هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 1 آبان 1400 ساعت 13:58
شنبه 1 آبان 1400 13:53 ساعت
2021-10-23 13:58:29
شناسه خبر : 351888
با ما همراه باشید تا بیشتر با جراح چاقی آشنا شوید.
 

مقدمه

چاقی، یکی از مهمترین مشکلات در جهان مدرن است.

دکتر سلیمی جراح چاقی می گوید: این بیماری، در هر سنی بر روی زمینه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تاثیر می گذارد. چاقی و بیماریهای مزمن مرتبط با چاقی، شامل بیماریهای قلبی، دیابت، سندرم متابولیک و بسیاری از سرطانها در سطح جهانی در حال افزایش است.

 

 

کدام بیماری ها را می توان با جراحی چاقی درمان کرد؟

دیابت، فشارخون بالا، آپنه خواب، آسم، اختلالات کلسترول، بیماری کبد چرب، نقرس، بیماری های مفصلی مانند فتق دیسک و حتی میگرن ممکن است به میزان قابل توجهی بهبود یابند. احتمال مبتلاشدن به سرطان سینه و رحم در بیماران زن بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. علاوه بر این، احتمال ابتلا به سرطان مری، سرطان کلیه، سرطان لوزالمعده و سرطان روده کاهش می یابد. علاوه بر این، خطر حمله قلبی نیز کاهش می یابد.

 

چرا جراحی چاقی موثرتر و موفق تر از سایر روش های درمانی است؟

زیرا چاقی یک دور باطل است. با افزایش وزن بیمار، حرکت دشوار می شود و در نتیجه باعث بی حرکتی بیمار می شود. در صورت بی حرکتی، وزن بیمار افزایش می یابد. در اینجا، جراحی چاق،ی این چرخه معیوب را می شکند و با خوردن غذای کمتر بیمار را وادار به تحرک می کند. علاوه بر این، تغییرات هورمونی ناشی از جراحی، مانند گرلین، GLP، انسولین، مزیتی را ایجاد می کند که از نظر کاهش اشتها و کنترل قند خون با سایر درمان ها قابل دستیابی نیست.

 

جراحی متابولیک چیست؟

جراحی متابولیک، جراحی است که برای درمان دیابت استفاده می شود. در واقع، اگرچه تکنیک های بسیار مشابهی در جراحی چاقی استفاده می شود، اما هدف در اینجا کاهش وزن زیاد نیست، بلکه افزایش قدرت انسولین فعلی بیمار برای به دست آوردن کنترل قند خون است. مقدار مشخصی از کاهش وزن به طور مطلق حاصل می شود، اما می توان آن را با خیال راحت بر روی بیمارانی که خیلی چاق نیستند، انجام داد.

ما  برای موفقیت و حفظ یک شیوه زندگی سالم دائمی از جمله تغییر رژیم غذایی و فعالیت بدنی منظم به شما کمک می کنیم. اکثر بیماران برای کنترل سطح ویتامین و مواد معدنی به آزمایش دوره ای خون نیاز دارند.

شما باید در کنار پزشک خود کار کنید تا بهترین روش را برای کاهش وزن خود انتخاب کنید. بیماران بای پس معده بطور متوسط در بازه زمانی 12 تا 18 ماه، بین 50 تا 80 درصد وزن اضافی را ازدست میدهند. بیماران اسلیو معده، به طور متوسط در بازه زمانی 12 تا 18 ماه، بین 60 تا 70 درصد از وزن اضافی بدن خودراازدست میدهند.

 

 

بعد از جراحی چاقی چه غذاهایی نمی توان خورد؟

     غذاهای کالری خالی (آب نبات و شیرینی های دیگر، ذرت بوداده، چیپس)

     الکل (تا شش ماه پس از عمل جراحی اجتناب کنید)

     کافئین دار (تا یک ماه بعد از جراحی اجتناب شود)

     نوشیدنی های شیرین و...

کاهش آهسته وزن پس از جراحی نیز شایع است. با این حال، نتایج میتواند بسته به بدن هرکس و شرایطش متفاوت باشد.

 

زندگی پس از جراحی کاهش وزن

جراحی کاهش وزن با اینکه می تواند کاهش وزن بسیار زیادی به دنبال داشته باشد، اما به تنهایی درمان اصلی برای چاقی نیست.برای جلوگیری از افزایش وزن، باید متعهد شوید که شیوه زندگی دائمی خود را پس از جراحی تغییر دهید.

شما نیاز دارید:

رژیم خود را تغییر دهید - در هفته های بعد از عمل، رژیم غذایی مایع یا نرم دارید، اما به تدریج به رژیم متعادل عادی خود ادامه می دهید.

به طور منظم ورزش کنید - پس از بهبودی از جراحی، به شما توصیه می شود که یک برنامه ورزشی را شروع کرده و آن را ادامه دهید.

مرتب با دکتر خود در تماس باشید تا وضعیت پس­از­جراحی را بررسی کنید.

 

اقدامات بعد از جراحی

پزشک برای آرامش خاطر شما ممکن است داروی مسکن تجویز کند. پس از عمل جراحی، شما نیاز به گذراندن دوره استراحت و بهبودی دارید. پس از آن،پزشک از شما می خواهد که از رختخواب بیرون بیایید و یک روز بعد از عمل حرکت کنید. شما باید بتوانید فعالیتهای عادی روزانه خود را یک روز پس از جراحی از سر بگیرید. با این حال، چند هفته طول می کشد تا بتوانید ورزش یا هر نوع فعالیت سنگین را از سر بگیرید. پزشک شما به شما می گوید که چه زمانی می توانید این فعالیت ها را شروع کنید. قدم زدن و حرکت در خانه ممکن است به بهبود سریعتر شما کمک کند. به آرامی شروع کنید و توصیه های متخصص خود را در مورد نوع فعالیت بدنی که می توانید با خیال راحت انجام دهید، دنبال کنید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره در این زمینه با دکتر سلیمی تماس بگیرید:

09120174510