هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 11 بهمن 1401
ساعت 20:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 10 مهر 1400 ساعت 15:48
شنبه 10 مهر 1400 11:47 ساعت
2021-10-2 15:48:43
شناسه خبر : 351482
سید کمال خرازی حتی به لحاظ شکلی و صوری نیز این موضوع را به اطلاع اعضای شورای روابط خارجی نرسانده تا نه‌تنها اعضای شورا، بلکه دکتر خرمشاد دبیر پیشین شورای روابط خارجی نیز از این اقدام،  متعجب شود.
سید کمال خرازی حتی به لحاظ شکلی و صوری نیز این موضوع را به اطلاع اعضای شورای روابط خارجی نرسانده تا نه‌تنها اعضای شورا، بلکه دکتر خرمشاد دبیر پیشین شورای روابط خارجی نیز از این اقدام، متعجب شود.
گروه سیاسی-رجانیوز: امروز عباس عراقچی در حکمی که از سید کمال خرازی (رئیس شورای راهبردی روابط خارجی)  صادر گردید سمت دبیری این شورا را دریافت کرد. خرازی در این حکم از  عراقچی خواسته است «تا نسبت به بازسازی دبیرخانه و توسعه نقش آن در تبیین سیاست‌های نظام و تنویر افکار عمومی جهانیان و تحقق منافع کشورمان» اقدام کند.
 
این اتفاق در حالی افتاده که بر اساس آیین‌نامه داخلی شورای روابط خارجی، انتخاب دبیری شورا، باید با رای اعضای شورای راهبردی صورت پذیرد. لیکن بر اساس اخبار به دست آمده، انتصاب عراقچی بدون نظرخواهی از اعضا صورت گرفته است! عجیب‌تر آن‌که سید کمال خرازی حتی به لحاظ شکلی و صوری نیز این موضوع را به اطلاع اعضای شورای روابط خارجی نرسانده تا نه‌تنها اعضای شورا، بلکه دکتر خرمشاد دبیر پیشین شورای روابط خارجی نیز از این اقدام،  متعجب شود.
 
این انتصاب خلاف آئین نامه، رویه و عجیبِ سید کمال خرازی درحالی صورت گرفته که دبیر شورا مسئولیت‌های مهمی را برعهده داشته و بدون هماهنگی با سایر اعضا نمی‌تواند به وظایف خود به درستی عمل کند. دبیرخانه شورا عهده‌دار تکمیل چرخه کارشناسی ، تهیه پیش‌نویس مصوبات شورا و نیز پشتیبانی علمی، پژوهشی و خدماتی مناسب از شورا و کمیسیون‌های آن می‌باشد. برقراری ارتباط با اشخاص حقیقی و حقوقی، دستگاه‌های دولتی، نهادها، مؤسسات عمومی غیر دولتی، صاحب نظران، کارشناسان، خبرگان دانشگاهی، حوزوی و نیز بهره‌برداری کامل از محصولات و فرآورده‌های کارشناسی، اطلاعات و تحقیقات انجام شده در ایران و سایر کشورهای جهان از وظایف دبیرخانه می‌باشد. دبیرخانه مسئول اداره یک خزانه اطلاعاتی کارآمد و روز آمد شورا مرکب از پژوهش‌ها و گزارش‌های مهم کارشناسی در ایران و جهان می‌باشد.
 
نکته مهم دیگر در این انتصاب خلاف رویه قانونی،  سابقه عملکرد نامطلوب عباس عراقچی در مسئولیت های پیشین اوست. عراقچی در حالی به دبیری شورای راهبردی روابط خارجی منصوب گردیده  که در تحمیل توافقنامه خسارت بار برجام به ایران نقش اصلی و قابل تاملی داشته است. نقش آفرینی ویژه عباس عراقچی در نقض خطوط قرمز رهبر معظم انقلاب و پذیرش و تحمیل مکانیزم حل اختلاف هنوز از یادها نرفته است. مطابق با مکانیزم ماشه، در صورتی که طرف غربی تعهدات خود را نقض کند و ایران نسبت به این موضوع شکایت کند، تمام تحریم‌ها علیه ایران بازمی‌گردد!
عراقچی از مسببان اصلی برجام بود که بر اساس آن مولفه‌های قدرت هسته‌ای کشور سلب شده و در ازای آن، نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه تحریم های جدید نیز تحمیل و اضافه شد! عراقچی در آخرین موارد عملکرد نامطلوب خود نیز در شش دور مذاکرات بی‌نتیجه وین که برخلاف توصیه‌های رهبرانقلاب به مذاکرات فرسایشی تبدیل شد، حضور یافت و کشور را دربن بست قرار داد. در این مذاکرات نیز همانند برجام، اقدامات عراقچی به گونه ای بود که در صورت توافق، منجر به باقی ماندن بخش عمده تحریم‌ها می‌شد و طرف آمریکایی حتی حاضر به لغو بیش از 500 تحریم غیرقانونی علیه ایران نمی‌شد.
 
با این شرایط عراقچی اکنون باید به دلیل آنچه در هشت سال گذشته اتفاق افتاده بازخواست شده و محاکمه گردد، اما در اقدامی عجیب، حکم جدید و مهمی را هم از سوی کمال خرازی دریافت کرده است! 
 
این درحالی است که پیام انتخابات 1400 نیز تغییر ریل کشور به خصوص در حوزه سیاست خارجی بوده است. مساله‌ای که به نظر می‌رسد خرازی با انتصاب خود درصدد مانع تراشی برای آن برآمده است.
 
گفتنی است شورای راهبردی روابط خارجی در سال 1385، با حکم مقام معظّم رهبری و با هدف نقش‌آفرینی در تصمیم‌گیری های کلان، نشان دادن افق‌های نو در روابط خارجی، بهره مندی از نظرات نخبگان و تدوین شاخص‌ها در جهت نیل به اهداف سند چشم انداز تشکیل گردید اما این اقدام آقای کمال خرازی با اهداف یادشده فاصله بسیاری دارد.