هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 15 اسفند 1402
ساعت 05:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 4 آبان 1400 ساعت 11:39
سه شنبه 4 آبان 1400 11:24 ساعت
2021-10-26 11:39:33
شناسه خبر : 351991
خطیب‌زاده گفت: نشست تهران مجمعی خواهد بود برای مشارکت و همراهی و این پیام را منتقل می‌کند که به‌جای رقابت همه کشورهای همسایه افغانستان به‌دنبال مساعی و همکاری برای آینده افغانستان هستند.
جزئیات نشست تهران درباره افغانستان از زبان سخنگوی وزارت خارجه

اجلاس با سخنرانی رئیس جمهور افتتاح خواهد شد/ هدف نشست ارسال پیام همکاری به مردم افغانستان است

خطیب‌زاده گفت: نشست تهران مجمعی خواهد بود برای مشارکت و همراهی و این پیام را منتقل می‌کند که به‌جای رقابت همه کشورهای همسایه افغانستان به‌دنبال مساعی و همکاری برای آینده افغانستان هستند.

گروه سیاسی-رجانیوز: «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در نشستی با خبرنگاران به تشریح نشست کشورهای همسایه افغانستان به‌اضافه روسیه که قرار است روز چهارشنبه (فردا) پنجم آبان ماه در تهران برگزار شود، پرداخت.

 

وی درباره نشست فردا گفت: اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان فردا چهارشنبه با حضور وزرای خارجه شش کشور همسایه افغانستان به‌اضافه روسیه در تهران برگزار خواهد شد و این اجلاس با حضور چهار تن از وزرای خارجه شامل ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان که به‌تدریج وارد تهران شده یا شده‌اند و با حضور آنلاین وزرای خارجه روسیه و چین و حضور نمایندگان ویژه این دو کشور به‌صورت حضوری برگزار می‌شود.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: فردا اجلاس در محل وزارت خارجه برگزار خواهد شد و جناب دکتر رئیسی رئیس جمهور جلسه را افتتاح خواهد کرد. سفرای خارجی مستقر در تهران دعوت شده‌اند و بعد وارد مباحث محتوایی نشست خواهیم شد و انتظار داریم این جلسه تا چند ساعت به‌صورت محتوایی ادامه یابد و بعد در خصوص بیانیه مشترکی تلاش خواهد شد به جمع‌بندی برسیم.

 

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: نشست تهران نشستی برای یک راه‌حل افغانی خواهد بود و تشریک مساعی کشورهای همسایه افغانستان برای کمک به صلح و ثبات پایدار در افغانستان است. این نشست در ادامه ابتکاری است که به‌صورت مجازی وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان چندی پیش نشستی را داشتند و به اصول پایه‌ای رسیدند. از جمله این‌که آینده افغانستان باید براساس اراده و خواست مردم افغانستان شکل بگیرد. در اجلاس مجازی توافق شد بر یک دولت فراگیر در افغانستان تأکید شود، دولتی که در چارچوب آن تنها می‌شود به یک افغانستان باثبات که بخشی از یک ترتیبات همکاری‌های منطقه‌ای فراگیر باشد، فکر کرد.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: به‌نظر می‌رسد مردم افغانستان دولتی مدنظرشان است که بازتاب‌دهنده ترکیب جمعیتی و قومیتی فعلی افغانستان باشد. جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه گذشته، چه در دوران مقاومت و جهاد افغانستان و چه پس از آن و حتی در دوران اشغال کنار مردم افغانستان بود و همه تلاش خود را کرد که به‌عنوان عضوی مؤثر و به‌عنوان همسایه همراه کنار مردم این کشور باشد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به حضور آوارگان افغانستان در ایران بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران میزبان نزدیک به چهار میلیون از اتباع افغانستانی در داخل ایران است، مهمانان عزیزی که در شهرهای مختلف ایران کنار همه ما زندگی می‌کنند و درس می‌خوانند و در فضاهای مختلف حضور دارند.

 

وی یادآور شد: البته تحولات اخیر در افغانستان موج جدیدی از پناهجویان، بی‌جاشدگان و آوارگان را ایجاد کرد که میانه تمامی فشارها و مصائب اقتصادی جمهوری اسلامی که تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی ایالات متحده تحمل می‌کند، سختی‌های جدیدی را برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرد که طبیعی است تمامی سازمان‌های بین‌المللی و نهادهایی که مسئولیت مستقیمی در خصوص وضعیت بی‌جاشدگان و آوارگان دارند، موظفند که به مسئولیت خود عمل کنند و برای کشورهای میزبان مثل جمهوری اسلامی ایران که بزرگ‌ترین جمعیت آوارگان افغانستان را در خود جای داده است، به مسئولیت خودشان در این زمینه عمل کنند و مساعدت‌های لازم را که تا به امروز انجام نداده‌اند، یا به‌صورت بسیار محدودی انجام داده‌اند، افزایش دهند و کمک کنند.

