هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 8 خرداد 1401
ساعت 13:40
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 1 آبان 1400 ساعت 11:02
شنبه 1 آبان 1400 09:55 ساعت
2021-10-23 11:02:12
شناسه خبر : 351867
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این روزها اصرار نامتعارفی بر بازدید از سایت تسای کرج دارد که با توجه به سوابق درز اطلاعات هسته‌ای کشورمان در گذشته، برآورد پشت پرده درخواست این نهاد به اصطلاح بین‌المللی کار دشواری نیست.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این روزها اصرار نامتعارفی بر بازدید از سایت تسای کرج دارد که با توجه به سوابق درز اطلاعات هسته‌ای کشورمان در گذشته، برآورد پشت پرده درخواست این نهاد به اصطلاح بین‌المللی کار دشواری نیست.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از آنا، تمایل شدید رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ملاقات با مقامات بلندپایه سیاسی ایران برای کسب اجازه بازدید از مجتمع تولید قطعات سانتریفیوژ تسای کرج از دو بابت شک‌برانگیز است. در نگاه اول وقتی آژانس می‌تواند از بابت فنی به‌سادگی متوجه شود که تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح‌آمیز و به‌ دور از مقاصد نظامی است و این کار را نمی‌کند یعنی اینکه این نهاد بین‌المللی می‌خواهد پرونده هسته‌ای ایران را در کفه ترازوی سیاسی‌کاری محک بزند نه در قالب یک فعالیت علمی. موضوع دوم این است که اصرار گروسی بر بازدید همه مراکز هسته‌ای کشور ازجمله تسای کرج که چندی پیش موردحمله دشمنان قرار گرفت این شائبه را ایجاد می‌کند که آژانس در پی تخمین خسارت واردشده به مرکز تولید قطعات سانتریفیوژ است.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مسئولیت‌های اصلی خود فاصله گرفته است
از مصاحبه گروسی با بلومبرگ می‌توان متوجه شد که گروسی در راستای سیاست ریاکارانه غرب قدم برداشته و درخواست اصلی‌اش یعنی دیدار با حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه و حتی مقامات سیاسی بالاتر از وی برای کسب اجازه بازدید ناظران آژانس از تسای کرج دستیابی به اطلاعاتی است که ممکن است به مهاجمان در تخمین خسارت حمله خود به این سایت هسته‌ای کمک کند. با این حساب، درز اطلاعات هسته‌ای ایران از سوی آژانس، دیگر یک ادعا نیست و می‌توان ثابت کرد که لو رفتن اطلاعات این نهاد نظارتی باعث شد جزئیات لازم برای ترور برخی از دانشمندان کشورمان به دست دشمنان بیفتد. به همین دلیل این بار هم گمان برده می‌شود که بازدید ناظران آژانس از مجتمع تسای کرج اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی قرار دهد تا میزان خسارت حمله به تسای کرج را متوجه شود.
 
از طرفی، گروسی می‌داند که نهادهای امنیتی ایران کاملاً مراقب هستند تا تحقیقات در خصوص حمله به مجتمع تسا کامل شود و شاید پس‌ازآن اجازه بازدید به ناظران بدهند و درست به همین دلیل است که گروسی سعی دارد از دیدار با مقامات سیاسی کشور به هدف خود برسد.
 
این حق مسلم ایران است که تا از نحوه عملیات خرابکارانه در تسای کرج اطلاعات دقیق به دست نیاورده به هیچ نهاد و مقامی اجازه دسترسی ندهد چراکه دادن دسترسی بازرسی به آژانس باعث خواهد شد به‌احتمال‌زیاد این اطلاعات به‌طرف صهیونیست یا آمریکایی برسد و آن‌ها بتوانند میزان موفقیت عملیاتشان را ارزیابی کنند و نقشه خودشان را هرچه بیشتر کامل کنند.
 
