هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 3 آبان 1400
ساعت 13:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 29 مهر 1400 ساعت 20:30
پنجشنبه 29 مهر 1400 19:45 ساعت
2021-10-21 20:30:29
شناسه خبر : 351849
وی  روز گذشته در پاسخ به سوال شبکه بلومبرگ که پرسیده بود «آیا احتمال دیدار با رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی وجود دارد؟» گفت: «شاید البته اگر او (رئیس‌جمهور ایران) آنقدر مهربان باشد که با من دیدار کند»
وی روز گذشته در پاسخ به سوال شبکه بلومبرگ که پرسیده بود «آیا احتمال دیدار با رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی وجود دارد؟» گفت: «شاید البته اگر او (رئیس‌جمهور ایران) آنقدر مهربان باشد که با من دیدار کند»
گروه سیاسی-رجانیوز: صحبت‌های اخیر گروسی پس از سفر به آمریکا و دیدار با وزیر خارجه این کشور نشان می‌دهد که آژانس نه تنها به دنبال سنگ‌اندازی در مسیر مذاکرات است که تحت تاثیر صهیونیست‌ها تلاش دارد تا به پرونده سازی علیه کشورمان ادامه داده و در مقابل اقدامات مخرب این رژیم بی‌تفاوت باشد. اقدامی که البته با تغییر ریل گفتمان سیاست خارجی کشورمان راهی سخت در پیش دارد. نگاهی به اتفاقات اخیر نشان می‌دهد که فضاسازی‌های داخلی پس از اولین سفر گروسی در دولت رئیسی نیز تا چه حد سیاست‌زده و ساده‌انگارانه بوده است. آژانس که حالا مانعی برای باج‌خواهی از ایران می‌بیند اکنون باید پاسخ دهد که چرا نه تنها اقدامات رژیم صهیونیستی را محکوم نمی‌کند که حتی بر اساس استنادات آنها ایران را متهم می‌کند.
 
به گزارش رجانیوز: حدود پنج هفته قبل بود که سفر گروسی به ایران و قرائت بیانیه در پایان آن موجب بحث‌های فراوان شد. رسانه‌های اصلاح‌طلب این رخداد را به عنوان تمدید توافق صالحی و گروسی در دولت روحانی معرفی کردند و ادعا داشتند که این بیانیه یعنی ادامه راه دیپلماسی ظریف! این دروغ آشکار البته همان موقع توسط رجانیوز در گزارشی با عنوان «بازی هوشمندانه دولت سیزدهم با طرف غربی؛ اصلاح‌طلبان و ادعای بی اساس تمدید توافق گروسی و صالحی» واکاوی شد.
 
گروسی چه می‌گوید؟
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه شنبه از اشتیاق خود برای دیدار با وزیر خارجه کشورمان به فایننشال تایمز گفت: من نتوانسته‌ام با وزیر خارجه جدید ایران گفت‌وگو داشته باشم. من باید در سطح سیاسی این تعامل را داشته باشم. این مهم لازم الاجرا است. بدون آن ما نمی‌توانیم یکدیگر را درک کنیم.
 
وی در حالی تلاش دارد تا به ایران سفر کند و با وزیرامور خارجه و حتی آیت‌الله رئیسی دیدار کند که روز گذشته در پاسخ به سوال شبکه بلومبرگ که پرسیده بود «آیا احتمال دیدار با رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی وجود دارد؟» گفت: «شاید البته اگر او (ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران) آنقدر مهربان باشد که با من دیدار کند»
 
وی در خصوص تفاوت دولت رئیسی و روحانی هم اینگونه اظهارنظر کرد: «این موضوع موضعی محرمانه نیست که آنها با نظراتی انتقادی درباره همه چیز از برجام گرفته تا موضوعاتی که اتفاق افتاد، دارند و به طور کلی آنها رویکردی متفاوت دارند.»
 
