هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 26 مهر 1400
ساعت 13:26
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 26 مهر 1400 ساعت 13:24
دوشنبه 26 مهر 1400 13:20 ساعت
2021-10-18 13:24:43
شناسه خبر : 351752
ما در تمامی زمینه‌های فنی، اقتصادی، تجاری و علم و فناوری در حوزه معدن و همکاری در حوزه انرژی در سال‌های اخیر توافقات خوبی بین دو کشور داشتیم و بخش‌های مهمی در حال اجراست.
ما در تمامی زمینه‌های فنی، اقتصادی، تجاری و علم و فناوری در حوزه معدن و همکاری در حوزه انرژی در سال‌های اخیر توافقات خوبی بین دو کشور داشتیم و بخش‌های مهمی در حال اجراست.
گروه سیاسی-رجانیوز: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) پس از دیدار و گفت‌وگو با «فلیکس پلاسنسیا» همتای ونزوئلایی در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح مذاکرات انجام شده پرداخت.
 
*  توافق کردیم نقشه راه همکاری‌های ۲۰ ساله ایران و ونزوئلا را در ادامه گفت‌وگوهایمان ترسیم کنیم
 
امیرعبداللهیان در ابتدای این نشست خبری ضمن خوشامد به همتای ونزوئلایی برای سفر به تهران اظهار داشت: توافق کردیم نقشه راه همکاری‌های ۲۰ ساله ایران و ونزوئلا را در ادامه گفت‌وگوهایمان ترسیم کنیم. قبل از پایان سال جاری میلادی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در تهران برگزار می‌شود. نقشه راه همکاری‌های بلندمدت دو کشور را فعال خواهیم کرد.
 
* نیکلاس مادورو ماه‌های آینده به تهران می‌آید
 
وزیر خارجه گفت‌: نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در ماه‌های آینده به ایران سفر می‌کند و در آن سفر سند همکاری ۲۰ ساله امضا خواهد شد. همه اینها تأییدی بر این است که روابط دو کشور مسیر رو به رشدی را طی می‌کند. ما در تمامی زمینه‌های فنی، اقتصادی، تجاری و علم و فناوری در حوزه معدن و همکاری در حوزه انرژی در سال‌های اخیر توافقات خوبی بین دو کشور داشتیم و بخش‌های مهمی در حال اجراست.
 
وی در این باره گفت: جمهوری اسلامی ایران از مردم ونزوئلا و رئیس جمهور مادورو و همه نهادهای قانونی در ونزوئلا حمایت می‌کند.
 
* محکومیت دستگیری دیپلمات ونزوئلایی در دماغه سبز
 
امیرعبداللهیان ادامه داد: اقدام اخیر در دستگیری یکی از دیپلمات‌های ونزوئلا در دماغه سبز و استرداد آن به آمریکا را یک راهزنی می‌دانیم و اقدامی نادرست و غیرسازنده از سوی آمریکا و تعرض به حاکمیت ونزوئلا می دانیم. 
 
وزیر خارجه کشورمان بیان کرد: در مسیر همکاری‌های دوجانبه در مرحله‌ای هستیم که کالاهای ایرانی در شهرهای مختلف ونزوئلا در دسترس مردم قرار دارد و این فرصت خوبی برای تجار و بازرگانان ایرانی است که در مسیر همکاری‌های بازرگانی بین دو کشور از این فرصت نیز استفاده لازم را به عمل بیاورند.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: زمینه‌های مشترک برای سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران فراهم شده است که به تدریج جزییات آن اطلاع رسانی خواهد شد.
 
* دعوت از بخش خصوصی ایران برای حضور در ونزوئلا
 
امیرعبداللهیان ادامه داد: مایلم از بخش خصوصی در ایران دعوت کنم و تأکید می‌کنم که ونزوئلا فرصت جدیدی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه است و بخش خصوصی ما در همه حوزه‌ها می‌توانند وارد همکاری با ونزوئلا بشوند.
 
وزیر خارجه ونزوئلا پیش از این دیدار با آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی دیدار و قرار است بعد از ملاقات با امیرعبداللهیان با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس و محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور نیز دیدار کند.
 
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۱۳ مهر ماه در تماس تلفنی با «فلیکس پلاسنسیا» همتای ونزوئلایی خود در خصوص آخرین وضعیت روابط دوجانبه و همکاری‌های فیمابین به رایزنی پرداخت.
 
دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی بر پیگیری توافقات و تهیه نقشه راه روابط دوجانبه و همچنین نهایی کردن جزئیات پروژه های همکاری‌های اقتصادی در سفر آتی وزیر خارجه ونزوئلا به تهران که در آینده نزدیک انجام خواهد شد، تأکید کردند.