این در حالی است که پیش از این، شاهد بوده‌ایم آژانس در محکوم کردن خرابکاری‌های رژیم صهیونیستی علیه تأسیسات هسته‌ای کوتاهی کرده و حتی حاضر نشده حمله به تأسیسات کاملاً صلح‌آمیز و غیرنظامی و ترور شخصیت‌های علمی-هسته‌ای ایران را محکوم کند. لذا تبعات هرگونه عملیات خرابکارانه و تروریستی علیه ایران دامن مهاجمان را خواهد گرفت و این موضوعی است که غرب باید آن را بفهمد.
 
 
رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
 
ضمن اینکه این نهاد نظارت بین‌المللی با پرهیز از محکوم کردن حملات به ایران و نیز درز اطلاعات درواقع، در جبهه غرب موضع گرفت و ابزاری برای فشار بر ایران شد.
 
اقدام آژانس در پرهیز از محکومیت ترور دانشمندان هسته‌ای ایران شک‌برانگیز است
از سوی دیگر، بازخوانی دلایل اصرار آژانس بر بازدید از تأسیسات هسته‌ای کرج ضروری است و باید در نظر داشته باشیم که احتمال بسیار بالا وجود دارد که آژانس بخواهد میزان موفقیت عملیات طرف صهیونیستی را ارزیابی کند. بعلاوه آژانس، همواره در پی این امر بوده که فعالیت‌های ایران را به نفع طرف غربی محدود کند. و اما دلیل سوم که خیلی هم مهم جلوه می‌کند این است که این مرکز هسته‌ای، تولیدکننده قطعات سانتریفیوژ است که با استفاده از آن‌ها، غنی‌سازی انجام‌شده و بدین ترتیب بر اندازه و سطح خلوص غنی‌سازی تأثیرگذار است و هرگونه خلل در فعالیت آن می‌تواند اهداف طرف غربی را محقق کند.
 
هدف آن حمله این بود که اهرم فشار برای مدت کوتاهی هم که شده در جریان مذاکرات وین از دست ایران خارج شود. درواقع این‌گونه حملات برای این است که توقفی در فعالیت هسته‌ای ایران رخ دهد و ایران از موضوع ضعف مذاکره کند. بنابر این، آژانس یک ابزار و مرکز حقوقی و تکنیکی- فنی است نه یک مرجع سیاسی. آنچه برای دیدارهای گروسی در سفر اخیرش محقق و اجازه داده شد، تنها محدود به توافقاتی با سازمان انرژی اتمی و مقامات این سازمان بود که در حقیقت در چارچوب گفت‌وگوهای فنی و حقوقی قابل‌طرح بود.
 
 
شهید محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای که در عملیات تروریستی رژیم صهیونیستی به شهادت رسید
 
اصرار گروسی بر دیدارهای سیاسی به خاطر این است که پرونده ایران را هرچه سیاسی‌تر کنند به نفعشان است. با توجه به این مطلب، ما درزمینهٔ مذاکرات وین در حال بررسی هستیم و قبول نکردیم که به‌سادگی به مذاکرات وین بازگردیم. حالا گروسی به‌عنوان ابزار فشار آمریکا سعی در سیاسی کردن و رسانه‌ای کردن پرونده ما دارد تا پرونده ایران را در کانون توجهات تبلیغاتی رسانه‌ای دنیا قرار دهد، به‌طوری‌که هرچه بیشتر تحت فشار قرار بگیرد.
 
در چارچوب مسائل فنی و حقوقی بیش از یک‌دهه قبل از این، پرونده به سهولت قابل‌حل و عادی‌سازی بود اما آژانس همواره می‌خواست این پرونده سیاسی شود. به‌عنوان‌مثال در دوره البرادعی چون چنین روندی در حال طی شدن بود، طرف غربی اجازه این امر را نداد؛ چراکه به لحاظ حقوقی و فنی ایران حق دارد و به‌سادگی می‌تواند اثبات کند که در پی اهداف صلح‌آمیز است.