هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 21 مرداد 1401
ساعت 03:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 10 مهر 1400 ساعت 15:48
شنبه 10 مهر 1400 15:43 ساعت
2021-10-2 15:48:13
شناسه خبر : 351481
الهام علی اف سرخوش از پیروزی بدست آورده در جنگ با ارمنستان و بازپس گیری منطقه قره‌باغ و با تحریک رژیم صهیونیستی و ترکیه سعی در تصاحب مناطق جنوبی ارمنستان دارد. مناطقی که تصاحب آن، مرز ایران با ارمنستان را از بین می‌برد و جمهوری اسلامی دیگر همسایه‌ی هم مرزی با عنوان ارمنستان نخواهد داشت.
 
اهمیت این مناطق آنجا مشخص می‌شود که بدانیم راه ترانزیت ایران به اروپا از طریق سه کشور انجام می‌شود: آذربایجان، ترکیه و ارمنستان. اگر ایران مرز با ارمنستان را از دست بدهد، طبیعتا ترکیه و آذربایجان مالیات سنگینی برای رفت آمد کامیون‌های ترانزیتی ایران اخذ می‌کنند و حتی باعث انسداد راه می‌شوند.
 
آذربایجان با انجام رزمایش سه برادر با کشورهای ترکیه و پاکستان که هر سه در مرزهای شرق و غرب ایران هستند به عبارتی یک اقدام تحریک آمیز علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی انجام داده است. اردوغان که چندی پیش برای جلب توجه آمریکا، اعلام کرد که به روسیه رو آورده، اخیرا با پالس غرب ماموریتی پر هزینه را قبول کرد که خوش خدمتی‌اش را اثبات کند.
 
ترکیه با شروع این بازی پرهزینه نه تنها جایگاه خود را در منطقه در نظر ایران و روسیه از دست می‌دهد، بلکه حتی در صورت پیروزی یا شکست، تمام هزینه‌های این سیاست بر عهده خود ترکیه است و آمریکا قطعا مسئولیتی را قبول نمی‌کند. ترکیه در صورت پیروزی در این غائله می‌تواند جایگاه خود را به عنوان یک قدرت تعیین کننده در منطقه ارتقا بخشد. اما در ادامه باید تقابل با ایران و روسیه در منطقه و خارج شدن از معادله سوریه را به جان بخرد.
 
ایران متاسفانه در جنگ قره باغ موضع مشخص و واضحی نگرفت به طوریکه ضمن حمایت تلویحی که از آذربایجان داشت، اما از سوی آذربایجان جزو تیم کشور‌های شکست خورده(گرجستان، ارمنستان، ایران)قرار گرفت. تحلیلگران از لزوم اتخاذ یک موضع مشخص در قائله‌های اینچنینی در منطقه مثل قره‌باغ و افغانستان می‌گویند که متاسفانه در دولت قبل این مهم کمتر اتفاق افتاد.
 
احضار سفیر آذربایجان، اخطار وزیر امور خارجه و رزمایش نظامی فاتحان خیبر با ادوات سنگین در مناطق مرزی شمال غرب پیام واضحی به ماجراجویان منطقه‌ای است که با تحریک رژیم صهیونیستی و آمریکا سعی در بازی با منافع ایران دارند. آذربایجان و ترکیه بازی خطرناکی شروع کرده که می‌تواند عواقب سنگینی برایشان داشته باشد. بزرگترین خطا تکیه بر آمریکا است که بارها اثبات کرده تعهدی به متحدان خود ندارد و آنها در بدترین شرایط تنها می‌گذارد.
 

یسرسیر.mp4 | دانلود فیلم