 

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: آنچه امروز در افغانستان شاهدیم همراه با نگرانی‌ها و ملاحظاتی است و در عین حال امیدهایی است. امیدواریم با کمک همه کشورهای مسئول و بدون دخالت خارجی شاهد سازوکار فراگیر در داخل افغانستان باشیم.

 

وی گفت: قطعاً تشکیل چنین سازوکار سیاسی که اراده مردم افغانستان را محقق کند و بتواند یک دولت فراگیر را در افغانستان تشکیل دهد، نه‌تنها حمایت مردمی را دارد، بلکه حمایت جامعه بین‌المللی و کشورهای همسایه را به‌همراه خواهد داشت.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: مردم افغانستان و صیانت از آنها و پاسداشت حقوق مردم این کشور اولویت بسیار مهم و اول ماست.

 

وی با بیان این‌که "امروز افغانستان شاهد نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی است"، خاطرنشان کرد: به‌ویژه مردم افغانستان در فشارهای بسیار زیاد اقتصادی هستند. ما در این فشارها تلاش خود را کرده‌ایم که شرایط اقتصادی مردم افغانستان را تسهیل کنیم و روابط تجاری و اقتصادی خود را کاهش ندهیم و قطع نکنیم و به تأمین مایحتاج اولیه مردم افغانستان ادامه دهیم.

 

خطیب‌زاده بیان کرد: به هیئت حاکمه فعلی افغانستان گفتیم که تلاش خود را بکنند به‌عنوان هیئت حاکمه مسئول عمل کنند و شرایط سیاسی، اقتصادی و امنیتی لازم را فراهم کنند. متأسفانه نگرانی‌های بسیار جدی برای رشد تروریسم و خشونت و افراطی‌گری در افغانستان وجود دارد. بمب‌گذاری‌ها و اقدامات تروریستی در شهرهای مختلف افغانستان از جمله قندوز و هرات بسیار نگران‌کننده است، این نگرانی درباره امکان حضور تروریسم و خشونت و افراطی‌گری در افغانستان وجود دارد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: هیچ طرفی نمی‌تواند بپذیرد که افغانستان از حیث امنیتی، سیاسی،  اجتماعی و اقتصادی به عقب برگردد.

 

وی ادامه داد: تلاش خواهد شد مردم افغانستان با کمک همه از این دوران گذار به‌سلامت عبور کنند. جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کنشگر مسئول تلاش کرده است ضمن جلوگیری و رد دخالت‌های خارجی و ضمن اینکه خودش به تمامیت ارضی و استقلال و خواست مردم افغانستان احترام بگزارد یک همراه مسئول باشد و تلاش کند مردم افغانستان آنچه را اعتقاد دارند و می‌خواهند، بتوانند در این شرایط سخت ـ حداقل بخش اساسی آن ـ محقق کنند.

 

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره هدف نشست تهران گفت: نشست افغانستان با هدف اصلی تشریک مساعی کشورهای همسایه افغانستان تشکیل می‌شود. نشست تهران مجمعی خواهد بود برای مشارکت و همراهی و این پیام را منتقل می‌کند که به‌جای رقابت همه کشورهای همسایه افغانستان به‌دنبال مساعی و همکاری برای آینده افغانستان هستند.

 

وی افزود:‌ البته هیچ کشوری از جمله کشورهای همسایه افغانستان حق ندارند درباره آینده افغانستان تصمیم بگیرند، تصمیم با مردم افغانستان است. البته نقش ما نقش تسهیل‌کننده و روشن کردن خطوطی است که هیئت حاکمه افغانستان در آینده به آن احترام بگزارد. تلاش می‌کنیم زبان مفاهمه‌ای برقرار شود و روی اصولی که جامعه بین‌المللی و کشورهای همسایه نظر جمعی دارند، تلاش خواهد شد که این خطوط در بیانیه به‌روشنی بیان شود.

 

خطیب‌زاده تأکید کرد: آن‌چه روشن است این است که پیام واحدی به داخل افغانستان ارسال شود که افغانستان نمی‌تواند محلی برای خشونت و تروریسم و افراطی‌گری باشد. افغانستان عاری از خشونت و ترور و افغانستان آرام و باثبات خواهد بود که شریک همکاری‌های منطقه‌ای است.

 

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: پیامی که فردا اجلاس تهران خواهد داشت این است که مردم افغانستان، دولتی را به‌عنوان دولت افغانستان خواهند پذیرفت که بازتاب‌دهنده اراده و ترکیب قومی و جمعیتی آنها باشد. تلاش خواهد شد مجمع تهران محل تلاقی آرای در حال همگرایی باشد.

