هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 آذر 1401
ساعت 05:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 11 مهر 1400 ساعت 20:08
يكشنبه 11 مهر 1400 20:04 ساعت
2021-10-3 20:08:05
شناسه خبر : 351505
 این انتصاب خلاف آئین‌نامه بوده و طبق اظهار صریح خرازی بدون رای‌گیری صورت گرفته لذا آقای خرازی باید این انتصاب را کان لم یکن تلقی نموده و در صورتی که بر انتصاب خود مصر است، باید در اولین جلسه شورا، این پیشنهاد را به رای بگذارد.
این انتصاب خلاف آئین‌نامه بوده و طبق اظهار صریح خرازی بدون رای‌گیری صورت گرفته لذا آقای خرازی باید این انتصاب را کان لم یکن تلقی نموده و در صورتی که بر انتصاب خود مصر است، باید در اولین جلسه شورا، این پیشنهاد را به رای بگذارد.
گروه سیاسی-رجانیوز: با بالا گرفتن اعتراضات نسبت به انتصاب عجیب و خلاف آئین نامه عباس عراقچی توسط کمال خرازی به دبیری شورای راهبردی روابط خارجی، خرازی در مصاحبه‌ای که امروز در سایت شورای روابط خارجی و دیگر رسانه‌ها منتشر شد در صدد توجیه اقدام خود برآمد. مصاحبه‌ای که درصدد درست کردن ابرو بود اما چشم را کور کرد. 
 
خرازی در این مصاحبه گفته است: «نظر مقام معظم رهبری در مورد جناب آقای عراقچی نیز این بوده است که از ایشان در شورا استفاده شود؛ لذا برای دبیری شورا در نظر گرفته شدند و اکثر اعضای شورا نیز با شناختی که از توانایی‌های ایشان دارند و با اطلاع از نظر مقام معظم رهبری از این گزینش استقبال کردند، گرچه مراسم رای‌گیری رسمی صورت نگرفت.»
 
ابتدا باید توجه کرد که در صورت صحت ادعای خرازی در خصوص توصیه رهبرانقلاب؛ توصیه ایشان به معنای سپردن مسئولیت‌های حساس و حیاتی به وی، خصوصا از مسیر غیرقانونی و مخالف نظر اعضای شورا نبوده و رویه همیشگی ایشان نیز این مهم را اثبات می‌کند.
 
اما در خصوص فرآیند انتصاب عراقچی به دبیری این شورا چند نکته قابل ذکر است: 
 
اولاً برخلاف اظهار نظر آقای خرازی مبنی بر استقبال اکثر اعضای شورا از انتصاب عباس عراقچی، اعضای شورا نه‌تنها نسبت به این اقدام «استقبالی» به عمل نیاوردند بلکه حتی از این انتصاب «اطلاع» نیز نداشتند. شورا دارای شش عضو (آقایان خرازی، جلیلی، وحیدی، شیبانی، مصطفوی و طارمی) بود اما اخیراً آقایان وحیدی و طارمی از شورا خارج شده بودند. بنابراین به غیر از آقای خرازی، سه عضو حقیقی دیگر در شورا حاضر هستند. آقایان شیبانی، جلیلی و مصطفوی که در حال حاضر دارای حق رای برای تعیین دبیر شورا می‌باشند. طبق آئین‌نامه می‌باید هر پیشنهادی به رای اعضا گذاشته شده و سپس انتصاب انجام گیرد اما در این خصوص رای گیری انجام نگرفته و آقای خرازی هم بر عدم رای گیری تصریح نموده است: «مراسم رای‌گیری رسمی صورت نگرفت». بنابراین انتصاب عراقچی برخلاف آئین نامه و فاقد وجاهت قانونی است.
 
ثانیاً برخلاف ادعای آقای خرازی مبنی بر: «اکثر اعضای شورا ... از این گزینش استقبال کردند». در حال حاضر تنها چهار نفر عضو شورا هستند که به جز آقای خرازی مابقی نه‌تنها از این انتصاب استقبال نکرده بودند بلکه بی‌اطلاع هم بوده و این انتصاب ناگهانی موجب تعجب آنان نیز گردیده است.
 
ثالثاً با عنایت به این‌که این انتصاب خلاف آئین‌نامه و رویه موجود شورا بوده و طبق اظهار صریح آقای خرازی بدون رای‌گیری صورت گرفته لذا آقای خرازی باید این انتصاب را کان لم یکن تلقی نموده و در صورتی که بر انتصاب خود مصر است، باید در اولین جلسه شورای روابط خارجی، این پیشنهاد را به رای بگذارد. به نظر می‌رسد با توجه به نظر منفی اعضای شورا نسبت به سوابق نامطلوب عملکرد آقای عباس عراقچی در تحمیل توافق‌نامه خسارت‌بار برجام به کشور، با مخالفت اعضا با انتصاب ایشان مواجه گردد.
 
گفتنی است نقش آفرینی نامطلوب عباس عراقچی در نقض خطوط قرمز رهبر معظم انقلاب و پذیرش و تحمیل مکانیزم حل اختلافات برجام هنوز از یادها نرفته است. مطابق با مکانیزم ماشه، در صورتی که طرف غربی تعهدات خود را نقض کند و ایران نسبت به این موضوع شکایت کند، تمام تحریم‌ها علیه ایران بازمی‌گردد! عراقچی از مسببان اصلی تحمیل تعهدات خسارت بار برجام بر ایران بود که بر اساس آن مولفه‌های قدرت هسته‌ای کشور سلب شده و در ازای آن، نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه تحریم های جدید نیز تحمیل و اضافه شد!
 
عراقچی در آخرین موارد از عملکرد نامطلوب خود نیز در شش دور مذاکرات بی‌نتیجه وین که برخلاف توصیه‌های رهبر انقلاب به مذاکرات فرسایشی تبدیل شد، حضور یافت و کشور را در بن بست قرار داد. در این مذاکرات نیز همانند برجام، اقدامات عراقچی به گونه ای بود که در صورت توافق، منجر به باقی ماندن بخش عمده تحریم‌ها می‌شد و طرف آمریکایی حتی حاضر به لغو بیش از پانصد تحریم غیرقانونی علیه ایران نمی‌شد.