عصبانیت گروسی از دست خالی برگشتن از ایران
گروسی در حالی تلاش دارد تا ایران را در جایگاه متهم بنشاند که تا به حال وظایف این نهاد در قبال کشورمان را انجام نداده است. گروسی البته از دست خالی برگشتن از ایران نیز عصبانی است. چرا که مانند قبل نمی‌تواند از ایران باج خواهی کند. وی در سفر شهریورماه خود پس از بازگشت از ایران گفته بود «من از ایران هیچ قولی نگرفته‌ام و تنها یک چاره موقتی برای همکاری با ایران به دست آمد» این درحالی است که وی در دور قبل مذاکرات با علی‌اکبر صالحی اعلام کرده بود که «دسترسی‌های کاملی به مانیتورینگ اطلاعات فعالیت‌های ایران داریم و از تعداد بازرسان ما کاسته نمی‌شود»
 
تایید دو گزارش‌ رجانیوز
رجانیوز اسفند سال 98 و هفت ماه پس از مرگ مشکوک آمانو در گزارشی با عنوان «خوش خدمتی مدیرکل جدید آژانس به صهیوینست‌ها/ بازی جدید علیه ایران رونمایی شد» خبر داده بود که رژیم صهیونیستی از گروسی استفاده میکند و سعی دارد تا با پرونده سازی از ایران امتیازات فراقانونی بگیرد. این مسیر اکنون با مقاومت دولت جدید با فضاسازی‌ها روبه رو شده است. اکنون مقامات جدید کشور تلاش دارند تا ضمن اینکه در پرتو همکاری با کشورهای مختلف مانع از اقدام آژانس در صدور قطعنامه ضدایرانی شوند از هرگونه باج دهی که به پشتوانه خبرسازی‌های رژیم صهیونیستی پیش می‌رود جلوگیری کند.
 
همچنینی رجانیوز در گزارشی که یم ماه قبل منتشر با عنوان «ناگفته‌هایی از سفر گروسی به تهران» منتشر کرد خبر از اخطارهای سه گانه تهران به مدیرکل آژانس داد. اخطار اول شامل این مساله بوده که از این پس سطح همکاری و تعامل ایران با آژانس طبق قواعد این نهاد به صورت دو طرفه تنظیم خواهد شد. همچنین اعلام شده که جمهوری اسلامی بر مطالبه جدی حمایت‌های فنی آژانس تاکید داشته و اجرای یک‌طرفه تعهدات را سازنده نمی‌داند. در اخطار دوم به به مدیرکل آژانس تاکید شده است که اطلاعات دریافتی این نهاد که تا کنون عمدتا به منظور «اعتمادزایی» دریافت می‌شده و مبنای گزارش‌های مخرب قرار می‌گرفته، از این پس تنها با هدف «ابهام‌زدایی» در اختیار آژانس قرار خواهد گرفت و رفتار این نهاد با اطلاعات دریافت شده از ایران، بر تعاملات بعدی اثرگذار خواهد بود. همچنین در سومین اخطار به مدیرکل آژانس اعلام شده شده تا استفاده از اطلاعات نادرست و مخدوش علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی که عمدتا از سوی دشمنان به آژانس تحمیل می‌شود را متوقف کند.
 
 آژانس مانعی جدی برای مذاکرات
به نظر می‌رسد پس از مرگ آمانو و قدرت گرفتن مشکوک گروسی که حمایت صهیونیست‌ها را به همراه دارد روابط ایران و آژانس وارد مرحله‌ای جدید شده است. اکنون حیثیت حقوقی آژانس نیز به شدت دچار خدشه شده تا جاییکه بارها اعتراض روسیه و چین را هم به دنبال داشته است. بنابراین این روزها آژانس خود به مانعی برای شروع مذاکرات نیز تبدیل شده و حتی سعی دارد با عادی نشان دادن روابط خود با ایران دیگر کشورها را در اجرای طرح‌های صهیونیستی ترغیب کند. گروسی تلاش دارد تا پرونده سازی‌های رژیم صهیونیستی علیه ایران را یک رویه قانونی و حقوقی جلوه دهد.