 

وی ادامه داد: اجلاس تهران می‌خواهد نشان دهد که راه‌حل افغانی برای مشکل افغانستان چیزی است که همه باید به‌دنبال آن باشیم، گفت‌وگوهای جامع و فراگیر بین‌الافغانی با هدف رسیدن به یک راه‌حل مرضی‌الطرفین.

 

خطیب‌زاده همچنین گفت: دبیرکل سازمان ملل پیامی درباره این نشست خواهد داد و حمایت خود را از این ابتکار و تلاش کشورهای همسایه و همچنین ایران اعلام خواهد کرد. اینها همه نشان می‌دهد تهران محل دیپلماسی فعالی در منطقه خواهد بود که خود کشورهای منطقه برای حل مشکل امروز افغانستان کمک کنند.

 

وی در پاسخ به سؤالی درباره پرداختن به علل اصلی نابسامانی در افغانستان با هدف جلوگیری از وقوع اتفاقات مشابه در منطقه نیز اظهار داشت: آن‌چه به‌عنوان فرار فاجعه‌بار و مفتضحانه آمریکا از افغانستان می‌بینیم که بعد از دو دهه اشغال و خشونت در افغانستان ماحصلی جز تخریب بنیان‌های اجتماعی و سیاسی و امنیتی افغانستان نداشت، بسیاری اشتراک نظر دارند که یکی از ریشه‌های اصلی وضعیت امروز افغانستان است.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آمریکا با فراری که حتی بدون رایزنی‌های درست با متحدان خودش صورت داد، مسئولیت تاریخی را در خصوص وضعیت افغانستان متوجه خودش کرد. البته آسیب‌شناسی و علل آن‌چه امروز در افغانستان می‌بینیم قطعاً بخشی از پرداختن به راه‌حل خواهد بود نه همه آن.

 

خطیب‌زاده ادامه داد: فردا نگاه‌ها معطوف به تحقق اراده مردم و آینده افغانستان خواهد بود. آنچه مردم افغانستان از کشورهایی مثل ایران انتظار دارند این است که کمک کند اراده آنها محقق شود. امروز میزبان چهار میلیون افغانستانی که بسیاری از نخبگان هستند، هستیم، نخبگان محترمی هستند که با ما صحبت و نظرات خود را بیان می‌کنند، مردم افغانستان در داخل افغانستان نیز همین انتظار را دارند.

 

این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: تصورم این است که هیئت حاکمه افغانستان باید گوش شنوایی برای شنیدن اراده و خواست مردم افغانستان داشته باشد و در این صورت می‌تواند خود را به‌عنوان یک هیئت حاکمه مسئول خودش را نشان دهد و برای ایجاد یک دولت پایدار فراگیر متشکل از همه اقوام و قومیت‌ها در افغانستان زمینه‌سازی کند.

 

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که "نمایندگان افغانستان در نشست تهران حضور خواهند داشت؟" نیز عنوان کرد: سازوکار اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه این است که با رضایت و اجماع اقدامات صورت بگیرد. درخواست‌هایی از طرف‌های مختلف در داخل و بیرون افغانستان برای حضور در اجلاس داشتیم و درخواست‌هایی هم از سوی کنشگران بین‌المللی از اروپا  و داخل افغانستان داشتیم ولی از آنجایی که تمام تصمیمات در این سازوکار اجماعی است، فردا تمامی درخواست‌ها توسط ایران ارائه خواهد شد و بر اساس این تصمیم و نتیجه‌ای که از گفت‌وگوها حاصل خواهد شد، درباره برخی از این درخواست‌ها در نشست بعدی که احتمالاً در پکن خواهد بود، تصمیم‌گیری خواهد شد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: در اجلاس تهران وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان حضور دارند و بخشی از کار پرداختن به درخواست‌ها و پیشنهاداتی است که مطرح شده است.

 

خطیب‌زاده اضافه کرد: روسیه در نشست اول حضور نداشت و درخواست داشت  که به این سازوکار بپیوندد و این درخواست در نشست مجازی اول مطرح و توافق شد که روسیه در نشست دوم به جمع کشورهای مزبور اضافه شود ولذا روسیه در نشست دوم به جمع اضافه خواهد شد. درخواست‌هایی که به تهران رسیده است در اجلاس تهران مورد بحث قرار خواهد گرفت. اگر تصمیم گرفته شود در نشست آتی در پکن عملیاتی می‌شود.

 

وی در پایان گفت:‌ ان‌شاءالله افغانستان، با صلح و ثبات و مأمنی برای همکاری‌های منطقه‌ای باشد و امیدوارم به‌زودی شاهد آن روز افغانستان باشیم.