلع بنا بکنند، کافی نیست؛ که آن را هم متأسّفانه در مواردی نمیکنند، کوتاهی میکنند۱۳۹۳/۱۲/۱۷ 
2- پی نوشت مهم:‌ حقیر البته با برخی افراط و تفریط ها در بخش هایی از جریان عدالتخواهی مخالفم. توجه به اخلاق و آبروی افراد در مبارزه با فساد را ضروری می دانم و پرچم دار جریان عدالتخواهی را رهبری انقلاب می دانم. 
3- اگر آقای علی اکبری موافق باشند در خصوص خط مشی امامین انقلاب و رسالت ائمه جمعه در حوزه عدالت‌خواهی، آماده ایم در برنامه ثریا در خدمت ایشان هم باشیم تا بحث علمی و کارشناسی خوبی صورت گیرد.